Polska i Świat

Polska i Świat

Protest taksówkarzy. Paraliż miasta i złość klientów

Protest taksówkarzy sparaliżował Warszawę. Kierowcy protestują przeciwko zagranicznym firmom, które - wykorzystując aplikacje w telefonach - dopuszczają na rynek zwykłych kierowców bez licencji i bez założonej działalności gospodarczej. Protest wywołał nie tylko paraliż miasta, ale także złość klientów taksówek.

Szefowa kancelarii Dudy przejdzie do PZU? Opozycja pyta o jej kompetencje

Kolejne odejście z Kancelarii Prezydenta. Na początku maja ze stanowiska dyrektora zrezygnował Marek Magierowski. Teraz Andrzeja Dudę ma opuścić Małgorzata Sadurska. Nieoficjalne mówi się, że szefowa kancelarii trafi na wysokie i dobrze płatne stanowisko w państwowej spółce PZU. Opozycja zadaje pytania o jej kompetencje i mówi o "kolesiostwie".

Pięćdziesiątka Reksia

Był strażakiem, łyżwiarzem, taternikiem czy magikiem. Uczył i bawił, tak w Polsce, jak i za granicą. W ogóle tego nie widać, ale Reksio kończy dziś 50 lat.

Lista prawników na stronie prezydenta

Profesorowie, na których oficjalnie powołuje się Andrzej Duda, zaprzeczają aby twierdzili, że prezydent może może kogoś ułaskawić przed zakończeniem procesu. Profesorowie każą doczytać kolejne zdania ich publikacji i mówią o nieporozumieniu lub manipulacji. Na stanowisko kancelarii reaguje także Sąd Najwyższy.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Po 20-stu latach Polska znowu wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowanie odbyło się w Nowym Jorku. Oprócz Polski, która w Radzie Bezpieczeństwa zastąpi Ukrainę, w Radzie zasiądą także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa. Co to w praktyce oznacza dla Polski? Maciej Warsiński.

Ameryka w odwrocie?

Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego. Pozostałe państwa, choć czują się zawiedzione, same zapewniają, że będą wspólnie walczyć z ociepleniem klimatu. Co ciekawe, po wycofaniu Stanów Zjednoczonych rośnie rola Chin, które w wielu kwestiach mogą teraz zająć miejsce Ameryki.

Niedziela będzie burzowa

Uwaga na pogodę w weekend. O ile w sobotę odpoczynek na świeżym powietrzu będzie przyjemnością, o tyle w niedzielę może mocno powiać i zagrzmieć. O tym jak planować weekend - Anna Wilczyńska.

Pokazy lotnicze według szefa MON

Antoni Macierewicz chce ograniczyć pokazy lotnicze w Radomiu. Zamiast dwóch dni – jeden, zamiast pilotów z całego świata – tylko polscy. Władze Radomia alarmują, że to poważny cios w promocję miasta.

W szkołach o konstytucji

Lekcja konstytucji potrzebna jak nigdy. W kilkuset szkołach przez tydzień uczniowie słuchali dlaczego dla normalnie funkcjonującego państwa tak ważna jest ustawa zasadnicza. Marek Osiecimski pytał, jak młodzi ludzie traktują prawo i czym dla nich jest konstytucja.

Gospodarka rośnie

Gospodarka się kręci, rząd się chwali, Główny Urząd Statystyczny publikuje dobre dane - PKB w górę, konsumpcja też i tylko liczba inwestycji nie cieszy. Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja - będą nowe unijne pieniądze - to i będą inwestycje. Tylko że fundusze z Brukseli ze znakiem zapytania, bo polska praworządność coraz częściej w cudzysłowie.

Wydatki samorządów na marsz opozycji

MSWiA prosi Regionalną Izbę Obrachunkową o kontrolę wydatków w samorządach. Wydatki dotyczą Marszu Wolności organizowanego przez opozycje. Samorządy odpowiadają, że jechały za prywatne środki. A MSWiA oskarżają o wykorzystywanie RIO do walki politycznej. Tym bardziej, że dla MSWiA to sprawa pilna - samorządy na odpowiedź miał 4 dni.

Dzień dziecka w Sejmie

Dzień dziecka w Sejmie. Choć jednak w poselskich ławach nieletni debiutanci, to atmosfera na Wiejskiej jak zwykle. Widać, że młodzi zanim przyjechali do Sejmu, Sejmu się naoglądali. I niestety się im udzieliło.

Demokracja czy autorytaryzm?

Mamy demokrację a nie sędziokrację - tak wicemarszałek Sejmu komentuje urzeczenie Sądu Najwyższego odnośnie ułaskawienia przez prezydenta ministra Kamińskiego. I tym samym wyraźnie daje do zrozumienia, że sędziami po prostu nie ma co się przejmować. Jeśli dodać do tego słowa Kornela Morawieckiego - swego czasu marszałka seniora - że prawo powinno służyć ludziom, bo inaczej jest bezprawiem - to mamy prawo pytać, czym takie myślenie może się skończyć.

Nic się nie stało?

Łaska bez prawomocnego wyroku to zbytek łaski. Sąd Najwyższy jednoznacznie o geście prezydenta, co otoczenie prezydenta bagatelizuje. Nic się nie stało - sugerują ministrowie Andrzeja Dudy. Ale inaczej widzą to inni poza nieprawomocnie skazanym, a potem ułaskawionym Mariuszem Kamińskim.

Pytania do prokuratora Pasionka

Zastępca prokuratora generalnego oburzony pomyłkami. I milczący, gdy pytamy, co sam zrobił tuz po katastrofie. Wtedy 13 kwietnia był w Rosji, miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. To prawda, że dziś jest czym się oburzać i jest o co pytać. Tyle tylko, że wielu odpowiedzi mógłby udzielić sam prokurator Marek Pasionek.

Smartfony nie dla dzieci?

W dzień dziecka - dziecko ze smartfonem - i troska dorosłych, by z taką technologią nie zaczynać zbyt wcześnie. W USA trwa zbiórka podpisów pod petycją do Kongresu, by smartfonów i tabletów zakazać dzieciom poniżej 13 roku życia. Nie wiadomo, jak uda się to uregulować za oceanem, a jak jest u nas i czy mamy tu problem?

Czym powinno być ułaskawienie?

Prezydent ułaskawia, ale prezydent nie ma prawa, gdy ułaskawiany formalnie jest niewinny. Dziś głośno o wykładni Sądu Najwyższego w sprawie decyzji Andrzeja Dudy, która już półtora roku temu budziła duże emocje. Choć warto pamiętać, że w najnowszej historii Polski prezydenckie ułaskawienia nie raz budziły wątpliwości. Czym zatem jest lub - raczej - czym być powinno ułaskawienie? O tym z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem rozmawiała Maria Mikołajewska.

Klęska głodu

Skala klęski głodu w Sudanie Południowym jest porażająca - tym bardziej, że ofiarami najczęściej są dzieci. Organizacje humanitarne alarmują i pokazują, że problem dotyczy nie tylko tego kraju, ale całego świata. Bo głód to także powód migracji. Uchodźców może być zatem coraz więcej.