Polska i Świat

Polska i Świat

Chętni posłowie pójdą w kamasze - wojskowe szkolenie zapowiada Marszałek Sikorski, bo jak mówi czasy są niespokojne a zapotrzebowanie duże. Wiek posłów nie gra roli, liczy się zdrowie i zapał - ten duży - bo lista posłów chętnych przeczołgać się po poligonie wypełnia się w dość szybkim tempie.

Teraz traumatyczne przeżycie po wizycie w jednej z olsztyńskich cukierni. Pięcioletni chłopiec poślizgnął sie w toalecie, upadł na podłogę, ta umyta była żrącą substancją. teraz czeka go operacja i przeszczep skóry. Rodzice są w szoku, sprawę bada policja, a pracownicy restauracji nabrali wody w usta.

Klub poselski Twój Ruch przestaje istnieć - taką decyzję podejmuje sam jego szef. Janusz Palikot klub zamienia na koło i wraca do pierwotnej nazwy Ruch Palikota. Tłumaczy, że do decyzji był zmuszony bo jego partyjni koledzy zaczęli mu rzucać kłody pod nogi i odwracać sie od niego i to w trakcie trwającej kampanii prezydenckiej.

Nie mają miejsca do głosowania, ale się nie poddają. Na głosowanie przyszli, usiedli w autobusie i wybrali nowego sołtysa. O demokracji na bardzo podstawowym, ale nie mniej ważnym szczeblu.

Najwyższa Izba Kontroli na miesiąc przed rozpoczęciem egzaminacyjnego maratonu publikuje raport, a w nim szokujące dane z ostatnich lat: co czwarty z weryfikowanych ponownie arkuszy był błędnie sprawdzony. Inspektorzy alarmują, że jest źle, a nawet tragicznie. System trzeba szybko naprawić, bo wynik egzaminu decyduje o przyszłości ucznia.

Ustawa o in vitro rodzi się w bólach. Projekt już jest, ale premier Ewa Kopacz musi do niego przekonać przeciwników we własnej partii. W Sejmie zakończyło się posiedzenie klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Jakie są efekty?

Na lewicy zmiany i spore zamieszanie. W SLD poszło o Magdalenę Ogórek i jej styl prowadzenia kampanii prezydenckiej, a Twój Ruch zostaje bez rzecznika. Rezygnację składa Andrzej Rozenek. Poseł nie będzie też członkiem zarządu partii i sztabu wyborczego Janusza Palikota.

W wyścigu o fotel prezydencki widoczny jest spadek poparcia dla Bronisława Komorowskiego i znaczący wzrost dla Andrzeja Dudy. Sztabowcy kandydata PiS-u zacierają ręce i zapowiadają, jeszcze przyspieszą. Pytanie, co na to prezydent i jak bardzo pozwoli się dogonić.

Groźna odra rozwija się - w Niemczech rośnie liczba zachorowań, do Polski też już dotarła, a lekarze biją na alarm - odrę można powstrzymać, ale trzeba szczepić dzieci. Liczba szczepień jednak spada, a rodziców nie odstraszają surowe kary, bo nie są wystarczająco często nakładane.

Rosja będzie wolna - krzyczał tłum i żegnał Borysa Niemcowa. Kolejka do trumny, by oddać hołd zamordowanemu politykowi miała ponad kilometr. W ostatniej drodze nie wszyscy mogli mu jednak towarzyszyć - nie było polskich władz, byli ich przedstawiciele - i polskie akcenty od tych, którzy do Rosji mają zakaz wjazdu.

Z roku na rok słyszymy coraz gorzej - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia i podaje, że wszystkiemu winna jest zbyt głośna muzyka. Producenci aparatów słuchowych mają pełne ręce roboty i nic nie wskazuje na to, że to się zmieni.

Spór o modlitwę w szkole w Golasowicach. Od 25 lat uczniowie każdą pierwszą lekcję zaczynali od modlitwy do Ducha Świętego. Teraz wszystko może się zmienić, bo dyrekcji poskarżył się rodzic, któremu tradycja szkoły publicznej wcale się nie podoba. Sprawa trafiła do kuratorium.

60-letni mężczyzna zatruł się paracetamolem. Zażywał go tak często, że kiedy trafił do szpitala, jego stan był na tyle poważny, że lekarze nie zdołali go uratować. Teraz biją na alarm - by leków przeciwbólowych nie traktować jak cukierków.

Pogrzeb Borysa Niemcowa jutro, ale delegacja polskiego parlamentu do Moskwy nie jedzie. Decyzja zapada po tym, jak Bogdan Borusewicz oświadcza że dostał zakaz wjazdu do Moskwy. Marszałek senatu zaskoczenia nie kryje, wtóruje mu prezydent Bronisław Komorowski, a rzeczniczka rosyjskiej ambasady przekonuje, że zakaz wjazdu marszałka Senatu do Rosji nie ma nic wspólnego z pogrzebem.

Gminy i urzędnicy gotowi, ale system szwankuje - minął pierwszy dzień funkcjonowania systemu rejestrów państwowych. Były też pierwsze problemy - pytanie jak duże i jak częste - bo niejeden już system, który miał ułatwić załatwienie sprawy okazał się nie wielkim sukcesem, a komputerowym bałaganem.

Kampania Andrzeja Dudy wygląda zupełnie inaczej niż choćby Magdaleny Ogórek, która unika rozmów z dziennikarzami. Kandydat PiS-u postawił na dużą aktywność, jak na razie poparcie rośnie, pytanie czy liczna uściśniętych dłoni zapewni mu zwycięstwo.

Kampania prezydencka nabiera tempa - u niektórych kandydatów zmieniają się reguły gry. Nieobecna do tej pory kandydatka SLD przerywa milczenie, wychodzi do ludzi i odpowiada na pytania dziennikarzy. Tych tylko dwóch, ale pierwsze medialne starcie Magdalena Ogórek ma już za sobą.

Afera podsłuchowa wraca w nowej odsłonie, a w kręgu politycznej burzy znów jest były minister MSW. Bartłomiej Sienkiewicz miał powołać specjalną grupę, która miała sprawdzać, czy za aferą stali byli szefowie służb specjalnych. Sprawdzać nielegalnie. Były minister wszystkiemu zaprzecza, murem stoją za nim służby, ale opozycja nie wierzy i żąda powołania komisji śledczej. Na razie sprawą zajęła się prokuratura.

Od otwarcia II lini metra dzialą nas tylko już dni. Stacje gotowe, pozwolenia są, pociągi też. Teraz przyszedł czas na testy. Jeśli pomyślenie wypadną, to w połowie marca a może nawet wczesniej nowa nitka komunikacji będzie dostępna dla wszystkich.

Widzieli Państwo Ukrainę ogarniętą wojną, teraz pokażemy jak żyje się Ukraińcom, którym udało się dotrzeć do Polski. Mają pomoc, są nawet chętni, którzy daliby pracę. Ludzką chęć zabijają jednak formalności, a właściwie czas na ich załatwienie.