Polska i Świat

Polska i Świat

Ganek to teraz ich kuchnia. Miejscem do spania są dwa pokoje. W takich warunkach mieszka dziesięcioosobowa rodzina z Lgoty Błotnej pod Częstochową. Wszystko przez pożar, który strawił dach budynku. Brakuje pieniędzy na jego odbudowę.

Mieszkańcy jednej z gmin w zachodniopomorskim mają swoje finansowe problemy. Gmina Ostrowice jest tak zadłużona, że wojewoda proponuje jej likwidację i włączenie do Drawska Pomorskiego.

Hobby, które ratuje życie. Ratownicy ochotnicy sami się zrzeszają, szkolą, zdobywają sprzęt i ratują życie. Tam, gdzie zwykła karetka nie dotrze.

Polacy ruszyli na wakacje. Żeby dotrzeć do celu, sposobów jest kilka, ale większość z nas wybiera samochody. W magazynie Polska i Świat Łukasz Wieczorek przyjrzał im się dokładnie. Policzył ile aut mamy w kraju i jak bardzo na tle Europy jesteśmy przywiązani do czterech kółek.

Teraz Stany Zjednoczone i spotkanie po latach szkolnych kolegów. Spotkanie nietypowe, bo na sali sądowej. Ona była sędzią, on włamywaczem kto i jak zareagował.

Chcemy z nimi spać, bo są małe i bezbronne, ale to co nam wydaje się dobre i słuszne, niekoniecznie służy im. Amerykanie ruszają z akcją - "Pozostańcie blisko. Śpijcie osobno" i namawiają rodziców by dzieci kładli do ich łóżeczek.

Solar Impulse wylądował na Hawajach. I pobił rekord, być może niedługo i my pochwalimy się rekordem, bo studenci z łódzkiej politechniki wybudowali solarny bolid.

Nowe fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Służby po raz kolejny idą na wojnę z drogowymi piratami i robią wszystko by do końca roku ruszyć z systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Bój o Śląsk nabiera tempa. Premier Kopacz mówi, że Polska sprzeda Słowacji Rosomaki, a to oznacza, że zakłady w Siemianowicach Śląskich zarobią 120 milionów złotych. O regionie nie zapomina też PiS i tam, a dokładnie w Katowicach organizuje konwencję programową partii i Zjednoczonej Prawicy.

Im bliżej referendum, tym w Grecji coraz bardziej nerwowo. W Atenach ludziom puściły nerwy, na ulicach zamieszki, a premier Cipras konsekwentnie namawia do głosowania. Robi nawet prezent dla swoich obywateli i funduje im jeden dzień darmowych greckich autostrad. Prezent ma zmobilizować Greków do dojechania na niedzielne referendum, w którym mają odpowiedzieć na pytanie czy są za dalszymi oszczędnościami czy nie.

Fala upałów zalewa Polskę, temperatury idą w górę, już jest 30 stopni, a w weekend ma być jeszcze więcej. Nawet 36. Nie każdy może szukać ochłody, bo nie każdy przebywa w miejscach które dają mu takie możliwości. Gdzie jest najgoręcej i jak sobie radzić z lejącym się żarem - Dariusz Kubik.

Piękne, uśmiechnięte i skuteczne. Policjantki, Kinga i Anita, to najlepszy patrol w mieście. Panie w zawodach były jedyne i w wielkim stylu pokonały 20 innych męskich patroli z całego województwa małopolskiego. Nie kryją satysfakcji z wygranej.

TUI odwołuje wycieczki do Egiptu i proponuje swoim klientom inne kierunki podróży. ITAKA na razie jedzie, ale daje możliwość wyboru. MSZ rozszerza ostrzeżenia i apeluje - Polacy nie jedźcie do tego regionu.

Tunezyjczycy robią wszystko, by przekonać turystów, aby nie rezygnowali z wakacji w ich kraju. Zapewniają, że jest bezpiecznie i spokojnie. Jednak plaże i hotele pustoszeją. Po krwawym zamachu z samej tylko Susy wyjechało kilka tysięcy osób.

Wyścig o przywództwo jesienią rozpoczęty. Panie ruszyły w teren, a partie  doszlifowują programy i zastanawiają się czym zachęcić wyborów. Pod lupę bierzemy podatki i pytamy, która partia jak głęboko chce nam zajrzeć do kieszeni i co to może oznaczać.  

Odległość niewielka, ale przepisy zupełnie różne. Przenosimy się na oba brzegi Wisły w Warszawie. Na jednym można pić alkohol, na drugim nie. Co różni te brzegi, oprócz tego, że jeden jest lewy, a drugi prawy?

Rozpoczęły się wakacje, a razem z nimi rozpoczęło się  porzucanie zwierząt. Schroniska apelują o rozsądek i przypominają, że nie trzeba psa porzucać, można się z nim rozstać czasowo, bez uszczerbku na jego zdrowiu.

Województwo mazowieckie stawia na bezpieczeństwo nad wodą i w niestrzeżonych miejscach stawia czarne punkty. Nie zakazują one kąpieli, ale ostrzegają, że tu należy uważać, bo tu tonęli ludzie. Pomysł już spodobał się innym samorządom.

Na zagrożenie atakiem terrorystycznym w Polsce chce być przygotowane MSW. Ministerstwo już ostrzega i publikuje specjalny film, a w nim wskazówki, jak należy się zachować kiedy nas zaatakują i kiedy staniemy się zakładnikami.

Z "Gawrona" zrobili "Ślązaka - ochrzczono go i zwodowano. Korweta miała być wielozadaniowa, ale koszty przewyższyły budżet, a wprowadzone cięcia ograniczyły jej rolę do jednostki patrolowej. O projekcie, który prawie poszedł na dno i o tym co jeszcze trzeba dokończyć by nie zatopić innych przedsięwzięć w magazynie „Polska i świat".