Polska i Świat

Polska i Świat

Nie ma jeszcze winnego, ale zdarzenie, które rejestruje kamera jednoznacznie pokazuje, że rowerzyści nie zawsze przestrzegają przepisów. W Bydgoszczy auto z impetem uderza w przejeżdżającą po pasach rowerzystkę. Ranna kobieta trafia do szpitala, a my pytamy dlaczego tylko kierowcy samochodów powinni uważać jak jeżdżą?

W magazynie "Polska i Świat" oblany test wymiaru sprawiedliwości - i to po raz  kolejny. Sąd najpierw nie zdążył na czas, wypuścił Henryka Z., seryjnego gwałciciela i mordercę dzieci na wolność i do tej pory nie podjął decyzji o jego trwałej izolacji. Co działa nie tak skoro są już odpowiednie narzędzia by nie dopuszczać do takich sytuacji?

Z prezydenckiego sondażu zadowolony może być Andrzej Duda - poparcie rośnie, ale PO nie daje za wygraną i przywołuje jego decyzje z przeszłości. Chodzi o niewygodne dla PiS SKOK-i, w obronę których kandydat PiS się angażował. Teraz na atak odpowiada atakiem i uderza nie tylko w politycznego konkurenta, ale i cały system bankowy.

Prezydencki i partyjny sondaż i zaskakująca zmiana miejsc. W wyścigu politycznym wygrywa PiS, zaraz za nim jest PO - a trzecie i ostatnie miejsce w sejmie zajmuje SLD - to dla lewicy spory procentowy skok, ale też i spadek - bo  w sondażu prezydenckim ich kandydatka Magdalena Ogórek znacznie traci. Kto jaką pozycję zajmuje, jakich metod używa w walce?

Ukraińskie władze ostrzegają, że za miesiąc Rosja rozpocznie regularną wojnę, bo Putin zacznie realizować plan C. Powołują się na dane wywiadowcze, które jednoznacznie pokazują koncentrację rosyjskich sił pancernych przy ich granicy. Zbiega się to z rozstawianiem nowego rosyjskiego sprzętu w sąsiedztwie Polski.

To na razie tylko pomysł. Kolejny pomysł na większą skuteczność fotoradarów. Dość żmudnego śledztwa, kto był za kierownicą. Najważniejsze, że uda się ustalić właściciela auta, które przez fotoradar zostało złapane. Posłowie Platformy przygotowują zmiany w przepisach. A kierowcy już komentują - teraz widać wyraźnie, że nie o karanie łamiących przepisy chodzi, a o zarabianie.

Mamy najnowszy sondaż prezydencki a w nim na trzecie miejsce awansuje Paweł Kukiz. On dostaje 5 procent. Po cztery Ogórek, Korwin i Palikot. Zmniejsza się dystans między obecnie urzędującym prezydentem, a kandydatem PiS-u.

Legionowo pod specjalnym nadzorem. To była prawdziwa bitwa. Po wczorajszych zamieszkach przed komisariatem policji - są zatrzymania, są ranni wśród funkcjonariuszy. I są niesłabnące zarzuty pod adresem policji, że ta przyczyniła się do śmierci 19-letniego chłopaka. Prokuratura ustala szczegóły. Ulica na to nie czeka - i protestuje. Zatrzymany chłopak połknął torebkę z marihuaną. Paradoksalnie za te ilość i i tak pewnie nie poniósłby żadnej kary.

W przypadku tego sportu jesteśmy w ścisłej światowej czołówce. W „Polsce i Świecie” finał mistrzostw świata gier komputerowych w Katowicach. Jak pokazuje życie „w realu”, nie chodzi tu tylko o dyplomy i medale. Można na tym nieźle zarobić. Piotr Świerczek

Przed piłkarską reprezentacją Polski kluczowy mecz eliminacji mistrzostw Europy z Irlandią. Na boisku nie pojawi się najbardziej doświadczony zawodnik. O budzących kontrowersje decyzjach selekcjonera - Łukasz Frątczak.

Naukowcy mogą już podmieniać wspomnienia. Na razie zrobili to u myszy i do ingerencji w ludzką osobowość jest coraz bliżej. Krytycy ostrzegają: naszą tożsamość budujemy przede wszystkim na podstawie tego co przeżyliśmy.

Nie tylko Kraków i miasta na Śląsku mają kłopoty ze smogiem. Okazuje się, że poważnie zanieczyszczonym powietrzem oddychają także mieszkańcy Warszawy. Co ciekawe, na to, co wdychamy ma wpływ piętro na którym mieszkamy. Łukasz Wieczorek

Ze wspólnika torturujących do obrońcy. Polska, która zapłaci odszkodowania za więzienia CIA w Kiejkutach musi zrobić coś jeszcze. Rada Europy wzywa nasz kraj, aby teraz stanął  po stronie podejrzanych o terroryzm i stał się ich adwokatem. Michał Tracz

Ostatnim razem, gdy zniknął na chwilę i wrócił - zaanektował Krym. Gdzie jest i co zrobi po powrocie? Cały świat się zastanawia, co się dzieje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To samo robi dziś Marek Osiecimski.

Podpisy zebrane,”bronkobus” w trasie, sztaby i wolontariusze zarobieni po uszy, a tu taka wpadka! Platforma Obywatelska, zamiast  wspierać swojego kandydata Bronisława Komorowskiego, musi gasić wizerunkowy pożar w partii. Arleta Zalewska

Kolejny skandal z udziałem agentów Secret Service. Ostatnio nie mają dobrej passy, a to, sie wydarzyło jeszcze bardziej pogorszy ich wizerunek. Pijani agenci wjechali służbowym autem w barierę przy Białym Domu. Prezydent zachowuje jednak zimną krew i zapewnia, że nadal ma pełne zaufanie do szefa ochrony, który ma uzdrowić agencję.

Czy sześciolatki unikną szkoły? Nieprzekonani do reformy rodzice kierują dzieci do psychologa. Ten ma sprawdzić, czy dziecko w tym wieku jest gotowe do rozpoczęcia nauki, czy nie. Kolejki rosną, jak się okazuje, to jedyny sposob, by uniknąć ustawowego obowiązku szkolnego.

Teraz kampania prezydencka na tle dzieci. Najmłodsi jeszcze głosu nie mają, a już odgrywają ważną rolę w wyścigu o fotel prezydenta. Politycy chętnie się z nimi fotografują, bo ocieplają wizerunek- niektórzy tam bardzo, że MEN zleca kontrolę w szkołach i pyta co dzieci robią na wiecach, skoro powinny być w tym czasie na lekcji.

Polski episkopat jest przeciwko komunii dla rozwodników - ostrzegają biskupi i zapowiadają, że tak silnym zdecydowanym głosem przemówią na synodzie o rodzinie. Do zmiany zdania nie przekona ich nawet sam papież Franciszek, bo polscy duchowni bronią doktryny kościoła i nauczania Jana Pawła II.

Rosja nie spuszcza z tonu i straszy rozmieszczeniem broni atomowej na Krymie. Europa zbroi się, a Polska pyta o tomahawki. Minister Obrony Narodowej przyznaje, że pytanie zadaje już wszystkim, którzy mogą dostarczyć nam taką broń. Odpowiedź jest pilnie oczekiwana, bo Polska jak najszybciej chce kupić okręty podwodne z manewrującymi pociskami.