Polska i Świat

Polska i Świat

Rozpoczęły się wakacje, a razem z nimi rozpoczęło się  porzucanie zwierząt. Schroniska apelują o rozsądek i przypominają, że nie trzeba psa porzucać, można się z nim rozstać czasowo, bez uszczerbku na jego zdrowiu.

Województwo mazowieckie stawia na bezpieczeństwo nad wodą i w niestrzeżonych miejscach stawia czarne punkty. Nie zakazują one kąpieli, ale ostrzegają, że tu należy uważać, bo tu tonęli ludzie. Pomysł już spodobał się innym samorządom.

Na zagrożenie atakiem terrorystycznym w Polsce chce być przygotowane MSW. Ministerstwo już ostrzega i publikuje specjalny film, a w nim wskazówki, jak należy się zachować kiedy nas zaatakują i kiedy staniemy się zakładnikami.

Z "Gawrona" zrobili "Ślązaka - ochrzczono go i zwodowano. Korweta miała być wielozadaniowa, ale koszty przewyższyły budżet, a wprowadzone cięcia ograniczyły jej rolę do jednostki patrolowej. O projekcie, który prawie poszedł na dno i o tym co jeszcze trzeba dokończyć by nie zatopić innych przedsięwzięć w magazynie „Polska i świat".

Przedszkola dla dwulatków. Zabiega o to minister edukacji i proponuje obniżenie wieku przy rekrutacji. Z pomysłu zadowoleni są nauczyciele, bo to oznacza koniec strachu przed utratą pracy - pytanie jak na to patrzą rodzice i maluchy.

Długo na to czekał, ale w końcu podjął decyzję i po długiej przerwie chce, by polityka znów sobie o nim przypomniała. Roman Giertych zamierza zostać senatorem - startować będzie spod warszawskiego okręgu. Pytanie, dlaczego teraz i jak bardzo zmienił się. kiedy był w politycznym niebycie.

Śmiertelna ofiara barszczu Sosnowskiego. W szpitalu w Siemianowicach Śląskich zmarła 67-letnia kobieta, która kosząc trawę oparzyła się rośliną wytwarzającą toksyczne substancje. Czym jest barszcz Sosnowskiego, gdzie występuje i dlaczego powinniśmy trzymać się z dala od rośliny z pozoru wyglądającej niewinnie?

Rosja szykuje się do mundialu. Budowa stadionów na zawody, które mają odbyć się za trzy lata, idzie pełną parą. Pomimo wątpliwości przy przyznaniu organizacji mundialu i kosztów, które z powodu osłabienia rosyjskiej waluty poszły drastycznie w górę. Teraz Moskwa szuka oszczędności.

Kto chodzi na etykę wypiera się wiary - pisze ksiądz z podwrocławskiej parafii i grozi dzieciom niedopuszczeniem do komunii. Wierni są oburzeni, a pismo trafiło do kurii. Ta mówi, że to nadużycie, bo udział w takich zajęciach wcale nie wyklucza chodzenia na lekcje religii.

Grecja spuszcza z tonu, ale prosi Brukselę o czas i apeluje: nie zabierajcie nam wszystkich przywilejów. Eurogrupa głosu Aten słucha uważnie. Zapewnia, że drzwi do negocjacji są jeszcze otwarte ale i jasno daje do zrozumienia, że cięcia są nieuniknione. Bruksela czeka na wyniki niedzielnego referendum, a my sprawdzamy jak teraz działa Grecja i co z nią będzie jeśli stanie się bankrutem.

Bronisław Komorowski powoli żegna się ze swoim urzędem. Do PO wrócić nie zamierza, ale zostaje mu jeszcze Senat. Co wybierze, nie wiadomo. Na razie w pożegnalnym wywiadzie analizuje przegraną i mówi o wrześniowym referendum. W tym ostatnim jest stanowczy: dodatkowych pytań nie będzie. Na wniosek PiS odpowiada krótko: dopisać to można się do wycieczki szkolnej.

Sezon wakacyjny się zaczął, a ratowników wodnych brakuje. Sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza, bo wymagania wobec nich znacznie się zaostrzyły. Największy problem to nie umiejętności, a sfinansowanie kursu, by dostać papiery. Inwestycja kosztowna, a wynagrodzenie za niesienie pomocy wcale nie tak duże.

Słupsk i dwuletnia dziewczynka pogryziona przez szczura. Gryzoń zaatakował ją przy śmietniku. Dziecko przewieziono do szpitala. Reagować trzeba szybko, bo szczury mogą przenosić groźne choroby, a spotkać je można w każdej chwili, bo jest ich w Polsce nawet 20 milionów.

Ministerstwo zdrowia walczy z uzależnieniami i wprowadza limity. Od dziś w aptece popularne leki na przeziębienie zawierające substancje psychoaktywne będą sprzedawane tylko po jednej sztuce i tylko pełnoletnim. To nie koniec ograniczeń, leków tych nie kupimy też przez internet. Ministerstwo zdrowia z nowelizacji ustawy jest dumne, ale ponieważ jesteśmy pomysłowym narodem, to już pojawiły się głosy, że z pozoru rygorystyczne prawo jest dziurawe i łatwo je ominąć.

Kolejna zmiana. Tym razem parkowanie na kopertach po nowemu. Od północy samochody na miejscach dla inwalidów mogą zostawiać tylko kierowcy z nowymi kartami parkingowymi. Stare, bezterminowe, przestały obowiązywać. Nowe dostali nieliczni, więc Łukasz Wieczorek wybrał się na patrol z warszawskimi strażnikami miejskimi by sprawdzić, czy zmienione przepisy dały efekty. Czyli, czy niepełnosprawnym łatwiej znaleźć wolną kopertę.

Historia jak z prawdziwego filmu sensacyjnego, czyli wielka afera w małym Husowie na Podkarpaciu. Z banku mogło zniknąć około półtora miliona złotych. Pieniądze miała brać kasjerka. Kobieta kradła, bo prawdopodobnie chciała pomóc żonie byłego szefa i opłacić jej zagraniczne leczenie. Szef umarł, jego żona też a kasjerka popełniła samobójstwo. Teraz bank został ze sporym długiem. Część pieniędzy już oddał, ale wiele jest jeszcze do spłacenia.

Jest pełne porozumienie. UE kończy z roamingiem. Ale dopiero za dwa lata. Oznacza to, że będąc za granicą, ale na terenie wspólnoty, za rozmowę czy przesyłanie danych zapłacimy tyle samo co w kraju. Projekt zacznie obowiązywać od połowy czerwca 2017, a już został okrzyknięty przełomowym.

Minister edukacji jest zadowolona z maturzystów i mówi: daliście radę. Oni uczucia mają mieszane, bo co czwarty z nich maturę oblał, a tylko co piąty może ją poprawić w sierpniu. Najgorzej poszło z matematyką.

Od środy rewolucyjna zmiana w prawie karnym. Model rodem ze Stanów Zjednoczonych. Procesy będą toczyły się według nowych reguł. Sąd nie będzie prowadził własnego dochodzenia - to prokurator i obrońca stoczą na sali sądowej pojedynek na dowody. O tym, kto wygrał rozstrzygnie sędzia.

Ewa Kopacz kontra Beata Szydło. Kobiety walczą o Śląsk, pojedynek zacięty, bo premier przedstawia przyjęty przez rząd program dla Śląska, a jej polityczna konkurentka składa wyborcze obietnice. Daje zielone światło dla polskiego węgla i spotem PiS-u bije w PO.