Polska i Świat

Polska i Świat

Odszkodowanie dla pirata drogowego z Warszawy za niesłuszny areszt. Maciej U. dostanie ponad ćwierć miliona złotych - taką decyzję podjął sąd, który wcześniej go uniewinnił. Mężczyzna 17 lat temu uciekał Wisłostradą przed policją. Dwaj mundurowi, którzy chcieli go zatrzymać, zginęli podczas pościgu.

Dopalacze traktowane jak narkotyk, czyli koniec taryfy ulgowej dla dilerów. W życie wchodzi nowe prawo, a wraz z nim surowe kary za ich posiadanie i handlowanie. Czy to wystarczy, by dilerzy dopalaczy w końcu przestali czuć się bezpiecznie?

Nowy bat na kierowców, czyli odcinkowy pomiar prędkości. Jest już na Opolszczyźnie, teraz pojawił się na Podlasiu. Na razie testowo, ale niebawem wejdzie w życie. My sprawdzamy jak działa i czy to skuteczna metoda na drogowych piratów.

Idziemy do wyborów pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego - mówi Beata Szydło, ale zapewnia, że jeśli PiS wygra wybory, to ona będzie premierem, bo z prezesem jest już dogadana na całą kadencję. Pytanie, kto oprócz prezesa będzie w jej drużynie, bo ludzi wokół siebie ma sporo - z kim i jak chce tworzyć nową Polskę.

Grecy mówią "nie" w referendum na temat unijnej pomocy. Chcą lepszych warunków i więcej czasu na spłatę długów. Czy Grecja mogłaby powrócić do drachmy i jakie były tego konsekwencje?

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak żąda przeprosin i zawiadamia prokuraturę. Jest kolejny przeciek z nielegalnych nagrań z warszawskiej restauracji. Jak długo jeszcze będziemy poznawać kolejne nagrania, ile ich jest i gdzie są służby?

Wybił szybę i uratował psa z rozgrzanego samochodu. Teraz trafi przed sąd za niszczenie mienia. Do takiego zdarzenia doszło wczoraj w Warszawie. Czy mamy prawo ratując życie człowieka lub zwierzęcia wybić szybę w samochodzie? I po czyjej stronie jest prawo?

Uważaj jak nazywasz imprezę! Prywatny biznesmen zastrzegł nazwę "Noc spadających gwiazd", czyli akcję obserwowania Perseid, którą od kilku lat organizuje Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, zastrzeżonej nazwy używało kilka innych instytucji.

Ponad dwumetrowy mur, drut kolczasty i piękna piaszczysta plaża z lazurową wodą. Takie atrakcje zapewnia jedna z estońskich atrakcji turystycznych. Kąpielisko w byłym sowieckim więzieniu. Zobacz jak sowiecki gułag zamieniał się w miejsce relaksu.

Nowym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości zostaje Elżbieta Witek, a Marcin Mastalerek ma skoncentrować się na kampanii Beaty Szydło. I jeszcze jedna informacja. Jarosław Kaczyński mówi, czego nie będzie robił po wyborach.

Ganek to teraz ich kuchnia. Miejscem do spania są dwa pokoje. W takich warunkach mieszka dziesięcioosobowa rodzina z Lgoty Błotnej pod Częstochową. Wszystko przez pożar, który strawił dach budynku. Brakuje pieniędzy na jego odbudowę.

Mieszkańcy jednej z gmin w zachodniopomorskim mają swoje finansowe problemy. Gmina Ostrowice jest tak zadłużona, że wojewoda proponuje jej likwidację i włączenie do Drawska Pomorskiego.

Hobby, które ratuje życie. Ratownicy ochotnicy sami się zrzeszają, szkolą, zdobywają sprzęt i ratują życie. Tam, gdzie zwykła karetka nie dotrze.

Polacy ruszyli na wakacje. Żeby dotrzeć do celu, sposobów jest kilka, ale większość z nas wybiera samochody. W magazynie Polska i Świat Łukasz Wieczorek przyjrzał im się dokładnie. Policzył ile aut mamy w kraju i jak bardzo na tle Europy jesteśmy przywiązani do czterech kółek.

Teraz Stany Zjednoczone i spotkanie po latach szkolnych kolegów. Spotkanie nietypowe, bo na sali sądowej. Ona była sędzią, on włamywaczem kto i jak zareagował.

Chcemy z nimi spać, bo są małe i bezbronne, ale to co nam wydaje się dobre i słuszne, niekoniecznie służy im. Amerykanie ruszają z akcją - "Pozostańcie blisko. Śpijcie osobno" i namawiają rodziców by dzieci kładli do ich łóżeczek.

Solar Impulse wylądował na Hawajach. I pobił rekord, być może niedługo i my pochwalimy się rekordem, bo studenci z łódzkiej politechniki wybudowali solarny bolid.

Nowe fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Służby po raz kolejny idą na wojnę z drogowymi piratami i robią wszystko by do końca roku ruszyć z systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Bój o Śląsk nabiera tempa. Premier Kopacz mówi, że Polska sprzeda Słowacji Rosomaki, a to oznacza, że zakłady w Siemianowicach Śląskich zarobią 120 milionów złotych. O regionie nie zapomina też PiS i tam, a dokładnie w Katowicach organizuje konwencję programową partii i Zjednoczonej Prawicy.

Im bliżej referendum, tym w Grecji coraz bardziej nerwowo. W Atenach ludziom puściły nerwy, na ulicach zamieszki, a premier Cipras konsekwentnie namawia do głosowania. Robi nawet prezent dla swoich obywateli i funduje im jeden dzień darmowych greckich autostrad. Prezent ma zmobilizować Greków do dojechania na niedzielne referendum, w którym mają odpowiedzieć na pytanie czy są za dalszymi oszczędnościami czy nie.