Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy bez gwarancji po Brexicie

Brexit coraz bliżej. Premier Wielkiej Brytanii dostała zielone światło od parlamentu, a Polacy mieszkający na Wyspach zadają pytanie - zostać czy wracać? Jaka przyszłość ich czeka i czy mogą liczyć na obietnice wyborcze, które w czasie ostatniej kampanii były wypowiadane głośno i często – "wracajcie, państwo polskie was przyjmie". Maciej Warsiński

Jednolita cena książki?

Jednolita cena książek przez rok od premiery. Projekt już jest - są i argumenty. Regulacja ma pomóc małym księgarniom, ale czytelnik będzie musiał zapłacić więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak spada. Paulina Chacińska

Żałoba zamiast wesela

Tragedia po operacji plastycznej w Częstochowie. Zamiast ślubu był pogrzeb. 34-letnia Anna poddała się zabiegowi liposukcji, bo chciała pięknie wyglądać w dniu ślubu. Przypłaciła to życiem, zostawiając przyszłego męża i swoją córkę. Maria Mikołajewska pyta lekarzy o usuwanie tkanki tłuszczowej. Ci przestrzegają - to nie banalny zabieg, a poważna operacja.

Symbole z ograniczeniami

Tę batalię kobiety z Belgii i Francji przegrały. Po tym jak zostały zwolnione z pracy - bo odmówiły zdjęcia chust z głowy - postanowiły walczyć o swoje prawa w Trybunale Sprawiedliwości. Ten nie miał wątpliwości - pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych. Czy wyrok jest wiążący? Michał Tracz.

Turecko-holenderskie starcie

Starcia na ulicach i najpoważniejszy od lat kryzys na linii Turcja - Holandia. W przekazach telewizyjnych widzimy protestujących, słyszmy hasła dotyczące imigrantów i polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. O co chodzi w tym sporze?

Zeskanowana wieś

Cała wieś w internecie. Naukowcy postanowili zrekonstruować wszystkie domy, stodoły, podwórka, bramy oraz historyczne detale małej mazurskiej wsi. Co ważne, w modelu przewidziano także to, co zostało zniszczone sto lat temu.

Kontrowersyjne słowa proboszcza

Marsze kobiet jak marsze faszystów - takie porównania znalazły się w gazetce parafialnej z Glinojecka. Proboszcz parafii oprócz głoszenia Ewangelii na piśmie komentuje bieżące wydarzenia polityczne. Zamiast miłosierdzia mamy mowę nienawiści - alarmują parafianie.

Cytologia z oporami

W Polsce już nie jest dobrze z wczesnym wykrywaniem raka szyjki macicy. Coraz mniej kobiet robi cytologię. A teraz dowiadujemy się o przychodni, która dodatkowo do tego badania zniechęca.

Pomysł PiS na Unię

Pięć scenariuszy reformy Unii Europejskiej na sześćdziesiątą rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Za dwa tygodnie kolejne ważne spotkanie unijnych przywódców. Rząd PiS przygotowuje stanowisko. Pytanie tylko, czy antyunijne sygnały w Brukseli i głos poparcia Marine Le Pen nie zagłuszą naszych postulatów.

Prokuratura wzywa Tuska

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma się stawić w prokuraturze jako świadek w sprawie byłych dowódców Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o wydarzenia sprzed siedmiu lat. A opozycja pyta: czy wezwanie kilka dni po porażce PiS w Brukseli to przypadek?

Koniec sojuszu?

Na próbę została wystawiona przyjaźń polsko-węgierska. Cios zadał sam Viktor Orban, który poparł kandydaturę Donalda Tuska. Jarosław Kaczyński ten ruch próbuje tłumaczyć.

Premier: bez zmian w MSZ

PiS nie mówi o porażce, a o zwycięstwie, a minister Waszczykowski, któremu misja dyplomatyczna nie powiodła się, nadal będzie ministrem.

Echa brukselskiego szczytu

Ocena działań polskiego rządu w Brukseli jest jednoznacznie miażdżąca. Pytanie co dalej istotne, bo niebawem Polska premier będzie musiała zawalczyć o polski interes - a to zadanie patrząc na liczbę sojuszników może być trudniejsze.

Przełom w kościele?

To może być przełom w Kościele Katolickim. Papież Franciszek zastanawia się nad umożliwieniem pełnienia posługi kapłańskiej żonatym mężczyznom. Czy to droga do zniesienia celibatu?

Dobra mina do złej gry

Opozycja mówi o wygranej Donalda Tuska i porażce polskiej dyplomacji, choć sam minister Witold Waszczykowski jeszcze rano wydawało się, że jest przekonany do swojej misji, do tego że być może decyzję o wyborze szefa RE uda się odłożyć na inny termin. Lobbowanie zakończyło się jednak przegraną. Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy obawiają się, jak ta awantura wypadnie na pozycję Polski w Europie.

Porażka rządu

Jak wybory na szefa rady europejskiej odbywały się wcześniej? Jak długo trzeba lobbować za swoim kandydatem, jak rozmawiać i dlaczego ten precedens, do którego doszło, skończył się porażką polskiego rządu?

Miejsce Polski w Unii

Po takim przebiegu głosowania w sprawie Donalda Tuska, czyli sprzeciwie Polski wobec Polaka, trzeba zadać pytanie, gdzie teraz znajduje się, albo znajdzie się Polska w tej unijnej układance. Zwłaszcza, że mówimy już o Europie dwóch prędkości.

"Tusk nie będzie mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą"

Zwycięstwo odniosła Polska i Europa - takie komentarze płyną z Europy po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Jest radość i gratulacje, ale nie w PiS. Prezes Kaczyński w słowach nie przebiera. Mówi, że Donald Tusk nie będzie mógł już funkcjonować z biało-czerwoną flagą i zarzuca mu brak lojalności, neutralności i kłamstwo.

Sojusznicy

Po tym wyborze nie ma wątpliwości, kto kogo popiera. Nie pomogło lobbowanie ministra Witolda Waszczykowskiego, premier Beaty Szydło, ani nawet jej list wysłany do europejskich stolic. Polskiemu rządowi nie pomogły nawet Węgry, na które PiS tak liczył. Listę sojuszników i przeciwników warto zweryfikować.