Polska i Świat

Polska i Świat

Tragedia w Rudzie Śląskiej. Od ciosów noża zginęli 13-latek i 6-latek oraz ich matka. W mieszkaniu znaleziono też ojca, który miał rany kłute, ale żył. Przewieziono go do szpitala. Jest w stanie krytycznym. Co mogło się wydarzyć w tej rodzinie?

Gorąco wokół podatku bankowego. PiS podtrzymuje, że go wprowadzi, ekonomiści mówią, że ucierpią na tym klienci. Podatek nie wszystkie banki obejmie. Spokojne mogą być SKOK-i i banki spółdzielcze.

Emocje nie gasną, przeciwnie - opozycja nie daje za wygraną i domaga się, by głos w sprawie Trybunału zabrał były minister sprawiedliwości w rządzie PO i obecny minister nauki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Gowin odpowiadać nie chce. Milczy, a i jego koledzy tłumaczą go natłokiem nowych obowiązków.

Burzliwe posiedzenie Sejmu i nowa zapowiedź. Opozycja domaga się przerw, zmian w regulaminie i żąda przeprosin od Jarosława Kaczyńskiego za słowa „najgorszy sort Polaków”. Do akcji wkracza premier Szydło i w ostrych słowach odpowiada opozycji dodając, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowane w terminie. Będzie też ustawa naprawcza, czyli kolejna nowelizacja dotycząca Trybunału.

Pijesz - żyjesz - i to dłużej. Tak zwana mała czarna ma duże walory zdrowotne. A takie wiadomości mają dla nas amerykańscy naukowcy. Warto jednak wsłuchać się w szczegóły. Bo zdrowa jest nie każda kawa i nie w każdej ilości. Michał Chlebowski

Było brutalne zabójstwo dziecka - tak brutalne, że nawet prokuratorzy z Gdańska nie kryli emocji - ale jest umorzenie śledztwa. Bo ojciec, który zabił, okazał się niepoczytalny. Przed sądem nie odpowie. Do więzienia nie trafi. Nie oznacza to też jednak, że zostanie na wolności. Patryk Rabiega

Kierowca po amfetaminie i śmiertelne potrącenie. Od tragedii na pasach mija czas, ale na sprawcę nie ma mocnych. Bo, choć zabrano mu prawo jazdy, jeździ dalej. Co z tym robi sąd? Uznaje, że skoro kierowca jest z zawodu taksówkarzem i jeździ bez ważnego dokumentu, to trzeba mu ten dokument oddać. O sądzie i sensie - Maria Mikołajewska.

Za nami weekendowe kryterium uliczne. W sobotę marsz Komitetu Obrony Demokracji przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości. W niedzielę marsz PiS z poparciem dla rządu PiS. Dwa marsze, ale wiele różnych motywacji do manifestacji. Marek Osiecimski

Zły trybunał - stary układ - grzmi Jarosław Kaczyński. I w ten sposób podsumowuje 26 lat polskich przemian. Ale historia Trybunału Konstytucyjnego jest dłuższa. Nie była łatwa i dlatego jest tym bardziej warta docenienia. Maciej Warsiński

Nie ma publikacji, jest śledztwo. Prokuratura pyta, co dzieje się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Premier Beata Szydło próbuje uspokajać, ale nie przekonuje to ani śledczych, ani opozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonuje za to, że obecny Trybunał jest zły i trzeba go zmienić. Ustawowo i ekspresowo. Arleta Zalewska

Emocje udzielają się nie tylko przy sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Nerwowo było też w czwartek przed Pałacem Prezydenckim w czasie kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Niektórym zgromadzonym puściły nerwy, a odczuł to wyrażnie reporter zwyzywany i popychany przez tłum.

Gorąco może być i w ten weekend, bo partie namawiają obywateli do wyjścia na ulice i demonstrowania. Jedni chcą pokazać poparcie dla władzy, drudzy wręcz przeciwnie. Kto i gdzie organizuje manifestacje?

Wyrok ostateczny, choć nie przez wszystkich uznawany. Wątpliwości na pewno ma sporo Beata Kempa, szefowa kancelarii premiera. Czego te wątpliwości dotyczą i czy czy kancelaria premiera jest od tego, by wyrok analizować?

Po wymianie pism między szefową kancelarii premiera a prezesem Trybunału Konstytucyjnego temat nie cichnie. Jest konferencja parsowa, a na niej Beata Kempa i Elżbieta Witek podkreślają, że terminów jak na razie nie naruszyli, wyrok będzie wydrukowany, choć dalej szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. O który wyrok chodzi i co dokładnie on stwierdza?

Polityczny cios w Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie wydali orzeczenie, ale publikacja wyroku zostaje wstrzymana, bo szefowa kancelarii premiera ma co do niego wątpliwości. Beata Kempa twierdzi, że wyrok jest nieważny, a prezes Trybunału w krótkim piśmie stanowczo odpowiada, że ostateczny i wzywa, by natychmiast go opublikować. Do akcji wkracza prokurator i opozycja, która w słowach nie przebiera i mówi o pełzającym zamachu stanu.

Trzy jumbo jety zostawione na płycie postojowej lotniska w Kuala Lumpur. Port lotniczy szuka właścicieli, choć można w to wątpić, bo ogłoszenie w prasie zamieszczono w kategorii "drobne".

Koperty dla inwalidów już tylko niebieskie. Drogowcy do serca wzięli sobie nowe rozporządzenie i ruszyli z farbą. Przemalowali pierwsze miejsca dla niepełnosprawnych i wywołali burzę. Konserwatorzy zabytków już biją na alarm: estetyka starych miast jest zagrożona.

Wirtualna wycieczka po zamkniętej zonie. Stworzyli ją polscy graficy na 30. rocznicę wybuchu w Czarnobylu. Bramy elektrowni będą otwarte dla każdego. Wystarczy na tę ważną lekcję historii założyć specjalne okulary.

Prośba o niestandardowy dokument. Sąd wymaga od kobiety przedstawienia zaświadczenia "o byciu katoliczką". Adwokat odpowiada: żądamy zmiany sędziego. Sprawa rozgrywa sie w Myślenicach i dotyczy opieki nad dzieckiem.