Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw było polowanie na pijanych kierowców, teraz cel się zmienił - policjanci polują na prędkość. Trudno to nazwać inaczej, skoro nawet w dokumencie z ministerstwa jasno określone są wytyczne, czyli liczba wystawionych mandatów. W pośpiechu wykonywania zadania nie trudno czasem o pomyłkę, dlatego pytamy, co w tym wszystkim chodzi i czy rzeczywiście o nasze bezpieczeństwo?

Po długiej nieobecności Jarosław Kaczyński od razu wraca do gry. Na zjeździe klubów "Gazety Polskiej" mówi, że to oddziały szturmowe armii, które mają maszerować po zwycięstwo. Jedno już zostało odniesione - nazywa się Andrzej Duda. Prezydent elekt zdaniem szefa PiSu zmieni Polskę, a zmiana ta dokonać się może jeszcze szybciej, jeśli wybory parlamentarne wygra PiS.

O sporym szczęściu może mówić Amerykanin, który przeżył uderzenie pioruna. Sporym, bo robił wszystko, żeby zostać porażonym. Przed nami sezon burzowy, warto więc wziąć sobie do serca kilka rad pozwalających uniknąć tragedii, a przynajmniej zmniejszyć jej prawdopodobieństwo.

Telefoniczna inwigilacja wygasa. Przynajmniej na razie i tylko w Ameryce. Amerykański senat nie zdążył przedłużyć ustawy. Program wprowadzony w życie po zamachu z 11 września miał chronić kraj przed terroryzmem, ale od lat wzbudzał liczne kontrowersje, które rosły jeszcze bardziej po ujawnieniu go przez Edwarda Snowdena.

Człowiek, który wbił szpile władzy, trafił w sedno i szybko zdobył zaufanie Polaków. Paweł Kukiz zgromadził duży kapitał, ale w politykę mieszać się nie zamierza. Ze sceny w Jarocinie wykrzykuje, że partii tworzyć nie będzie, ale apeluje, by głosować w referendum za okręgami jednomandatowymi.

Teraz autobusowe wyczyny na ulicach polskich miast. Niektórzy kierowcy mają stalowe nerwy i serwują sobie i pasażerom solidną dawkę adrenaliny. Zazwyczaj udaje się wyjść z tego bez szwanku, ale życie przewożonych osób narażane jest na niebezpieczeństwo.

Jej dziecko ma już sześć lat, ale nadal jest przy piersi. Australijka z takiego karmienia rezygnować nie zamierza, bo, jak twierdzi, to dobre dla córki. Warto więc zadać pytanie czy rzeczywiście to dobre dla dziecka i mamy, i gdzie jest granica.

Książę Ali skapitulował, a Sepp Blatter się nie poddał i po raz piąty został prezydentem FIFA. Świat wierny został Szwajcarowi i nawet gigantyczna korupcyjna afera w tle nie zachwiała jego pozycji.

Kościół chciał to opublikować dopiero za kilka miesięcy, ale już znamy szczegóły. Polscy biskupi chcą bardziej zdecydowanie walczyć z pedofilią wśród duchownych. Przygotowany dokument z listą procedur wysyłają do Watykanu, w którym go zaakceptowano. Czy będą skuteczne?

Prezydent elekt odbiera akt wyboru w pałacu w Wilanowie i od razu apeluje do rządu, by ten nie dokonywał żadnych ustrojowych zmian. Pokusy są, bo premier Ewa Kopacz zapowiadała przeprowadzenie kilku istotnych korekt, ale Andrzej Duda próbuje ten pośpiech studzić. Jeszcze dalej posuwa się Jarosław Kaczyński i w wywiadzie mówi o dymisji premiera in blanco.

Pogrzeb B. B. Kinga odłożony. Córki legendy bluesa twierdzą, że ich ojciec został otruty. Miała to zrobić jego menadżerka i jej asystent. Dwa tygodnie po śmierci muzyka rozpoczęło się śledztwo ws. jego zabójstwa.

Pomnik smoleński powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu - mówił od dawna Andrzej Duda. Kiedy te słowa wypowiadał europoseł, nikt się im specjalnie nie przysłuchiwał. Ale teraz kiedy mówi to prezydent elekt sytuacja zmieniła się diametralnie.

Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski zapowiada, że chce razem z Platformą Obywatelską wygrać wybory jesienią. Czy to oznacza zmiany w PO, czy tylko jego wizerunkowe wsparcie?

W Platformie ciąg dalszy rozliczeń. W partię uderza Marek Biernacki i mówi wprost: jesteśmy na zakręcie. Szybko ripostuje Stefan Niesiołowski, ale sondaż poparcia dla rządu i Ewy Kopacz wskazuje, by jednak zastanowić się nad dalszymi ruchami, bo liczba niezadowolonych wzrasta.

Andrzej Duda szuka miejsca do pracy. Jest pilnie potrzebne, bo do jesieni nowy prezydent chce złożyć dwa projekty ustaw - o wieku emerytalnym i kwocie wolnej od podatku. Gorące politycznie tematy mogą być kulą u nogi Platformy, bo kiedy ci nie będą chcieli ich przyjąć, PiS i otoczenie prezydenta może powiedzieć: chcieliśmy zmian, ale nas zablokowali.

Wieś, która ma 150 mieszkańców, ale urzędowo nie istnieje - to efekt reformy rejestrów państwowych. Mieszkańcy tym faktem są zdziwieni. I nie bardzo im do śmiechu, bo jak po grudzie idzie im załatwienie podstawowych formalności.

Chciał wywołać dyskusję o prawach zwierząt, ale posunął się za daleko. Duński prezenter radiowy zabił królika na antenie, potem zabrał go do domu, odarł ze skóry i ugotował. W sieci wrze, słuchacze żądają nie tylko natychmiastowego zwolnienia prezentera, ale i zamknięcia stacji.

Na dwa dni przed wyborem nowego szefa, w FIFA zatrzymania i to wysoko postawionych działaczy. Liczby zatrważające, bo zatrzymano siedem osób, postawiono 14 zarzutów, a chodzi o sto milionów dolarów łapówek. Pranie brudnych pieniędzy odbywało się przy wyborze Rosji i Kataru na gospodarzy mistrzostw świata, ale Światowa Federacja Piłki Nożnej aferą się nie przejmuje i mówi - nic się nie stało.