Polska i Świat

Polska i Świat

Chwile grozy z udziałem Justyny Kowalczyk. Polka na ostatnim etapie Tour de Ski, dokładnie na niecały kilometr przed metą, mdleje i tym samym nie kończy biegu. Justyna Kowalczyk wycieńczona trafia do szpitala, a w zawodach triumfuje jej rywalka Marit Bjergen.

Góra, która nie leży w Tatrach, a budzi strach? To Babia Góra w Beskidach i zdradliwe warunki, które na niej panują. Tylko w okresie świąteczno noworocznym GOPR-owcy musieli interweniować kilkanaście razy i ściągać z niej zagubionych turystów. Ratownicy przestrzegają i apelują: bądźmy ostrożni, bo idą ferie i chętnych, by wejść na diabelską górę może być więcej.

Po ostatnich zamachach Francja nie obniża poziomu zagrożenia i nadal mobilizuje swoje służby. Ponad 5 tysięcy żandarmów i policjanci chroni miejsca zagrożone atakami i poszukuje ewentualnych wspólników zamachowca. Niektórzy mogą być już nieuchwytni, tak jak żona zabitego terrorysty, która prawdopodobnie jest w Syrii. Francja się jednak nie poddaje, ma coraz więcej informacji, a przede wszystkim zna motywy jednego z zabitych terrorystów, bo w internecie pojawił się film, na którym mężczyzna mówi, dlaczego to zrobi.

Negocjacje są trudne, bo rząd mówi wprost: Kompania Węglowa przynosi prawie dwieście milionów złotych strat miesięcznie, trzeba zatem zamknąć nierentowne kopalnie. Związki górnicze i opozycja mówią stop i przekonują że na polskim węglu można zarabiać. A co mówią liczby?

Kompromisu nadal nie ma, ale wrócono do rozmów. Ewa Kopacz jedzie na Śląsk i negocjuje z górnikami, a do Warszawy jadą żony górników i domagają się spotkania z prezydentem. Bronisław Komorowski czasu jednak nie znajduje i na spotkanie wysyła pierwsza damę. Walka jest ostra bo stawką są cztery nierentowne kopalnie, i tym samym, przyszłość polskiego górnictwa.

Limit wagi dla modelki. Tym razem nie maksymalny, ale minimalny. W Izraelu na wybiegach i w sesjach nie będą mogły występować dziewczyny skrajnie szczupłe. Właśnie wprowadzono tam przepisy zakazujące pracy zbyt wychudzonym modelkom. Minimalna waga wysokiej dziewczyny musi sięgać 60 kilogramów.

Komisja Europejska daje nową możliwość. Awaryjna antykoncepcja czyli tzw. pigułki dzień po, mają być dostępne bez recepty. Zielone światło jest, ale to poszczególne państwa mają zdecydować, czy chcą takiego rozwiązania, czy nie. Polska na razie się zastanawia.

Teraz największa polityczna niespodzianka. SLD przedstawia swojego kandydata na prezydenta. To Magdalena Ogórek - znana Państwu komentatorka telewizyjna. - Ma być symbolem zmiany pokoleniowej  - mówi Leszek Miller, ale konkurenci jego nowej politycznej broni się nie boją i już mówią, że to koniec i jego, i lewicy.

Europie grożą zmasowane ataki terrorystów - ostrzega szef brytyjskiego wywiadu, a jego wypowiedź traktowana jest po atakach w Paryżu niezwykle poważnie. W Polsce były minister spraw wewnętrznych twierdzi, że terroryzm pojawi się nad Wisłą, ale na razie rządowe służby i sama pani premier uspokajają.

Podwójny szturm oddziałów specjalnych francuskiej żandarmerii, zabici terroryści i uwolnieni zakładnicy, ale niestety nie wszyscy. Tuż po godz. 17.00 francuskie siły zdecydowały się przerwać trwający od trzech dni dramat i wkroczyły do dwóch miejsc, gdzie przebywali wraz z zakładnikami napastnicy odpowiedzialni za ostatnie ataki w Paryżu, w tym na redakcję pisma "Charlie Hebdo", gdzie zginęło 12 osób.

Rostowski przeciw Sikorskiemu - nawet jeśli tak wyjść nie miało, to wyszło. Chodzi o pieniądze MSZ wydawane na konsultacje przemówień. Były minister finansów ostro mówi o dyplomatycznej rozrzutności. Zarzuty dotyczą już nie tylko pieniędzy. W sprawie pojawia się także wątek szpiegowski.

Pieniądze jako zachęta, by było nas więcej. Była zapowiedź i jest szansa, że zostanie zrealizowana. Zasiłek dla młodej mamy lub dla taty, tylko dlatego, że mamą lub tatą zdecydowali się być. Jak to ma działać, o ile zadziała i kiedy?

Pokłosie francuskiego ataku w Polsce. Jest deklaracja MSZ, że możemy zwiększyć zaangażowanie w walce z islamskimi fundamentalistami. MON jednak reaguje ostrożnie, by nie powiedzieć sceptycznie. Czy czeka nas kolejna misja?

Zamach w Paryżu wyglądał i w istocie był starannie zaplanowaną egzekucją. Ci, którzy stanęli na drodze zamachowców zmierzających do redakcji Charlie Hebdo, zostali albo sterroryzowani albo zabici. Jak wyglądał atak minuta po minucie?

Trwa obława na podejrzanych o środowy zamach w Paryżu. Jest podejrzenie, że uciekli do lasu w pobliżu małej miejscowości około 80. kilometrów od stolicy Francji. To tam zarządzono pełną mobilizację służb. Wcześniej przeszukiwano dom po domu w poszukiwaniu dwóch braci - Francuzów algierskiego pochodzenia.

Nieoczekiwany przewrót w Kongresie Nowej Prawicy. Janusz Korwin - Mikke traci stanowisko, bo w jego partii w siłę urosła opozycja, której podobno nie spodobało się, że były prezes ma nieślubne dzieci. Ta skrzętnie chroniona prywatna działalność prezesa - według nowych władz partii - może zagrozić jej popularności wśród wyborców. Ale prezes całe zamieszanie tłumaczy zupełnie inaczej.

Jeśli nie stać Cię na kupno, wynajmij mieszkanie od państwa. Program mający w zamierzeniu ułatwić dostęp do własnego M właśnie rusza, ale chyba nie całkiem się udał. Miało być taniej niż na rynku, a jest tak samo drogo, a gdzieniegdzie nawet drożej. Czy państwowy bank zarabia na tych, którym miał pomagać?

Ewa Kopacz wystawia sobie ocenę i po stu dniach rządu podsumowuje swoje działania. Sukcesów - jej zdaniem - nie brakuje. Ale to, czym premier się chwiali, opozycja nazywa porażką i ostro punktuje. I porównuje z poprzednikiem.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego wracają do pracy. Po kilkunastu godzinach negocjacji z ministrem zdrowia obie strony doszły do porozumienia i obie ogłosiły sukces. Pieniędzy więcej nie będzie, ale będzie inna stawka na każdego pacjenta. Czy pacjentom będzie lepiej?