Polska i Świat

Polska i Świat

Emocje w środę nieco opadły, skończyło się na okrzykach, ale to co działo się dzień wcześniej, śmiało można nazwać nie demonstracją, a prawdziwą zadymą. W ruch poszły petardy i race - rzucali je chuligani z klubowymi szalikami, którzy w żaden sposób górników nie przypominali. Policja zmuszona była użyć broni gładkolufowej.

Nieoczekiwany powrót Jacka Rostowskiego do rządu. Niektórzy już widzieli go w politycznym niebycie, ale on nie powiedział ostatniego słowa i stanął u boku Ewy Kopacz. Wrócił, mimo oporu koalicjanta i wielu wrogów w Platformie. Czym zyskał zaufanie pani premier?

Napięcie na linii Polska - Rosja narasta. Poszło o słowa polskiego ministra spraw zagranicznych, który odniósł się do planów uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Słowa wywołały skandal, który nie cichnie. Rosja mówi, że Grzegorz Schetyna okrył hańbą nie tylko siebie, ale całą służbę dyplomatyczną. Polska w odpowiedzi pisze notę protestacyjną.

Do pewnego momentu był spokojny, ale potem nie wytrzymał i puściły mu nerwy - mowa o gorylu z opolskiego zoo, który tak się wściekł, że wybił grubą szybę w swoim boksie. Zwierzę wpadło w furie, bo zbyt nachalnie je zaczepiano. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Pasażerowie taksówek są nabijani w butelkę. Co dziesiąty taksówkarz oszukuje swojego klienta - takie wnioski płyną z policyjnych kontroli. Ci, którzy nie znają dobrze miasta, płacą czasem bajońskie sumy. Taksometr jest przestawiony albo kierowca do celu dociera objazdem.

Ostre słowa arcybiskupa Henryka Hosera. Duchowny przedstawia inną wizję Kościoła niż ta, którą proponuje papież Franciszek. Wytyka Kościołowi, że "zdradził" nauczanie Jana Pawła II. Chodzi o kryzys dotyczący małżeństw i rodziny. Czy to prowokacja, czy już jawna krytyka papieża Franciszka?

Dramat po zabiegu in vitro. Kobieta urodziła nie swoje dziecko. Fatalna pomyłkę wykryły badania DNA, które przeprowadzono po tym, jak dziewczynka urodziła się z licznymi wadami. Kobieta jest w szoku, szpital wyjaśnia sprawę, a ministerstwo zdrowia już wypowiedziało zachodniopomorskiej klinice rządowy program in vitro.

Wielkie zmiany w otoczeniu Ewy Kopacz. Premier prezentuje nowe twarze wokół siebie i ogłasza, kto za co będzie odpowiadał. Jacek Rostowski będzie szefem zespołu doradców politycznych. Gabinetem politycznym pokieruje Marcin Kierwiński. Jest też nowy rzecznik rządu, na stanowisko wraca Małgorzata Kidawa-Błońska. Największym zaskoczeniem jest były spin doktor PiS, Michał Kamiński, który obejmie funkcję sekretarza stanu.

Zaskakująca sytuacja w Zabrzu: trzeźwy cukrzyk trafił na izbę wytrzeźwień, bo dziwnie się zachowywał. Zamiast pomocy dostał rachunek na 280 złotych. Jak to możliwe i dlaczego nikt nie zauważył jego opaski z informacją o chorobie?

Z płonącego domu uratowała czworo własnych dzieci, ale sama zginęła w pożarze. Wróciła do domu, by ratować dobytek. Osierocone dzieci są teraz pod opieką babci, ale o ich losie zadecyduje sąd. Co będzie z dziećmi? Jak się ratować w czasie pożaru?

Sąd nakazuje wznowić śledztwo ws. Antoniego Macierewicza, ale istoty sporu na razie nie rozwiązuje. Nadal zatem nie wiadomo czy Macierewicz był, czy też nie był funkcjonariuszem publicznym kiedy publikował swój słynny raport w sprawie likwidacji WSI z 2007 roku. Sprawa jest o tyle ważna, bo wiele osób za pomówienia zażądało wysokich odszkodowań. Do tej pory MON wypłaciło już milion dwieście tysięcy złotych.

Kim są ludzie, którzy na trzy godziny zablokowali drogi krajowe? Ustawili na nich traktory, rolniczy sprzęt i protestowali. Wsparcie mieli z Warszawy, bo rolnicy którzy przyjechali do stolicy starli się z ministrem. Ich cel jest jeden - żądają od państwa rekompensat za szkody wyrządzone przez dziki i straty hodowlane.

Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna rozdrażnił Rosjan pytaniem o to, dlaczego to tylko Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie wojny - teraz są oświadczenia, oskarżenia i pretensje.

Makabryczne odkrycie w Rawiczu w Wielkopolsce. Przy przeszukaniu mieszkania w poszukiwaniu narkotyków policja znalazła trzy ludzkie płody zamknięte w słoikach. Zatrzymano dwie osoby 31-letnia kobietę i jej partnera.

Podpalaczy mogło być kilku - mówi policja, która analizuje monitoring. W różnych częściach Rudy śląskiej spłonęło aż trzynaście samochodów. Nikomu nic się nie stało, ale mieszkańcy mówią o strachu, bo nie pierwszy raz w mieście płonęły auta.

Teraz zderzenie dwóch światów i ciemniejsza strona... mody. Co się dzieje, gdy zajmujące się dobieraniem odzieży młodzi ludzie z Zachodu spotykają swoich rówieśników z Azji, którzy tę odzież szyją? Dla wielu to szok.

Ludowcy w sobotę wybiorą kandydata na prezydenta, lewica ma zaś problem nadmiaru. Jeśli dobrze policzyć zgłaszających się kandydatów, to już jest ich pięcioro, a to jeszcze nie koniec. Mnogość nie sprzyja jednak dobremu wynikowi, więc na lewicy walka trwa nie tyle z prawicą, co między sobą.