Polska i Świat

Polska i Świat

Rejestrować interwencje?

Przy okazji dyskusji o tragicznej śmierci Igora Stachowiaka wraca pomysł, aby każda interwencja policji był rejestrowana. Pomysł ten nie jest nowy, ale nigdy nie wszedł w życie. Czy ta sprawa doprowadzi do przełomu?

Śmierć od paralizatora na lotnisku

O tym, jak niebezpieczny może być paralizator, wszyscy przekonaliśmy się już kilka lat temu po śmierci Roberta Dziekańskiego. Polaka, który zginął na lotnisku w Vancouver po tym, kiedy kanadyjska policja użyła wobec niego takiego właśnie urządzenia.

Przemoc w komisariatach

To, co działo się na komisariacie we Wrocławiu, nie może obciążać całej policji. Znakomita większość funkcjonariuszy ciężko pracuje i ryzykuje życiem, aby w Polsce było bezpiecznej. Nie należy jednak żadnej kompromitującej sprawy zamiatać pod dywan. Rzecznik Praw Obywatelskich przytacza w swoim raporcie 22 przypadki stosowania przemocy w komisariatach policji.

Stróżowie (łamania) prawa

Nagranie z kamery, która jest zainstalowana w paralizatorze, ewidentnie pokazuje, że przed śmiercią Igora Stachowiaka złamano co najmniej kilka procedur. Co istotne, wiele wskazuje na to, że po śmierci 25-latka ktoś mógł próbować tuszować sprawę, ponieważ zniknęło nagranie z monitoringu komisariatu.

Procedury na wagę życia

Paralizator, taser - urządzenie, które poraża prądem w taki sposób, że ścina z nóg. Trafieni z niego impulsem tracą kontrole na ciałem. Urządzenie to jest bardzo skuteczne, ale może być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego niezbędne są wiedza i procedury.

Jakie prawa ma świadek?

Igor Stachowiak został zatrzymany na rynku we Wrocławiu. Już wtedy interwencja policjantów wydała się przechodniom podejrzana, niektórzy z nich wyciągnęli telefony komórkowe i zaczęli nagrywać. Jak się okazało, nie bez konsekwencji: dwóch świadków chwilę później zostało zatrzymanych i ukaranych przez policję. Nie za nagrywanie, bo to każdy z nas może robić, tylko za używanie wulgaryzmów. Jakie mamy prawa jako potencjalni świadkowie?

Kto weźmie odpowiedzialność?

Czy dymisje w policji to będą jedyne konsekwencje znęcania się, śmierci na komisariacie i tuszowania sprawy? Wszystko wskazuje na to, że raport dotyczący przekraczania uprawnień przez policjantów we Wrocławiu od roku znał co najmniej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Rok czekania na konsekwencje

Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, jego zastępca oraz komendant miejski tracą stanowiska. To na razie jedyne, oprócz czasowego zawieszenia policjanta przed rokiem, poważniejsze konsekwencje tragicznej interwencji na komisariacie. I to konsekwencje, które wyciągnięto dopiero po materiale "Superwizjera" TVN24.

Ćwiczenia z ambasadorem USA

Pracownicy amerykańskiej ambasady w Polsce wstali od biurek i ruszyli do ćwiczeń. Tempo dyktował sam ambasador, który zorganizował w placówce Dzień Sportu.

Szersza autostrada do stolicy

Autostrada Stryków-Konotopa będzie miała dodatkowy trzeci pas ruchu. Powodem są remonty dwóch ekspresówek i tworzące się korki. Kierowcy pytają dlaczego nie można było tak od razu.

Sprawa przetargu na samoloty dla VIP-ów przed sądem

Sąd w Warszawie wyznaczył termin rozpatrzenia skargi dotyczącej zakupu samolotów dla VIP-ów. Chodzi o to, że ministerstwo obrony wzięło po uwagę tylko Boeinga. Inspektorat Uzbrojenia MON miał naruszyć przepisy o uczciwej konkurencji.

Przedstawiciel Trybunału Konstytucyjnego czy rządu?

Prezes Trybunału Julia Przyłębska mówi, że sprawa Lecha Morawskiego jest zamknięta. Jednak to nie ucina wątpliwości dotyczących roli sędziego Morawskiego w Trybunale Konstytucyjnym. Marek Osiecimski rozmawiał z dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego, który prowadził słyną już dyskusję. To na niej Lech Morawski mocno krytykował polską konstytucję i mówił, że jest przedstawicielem rządu, co może podważać jego niezawisłość.

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozpatrzenia sprawy wyboru sędziów

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje o losie trzech swoich sędziów i prezes Sądu Najwyższego. Informacja ta pojawia się na dzień przed rozpoczynającym się kongresem prawników. To będzie pierwsze w historii, wspólne spotkanie sędziów, adwokatów i radców prawnych, którzy głośno mówią "nie" tak zwanej "dobrej zmianie" w sądownictwie.

Mali uchodźcy bez opieki. UNICEF alarmuje

Mali uchodźcy - dzieci, oddzielone od rodzin, zdane na obcych, nie zawsze dobrych ludzi. UNICEF alarmuje, że jest ich coraz więcej. I coraz im trudniej. Bo w drodze do Europy trafiają w ręce przemytników, a ci zmuszają dzieci na przykład do prostytucji. W cieniu politycznego przerzucania się słowami i odpowiedzialnością - warto dostrzec takie historie. Patryk Rabiega

Berczyński znów zabiera głos

Twierdzi, że nie uciekł i nigdzie się nie ukrywa. Wacław Berczyński znów udziela wywiadu prasowego. Tym razem nie mówi o wykańczaniu Caracali, ale o zaglądaniu do dokumentów przetargowych owszem. Do Polski na razie się nie wybiera, ale jeśli zostanie wezwany do prokuratury - jak deklaruje - przyjedzie i powie, co wie. O wiedzy, która ciągle jest kłopotem politycznym. Arleta Zalewska.

Ratowanie na czas

Wyjątkowe zawody na Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Ratowanie na czas, czyli jak w życiu. I o życiowe ćwiczenie tu chodzi. Bo zawodnikami są przyszli lekarze i ratownicy, którzy już po skończeniu studiów też będą się ścigać z czasem.

Wciąż za mało placów zabaw dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym zabawa też się należy. Niby to oczywiste, ale wcale nie takie łatwe. Bo miejsc, gdzie dzieci mogą poczuć się jak dzieci jest ciągle za mało. Budowa takich placów zabaw jest droższa, więc rzadsza. Ale na szczęście są wyjątki.

Telefon zaufania bez dotacji

Ten telefon nierzadko ratował życie. I nie wiadomo, czy będzie tak nadal. Bo fundacja, która zajmowała się telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży nie dostała rządowych dotacji. Bez tych pieniędzy telefon będzie głuchy na wołanie o pomoc.