Polska i Świat

Polska i Świat

Spotkanie w Belwederze. Komorowskich odwiedzają Dudowie, a wszystko na zaproszenie ustępującego prezydenta. Rozmowa trwała 45 minut, ale bez obecności kamer.

Rodzice prezesa "Wolnych Konopi" w areszcie. Są podejrzani o przywiezienie do Polski ponad litra oleju z konopi. Ich syn tłumaczy, że wyciąg był sprowadzany do celów leczniczych - dla chorej babci - ale prawo na to nie pozwala.

Ewa Kopacz studzi zapędy Radosława Sikorskiego i daje do zrozumienia, że jego słowa o starcie w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca z Bydgoszczy to nic innego jak jego marzenie. Premier chce stawiać na nowe tworze dlatego nieobecność marszałka sejmu na konwencji partii to pewnie nie przypadek.

Beata Szydło przejmuje autokar Andrzeja Dudy i symbolicznie zaczyna kampanie. Szydłobusem zamierza objechać cała Polskę, ale na razie zaczyna od Mazowsza.

8 tramwajów za 66 milionów złotych. Władze Wrocławia zamówiły piękne nowoczesne składy, które cieszą oko i pachną nowością. Problem w tym, że nie mieszczą się na przystankach i będzie trzeba wydać kolejne pieniądze na przebudowę krawężników.

Piotr K., nazywany "najmłodszym polskim milionerem" został zatrzymany w siedzibie swojej firmy i usłyszał zarzuty. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Śmiertelnie groźna bakteria, występująca w ciepłych morzach, zabiła w tym roku w Stanach Zjednoczonych dwie osoby. Ocieplanie klimatu powoduje, że bakteria pojawia się w coraz cieplejszych wodach. A czy może zagrażać plażowiczom nad Bałtykiem?

Zajmuje stanowisko od kilku dni, jeszcze nie podjął żadnej poważnej decyzji, a opozycja już chce jego odwołania. Profesor Marian Zembala, niekwestionowany autorytet i nowa jakość w gabinecie Ewy Kopacz, staje się nowym kłopotem rządu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołuje na poniedziałek specjalny szczyt państw eurolandu ws. Grecji. Czwartkowe spotkanie ministrów finansów nie przyniosło Atenom żadnego rezultatu. Grecja gra na  czas, ale ten czas niebawem się skończy. 30 czerwca musi oddać dług - ale jak na razie jej się nie spieszy. Grecy negocjują i starszą, że pieniędzy nie oddadzą, dlatego my pytamy dokąd ich to zaprowadzi i jak to może wpłynąć na turystów.

Miało być szybko i sprawnie, ale zanim zdążyliśmy się nimi nacieszyć, już trzeba je poprawiać. Najlepsza do tego pora to lato - drogowcy na autostradach już rozkładają sprzęt, a kierowcy już zaczynają narzekać, bo wyjazd na wakacje będzie miejscami jak droga przez mękę.

Handel kobiecym mlekiem pod ostrzałem. Naukowcy i  lekarze przestrzegają - kupowanie takiego mleka przez internet to spore ryzyko, bo nie wiadomo w jakich warunkach było przechowywane i czy nie jest zakażone. Uświadamiać trzeba, bo ogłoszeń kupujących i sprzedających jest sporo - a  jak się okazuje kobiece mleko chętnie pija nie tylko maluch, ale korzystają z niego też sportowcy i kobiety.

Rosjanie wezmą pod lupę Amerykanów i sprawdzą czy ci rzeczywiście byli na Księżycu. To nie żart, a nowy pomysł Władimira Markina - przedstawiciela Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, który zaproponował przeprowadzenie międzynarodowego dochodzenia w tej sprawie. Jak Rosjanie  zamierzają to badać i dlaczego właśnie tym się zainteresowali?

Testowanie szpicy trwa. Manewrom NATO Noble Jump, które odbywają się na polskich poligonach przyglądał się szef Paktu i - jak twierdzi - jest pod wielkim wrażeniem. Od trzech dni testowana jest bojowa część, której scenariusz zakłada konflikt zbrojny z udziałem kilku krajów.

Głośno mówi się o tym w partii, ale oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma. Są tylko zapewnienia, że obok Jarosława Kaczyńskiego jest główną twarzą i wartością PiS. To Beata Szydło, kobieta która najpierw doprowadziła Andrzeja Dudę do zwycięstwa, a teraz ma spore szanse, by zostać kandydatką partii na premiera. Czy to właśnie Beata Szydło zamiast prezesa stanie na czele rządu jeśli PiS wygra wybory?

Wypadek na ćwiczeniach Baltops. W pobliżu Ustki zatonęła amfibia, która brała udział w manewrach. Na jej pokładzie było dwóch polskich żołnierzy. Obaj bezpiecznie dotarli na brzeg, a zatopiony transporter wyciągnięto na brzeg.

Lewica zwiera szeregi, bo chce iść razem do wyborów. Na razie jest wola współpracy i silna potrzeba stworzenia wspólnego programu. Prace maja ruszyć w poniedziałek, a zespołem ma kierować Barbara Nowacka. To pierwsza tak poważna próba zjednoczenia, bo przy jednym stole spotkali się: SLD, Twój Ruch i Zieloni. Na tym krystalicznym wizerunku, który próbują wypracować, są jednak rysy.

Prof. Zembala wraca do pomysłu byłego ministra zdrowia i proponuje przywrócenie "podatku Religi". Oznacza to, że kierowcy mieliby zostać obciążeni kosztami leczenia ofiar wypadków drogowych. Pomysł nie wszystkim się podoba. W sieci wrze od komentarzy, a nowy minister zdrowia pyta, dlaczego ubezpiecza się samochód, a nie dba się o jego najcenniejszą zawartość, czyli człowieka.

Rewolucja w szkołach z myślą o zdrowiu dzieci. Od nowego roku szkolnego zaczyna obowiązywać zmienione prawo, zgodnie z którym batony i chipsy w sklepikach szkolnych idą do kosza. To spora zmiana, bo do tej pory o tym czy mogą być sprzedawane słodycze i inne niezdrowe przekąski decydowały gminy zarządzające szkołami.

Pożegnanie z legendą nigdy nie jest łatwe, a jeśli ta legenda była z nami przez prawie dwa stulecia - pożegnanaie jest tym trudniejsze. Producent legendarnej broni Colt nie poradził sobie z problemami finansowymi i ogłasza bankructwo.