Polska i Świat

Polska i Świat

Potężne odszkodowanie i wielkie rozczarowanie dla fanów. Hit "Blurred lines" jest plagiatem. Tak orzeka sąd w Los Angeles i nakazuje by Pharrell Williams i Robin Thicke zapłacili rodzinie nieżyjącego już Marvina Gaye'a ponad 7 milionów dolarów.

Senator PiS-u zawieszony, ale on nie poddaje się i rusza do ataku by bronić swojego imienia. Grzegorz Bierecki, współtwórca i były prezes SKOK-ów tłumaczy, że nie wyprowadził z nich milionów złotych, a to, co dzieje się wokół jego osoby, nazywa brudną kampanią wyborczą i już straszy pozwami. Polityczne emocje rosną - u niektórych tak bardzo, że najchętniej powołaliby komisję śledczą.

Miał trzy tożsamości i był poszukiwany listem gończym. Wpadł na wiecu wyborczym Bronisława Komorowskiego. Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty, a my pytamy, kim naprawdę jest człowiek, który chciał rzucić krzesłem w prezydenta.

13-miesięczna Zosia z domu dziecka trafia do szpitala, a tam o niej zapominają. Dziewczynka leży głodna, brudna i nieprzewijana od kilku godzin. Jej losem interesują się matki innych dzieci i nie wierzą, jak pielęgniarki mogą być tak znieczulone na widok bezradnego i chorego dziecka.

Wstrząsające nagranie, na którym widać, że niewiele brakowało, a doszłoby do tragedii. W Żywcu rozpędzony samochód wjeżdża na przejście dla pieszych. Na pasach dwie kobiety z małymi dziećmi, które cudem unikają zderzenia z autem. Uratowała ich szybka reakcja i zachowanie zimnej krwi, ale sytuacja wyglądała groźnie.

Czy w razie wojny hybrydowej Polska byłaby gotowa stawić czoła zielonym ludzikom? Najważniejszy wojskowy w Polsce, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z całą odpowiedzialnością stwierdza, że tak - jak miałoby to się odbywać i czy rzeczywiście jesteśmy na to odpowiednio przygotowani?

Ruszył proces w sprawie wypadku z Murowanej Gośliny. 19 - latek chciał zaimponować swoimi umiejętnościami i w terenie zabudowanym pędził 140 kilometrów na godzinę - szaleńczy rajd zakończył się tragicznie - dwie osoby zostały potracone, a trzecia zmarła w szpitalu. w magazynie Polska i Świat pytamy, kiedy w życie wejdą przepisy automatycznie odbierające prawo jazdy za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości.

Decyzja o zawieszeniu senatora Prawa i Sprawiedliwości związana jest z ostatnimi publikacjami, według których Grzegorz Bierecki miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem. PiS domaga się od senatora wyjaśnień - głos w sprawie zabiera także Ewa Kopacz.

Brutalny atak na przechodnia w Nakle. Napastnicy biją, kopią i okładają pałką mężczyznę, który idzie rano do pracy. TVN24 dotarła do filmu z pobicia - a policja prosi i apeluje, ten kto widział napaść, proszony jest o zgłoszenie się.

Polityka w wydaniu lokalnym, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz jako Putin Warszawy. Taki baner pojawił się na bemowskim ratuszu i całkowicie odsłonił konflikt między burmistrzem Bemowa a prezydent stolicy. Padają ostre słowa, są chwyty poniżej pasa, a mieszkańcy są całą sytuacją zniesmaczeni.

Warto zwrócić uwagę na to, co się robi przed snem. Chodzi o korzystanie ze smartfona czy tabletu. Okazuje się, że sprawdzenie poczty czy zerknięcie do portalu społecznościowego właśnie przed zaśnięciem może mieć zgubne skutki.

In vitro wkracza w kampanie prezydencką - temat nie dla wszystkich na rękę. Kandydat PiS-u deklaruje, że jego stanowisko jest zgodne ze stanowiskiem Episkopatu, ale ponieważ walczy o głosy nie tylko twardego elektoratu to, jak sam dodaje, pod pewnymi warunkami jest na "tak".

Nauczycielka z miejscowości Szczodre na Dolnym Śląsku terroryzowała swoich uczniów - za rozmawianie na lekcji zaklejała im buzie taśmą, wściekała się kiedy dzieci nie znały odpowiedzi na pytanie i wyzywała ich od gówniarzy. Straszenie już się skończyło. Sprawą zajęła się policja, prokuratura i kuratorium, ale strach w maluchach jeszcze został.

Spory ruch też w kampanii prezydenckiej. Liderem nadal jest urzędujący prezydent, ale by wygrać i to w pierwszej turze, musi przyspieszyć. Sztabowcy zapewniają, że kampania Bronisława Komorowskiego dopiero się zaczyna, a nowym otwarciem ma być jego sobotnia konwencja wyborcza. Pytanie, czy dobrze zaplanowana, bo eksperci już podkreślają, że liczba wpadek została już wyczerpana.

Na lewicy spory ruch. Andrzej Rozenek opuszcza Janusza Palikota - ten rozczarowania nie kryje i zarzuca mu, że dał się politycznie skorumpować przez Platformę Obywatelską. Poseł wszystkiemu zaprzecza, ale głosy nie milkną. Mówi się, że to nie o PO chodzi, a o stworzenie kolejnej lewicowej siły politycznej. Kto miałby w niej być?

Kochają piłkę nożną i grają, choć nie widzą. Teraz mają szansę pojechać na mistrzostwa Europy, ale brakuje im pieniędzy. Kwota do zebrania nie mała, ale oni się nie poddają, bo dzielnie wspiera ich sam kapitan polskiej reprezentacji Robert Lewandowski.

Na razie mamy zawieszenie broni, ale mieszkańcy wschodniej Ukrainy nie śpią spokojnie. Żyją w strachu, ale nie poddają się i próbują prowadzić normalne życie. I wojnie nie zapominają też uczniowie - zajęcia są specyficzne, ale doskonale obrazujące to, co się dzieje.

Czy w razie wojny obronią nas ochroniarze? Biuro Bezpieczeństwa Narodowego chce, by firmy ochroniarskie, w razie potrzeby mogły wesprzeć wojsko. Pomysł jest, teraz czas, by opracować odpowiedni system. Jak miałby on działać i co dokładnie należałoby do ich zadań?

Przywilejem silnych mężczyzn jest przyznanie się do błędów - tym zdaniem Wira Sawczenko wzywa Putina do uwolnienie ukraińskich więźniów i jej siostry - ukraińskiej nawigatorki, która od 83 dni w ramach protestu prowadzi strajk głodowy. Dziś Nadia Sawczensko protest nieco złagodziła, ale poddawać sie nie zmierza - w postanowieniu chce wytrwać, bo walczy o siebie i swoją wolność.