Polska i Świat

Polska i Świat

Zdarza się raz na kilkanaście lat, dlatego jest tak niezwykłe i interesujące. Zaćmienie słońca już jutro. U nas widoczne częściowo, a ci którzy chcieliby je obserwować, muszą się do tego odpowiednio przygotować.

Kolejna grupa chce wyjść na ulice. Tym razem do protestu szykują się nauczyciele. Będą walczyć o podwyżki, bo jak mówią, nie dostali ich od kilku lat. Zapowiadają, że teraz nie odpuszczą. Skłonni są nawet pójść o krok dalej i urządzić strajk, nawet w czasie matur.

To nie była zbrodnia wojenna, ale źle wykonany rozkaz - tak uznał Wojskowy Sąd Okręgowy i czterem żołnierzom oskarżonym o zbrodnię wojenną w Nangar Khel, wymierzył znacznie niższe kary, niż te, o które wnioskowali prokuratorzy. Żołnierze dostali wyroki w zawieszeniu. Od dwóch do sześciu miesięcy.

Po wtorkowej wypowiedzi marszałka Sejmu o siedmiu ofiarach wśród Polaków i żałobie narodowej Radosław Sikorski staje w ogniu krytyki. Na pytania dziennikarzy odpowiadać nie chce, ale robią to za niego inni politycy. Gorzkich słów nie brakuje, a jedyna pozytywna informacja w politycznym chaosie jest taka, że prognozy marszałka się nie sprawdziły.

Po dramatycznych wydarzeniach w Tunisie, blisko 300 turystów z Polski musiało skrócić urlop w Tunezji. Część z nich wróciła już do kraju, ale nie wszystkim podobała się zmiana planów. MSZ wyjazdy do Tunezji odradza, a my pytamy czy biura podróży powinny informować swoich klientów, że wycieczki na które się wybierają, mogą wiązać się z ryzykiem.

Po zamachu w Tunisie Itaka zawiesza do odwołania wszystkie wyloty do Tunezji, a turyści, którzy w tej chwili tam przebywają, wrócą do polski w czwartek. Ci, którzy zostaną dłużej, dostaną lekarskie i psychologiczne wsparcie. Ewa Kopacz wysyła na miejsce pomoc i zobowiązuje szefa MSZ do wydania negatywnej rekomendacji w sprawie podróży polskich obywateli do Egiptu i Tunezji.

Niespodziewany zwrot akcji i rozwiązanie tajemniczej zagadki sprzed kilkunastu lat. Znany milioner i potentat na rynku nieruchomości Robert Derst zapomina, że ma przypięty mikrofon i wyznaje, że to on zabił swoją żonę, przyjaciółkę i sąsiada. W magazynie "Polska i świat" o zbrodni, która ujrzała światło dzienne.

Nie ma jeszcze winnego, ale zdarzenie, które rejestruje kamera jednoznacznie pokazuje, że rowerzyści nie zawsze przestrzegają przepisów. W Bydgoszczy auto z impetem uderza w przejeżdżającą po pasach rowerzystkę. Ranna kobieta trafia do szpitala, a my pytamy dlaczego tylko kierowcy samochodów powinni uważać jak jeżdżą?

W magazynie "Polska i Świat" oblany test wymiaru sprawiedliwości - i to po raz  kolejny. Sąd najpierw nie zdążył na czas, wypuścił Henryka Z., seryjnego gwałciciela i mordercę dzieci na wolność i do tej pory nie podjął decyzji o jego trwałej izolacji. Co działa nie tak skoro są już odpowiednie narzędzia by nie dopuszczać do takich sytuacji?

Z prezydenckiego sondażu zadowolony może być Andrzej Duda - poparcie rośnie, ale PO nie daje za wygraną i przywołuje jego decyzje z przeszłości. Chodzi o niewygodne dla PiS SKOK-i, w obronę których kandydat PiS się angażował. Teraz na atak odpowiada atakiem i uderza nie tylko w politycznego konkurenta, ale i cały system bankowy.

Prezydencki i partyjny sondaż i zaskakująca zmiana miejsc. W wyścigu politycznym wygrywa PiS, zaraz za nim jest PO - a trzecie i ostatnie miejsce w sejmie zajmuje SLD - to dla lewicy spory procentowy skok, ale też i spadek - bo  w sondażu prezydenckim ich kandydatka Magdalena Ogórek znacznie traci. Kto jaką pozycję zajmuje, jakich metod używa w walce?

Ukraińskie władze ostrzegają, że za miesiąc Rosja rozpocznie regularną wojnę, bo Putin zacznie realizować plan C. Powołują się na dane wywiadowcze, które jednoznacznie pokazują koncentrację rosyjskich sił pancernych przy ich granicy. Zbiega się to z rozstawianiem nowego rosyjskiego sprzętu w sąsiedztwie Polski.

To na razie tylko pomysł. Kolejny pomysł na większą skuteczność fotoradarów. Dość żmudnego śledztwa, kto był za kierownicą. Najważniejsze, że uda się ustalić właściciela auta, które przez fotoradar zostało złapane. Posłowie Platformy przygotowują zmiany w przepisach. A kierowcy już komentują - teraz widać wyraźnie, że nie o karanie łamiących przepisy chodzi, a o zarabianie.

Mamy najnowszy sondaż prezydencki a w nim na trzecie miejsce awansuje Paweł Kukiz. On dostaje 5 procent. Po cztery Ogórek, Korwin i Palikot. Zmniejsza się dystans między obecnie urzędującym prezydentem, a kandydatem PiS-u.

Legionowo pod specjalnym nadzorem. To była prawdziwa bitwa. Po wczorajszych zamieszkach przed komisariatem policji - są zatrzymania, są ranni wśród funkcjonariuszy. I są niesłabnące zarzuty pod adresem policji, że ta przyczyniła się do śmierci 19-letniego chłopaka. Prokuratura ustala szczegóły. Ulica na to nie czeka - i protestuje. Zatrzymany chłopak połknął torebkę z marihuaną. Paradoksalnie za te ilość i i tak pewnie nie poniósłby żadnej kary.

W przypadku tego sportu jesteśmy w ścisłej światowej czołówce. W „Polsce i Świecie” finał mistrzostw świata gier komputerowych w Katowicach. Jak pokazuje życie „w realu”, nie chodzi tu tylko o dyplomy i medale. Można na tym nieźle zarobić. Piotr Świerczek

Przed piłkarską reprezentacją Polski kluczowy mecz eliminacji mistrzostw Europy z Irlandią. Na boisku nie pojawi się najbardziej doświadczony zawodnik. O budzących kontrowersje decyzjach selekcjonera - Łukasz Frątczak.

Naukowcy mogą już podmieniać wspomnienia. Na razie zrobili to u myszy i do ingerencji w ludzką osobowość jest coraz bliżej. Krytycy ostrzegają: naszą tożsamość budujemy przede wszystkim na podstawie tego co przeżyliśmy.

Nie tylko Kraków i miasta na Śląsku mają kłopoty ze smogiem. Okazuje się, że poważnie zanieczyszczonym powietrzem oddychają także mieszkańcy Warszawy. Co ciekawe, na to, co wdychamy ma wpływ piętro na którym mieszkamy. Łukasz Wieczorek

Ze wspólnika torturujących do obrońcy. Polska, która zapłaci odszkodowania za więzienia CIA w Kiejkutach musi zrobić coś jeszcze. Rada Europy wzywa nasz kraj, aby teraz stanął  po stronie podejrzanych o terroryzm i stał się ich adwokatem. Michał Tracz