Polska i Świat

Polska i Świat

Pojechał na mecz, ale zamiast niego oglądał kraty w areszcie. Irlandzka policja zatrzymała znanego działacza Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kazimierz Greń miał nielegalnie handlować biletami. Czy strzelił sobie samobója? 

Teraz ciąg dalszy komentarzy po wyroku na Mariusza Kamińskiego. Te nie milkną, a najgłośniej krzyczy Prawo i Sprawiedliwość i atakuje sądy. Skazany już ogłasza, że od wyroku będzie się dowoływał, a my pytamy, co z innymi skazanymi, którzy zostali oskarżeni po nielegalnej prowokacji.

PiS i PO idą łeb w łeb - pokazuje nowy partyjny sondaż i w środku kampanii prezydenckiej daje dwóm głównym partiom po 35 procent poparcia. Walka o głosy trwa, a premier Ewa kopacz rozlicza się z rządowych obietnic i podsumowuje pół roku pracy swojego gabinetu. Robi to w błyskawicznym tempie, ocenę wystawia dobrą, ale opozycja już tak entuzjastyczna nie jest.

Trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych dla byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. To bardzo surowa kara. Łagodniejszy wyrok proponował nawet prokurator. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czym po pracy zajmują się żołnierze GROMU? Większość z nich ma pasje, które tylko potwierdzają elitarność jednostki. Jeden z żołnierzy jest dosłownie niczym grom z jasnego nieba. Materiał z programu "Polska i Świat".

Gdyby niemieckie linie lotnicze wiedziały o ukrywanej chorobie Andreasa Lubitza, być może nie doszłoby do katastrofy Airbusa Germanwings. Czy lekarze w Polsce powinni ostrzegać pracodawców, że ich pracownicy cierpią na choroby psychiczne? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Więźniowie w Polsce mogą kąpać się pod prysznicem tylko raz w tygodniu. To niekonstytucyjne - mówi rzecznik Praw Obywatelskich i idzie z ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nadal mają największe poparcie, ale i największą stratę. Bronisław Komorowski i Andrzej Duda słabną w sondażach. Przyspieszyła za to Magdalena Ogórek, która wysuwa się na trzecie miejsce. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Babs, czyli nasz futbolista, który zagra w najlepszej lidze świata. Polska liga amerykańskiego futbolu szaleje ze szczęścia. Bez względu na to jaki futbolista ma kontrakt i jak potoczy się dalej jego kariera, jest pierwszym w historii zawodnikiem, który z polskiej ligi trafił prosto do NFL.

Seksafera w łódzkim areszcie. Osadzona zachodzi w ciążę, a ojcem dziecka ma być funkcjonariusz służby więziennej. Do prokuratury już wpłynęło zawiadomienie o "przekroczeniu uprawnień" przez pracownika aresztu. Kobieta, o którą chodzi, to - jak sugeruje dziennik łódzki - Katarzyna P., żona prezesa Amber Gold, największej od lat polskiej piramidy finansowej. O niedozwolonej miłości za kratami – Łukasz Wieczorek.

Po katastrofie airbusa niektóre linie lotnicze zaostrzają przepisy i wprowadzają nowe zasady. Od tej pory w kokpicie na stałe mają być dwie osoby. Ma to nie dopuścić do sytuacji, w której pilot po opuszczeniu kabiny nie może do niej wrócić, bo pancerne drzwi są zamknięte. Jak trudno pokonać mechanizm zabezpieczeń – pokazał Łukasz Frątczak.

Śledczy przeszukali dom niemieckiego pilota i znaleźli ważne dowody w sprawie. To podarte zwolnienie lekarskie i inne dokumenty, z których jasno wynika, że Andreas Lubitz był chory, leczył się, a w dniu katastrofy powinien być nie w pracy, a na zwolnieniu. Prokuratura twierdzi, że pilot chorobę ukrywał, a my pytamy, dlaczego to robił i jaki miał motyw.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa uderza w rosyjskich kontrolerów i stawia im dwa zarzuty. Przesłuchać mają ich rosyjscy śledczy, ale Rosja jednym głosem mówi wprost: nasi są niewinni. To Polacy ponoszą pełna odpowiedzialność. Od tego stwierdzenia prokuratura się nie uchyla i nie zostawia suchej nitki na załodze Tupolewa.

Skandal w SLD i to nie mały, bo w środku kampanii prezydenckiej. Grzegorz Napieralski staje przeciwko partii, składa pozew i mówi: Leszku, partia to nie jest twoja własność. Po tym występie zostaje zawieszony, ale broni nie składa i żąda zawieszenia samego szefa.

Prawdopodobne celowe spowodowanie katastrofy samolotu przez drugiego pilota wywołało szok, ale historia lotnictwa zna już takie przypadki. Eksperci przypominają, że pilotom zdarzało się zabijać, a powody dla których to robili były różne - od zemsty, problemów finansowych, po chorobę.

Kim był drugi pilot, 28-letni Andreas Lubitz? Władze Lufthansy na specjalnej konferencji prasowej zapewniają, że mężczyzna przeszedł wszystkie testy medyczne i egzaminy. Był w pełni zdolny do latania, bez żadnych zastrzeżeń. Śledczy szukają teraz motywu i krok po kroku badają jego życiorys.

Po katastrofie Airbusa inni przewoźnicy zaostrzają procedury - w kokpicie mają być dwie osoby przez cały lot. Pytanie, co z procedurami szkolenia pilotów i ich sprawdzaniem?

Ratownicy szukają ciał pasażerów, a świat - po tym, co usłyszał na konferencji francuskich śledczych -jest w szoku i żałobie. Słowa, które padły, wstrząsnęły, bo wygląda na to, że drugi pilot rozbił samolot specjalnie. Jak miało do tego dojść i na jakiej podstawie śledczy tak twierdzą?

W weekend zmiana czasu. Będziemy krócej spać, ale proszę się nie martwić - nie ma czego żałować, bo dłuższy sen szkodzi zdrowiu. O najnowszych badaniach i o tym, czy one się sprawdzają.

Nie możemy tolerować takich zachowań - mówi BBC i wyrzuca Jeremy'ego Clarksona ze stacji. Prezenter Top Gear, słynący z niewyparzonego języka, traci pracę po tym, jak wdał się w bojce z producentem programu. Nie pomogły prośby i apele fanów. Stacje jest nie ugięta, bo tym razem miarka się przebrała.