Polska i Świat

Polska i Świat

Komendant wyznaje, minister milczy

Komendant Główny Policji przyznaje w kolejnym już oświadczeniu, że funkcjonariusze widzieli film z komisariatu, ale nie wyciągnęli odpowiednich wniosków. To zupełnie inne stanowisko niż to, które prezentowano tej pory. Platforma Obywatelska żąda nie tylko dymisji szefa policji, ale też ministrów Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego. Ci milczą. Materiał z programu "Polska i Świat".

Ronaldo "kiwał" fiskusa?

Zdziwiony Cristiano Ronaldo nie przyznaje się do podatkowych oszustw. Te są poważne, a zarzuty piłkarzowi Realu Madryt stawia prokuratura. Podejrzewa go o oszukanie fiskusa na prawie 15 milionów euro. Materiał z programu "Polska i Świat".

Gest, czy desperacja?

Reżim Kim Dzong Una skazał go na 15 lat ciężkich robót za zerwanie propagandowego plakatu w hotelu, w którym się zatrzymał. Po roku Korea Północna go uwalnia. Amerykański student wrócił do USA, ale, jak się okazało, znajduje się w śpiączce. Materiał z programu "Polska i Świat".

Trybunał upomina Polskę po raz drugi

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie odpuszcza, bo Polska ponownie łamie prawa i nie wykonuje jego orzeczeń. Trybunał po raz drugi nakazuje wpuszczenie do Polski Czeczenów. Tym razem chodzi o czeczeńską rodzinę koczującą na granicy w Terespolu. Materiał z programu "Polska i Świat".

Holowanie i zarabianie

Zarabiali na fotoradarach, teraz zarabiają na odholowywaniu aut. Rzecznik Praw Obywatelskich ustalił, że miasta chcą robić interes na wywożeniu źle zaparkowanych samochodów. Sprawę skierował do drogę sądową, a pierwszy wyrok dotyczący Łodzi nie pozostawia złudzeń. Prawie pięćset złotych za przewiezienie auta o kilka kilometrów to przesada. Opłata była nielegalna, a kierowcy mogą odzyskać pieniądze. Materiał z programu "Polska i Świat".

Przypinki wyklęte

Dorośli oczekiwali od uczniów, że wykonają ich polecenie, ale się przeliczyli. Cały czas nie milkną komentarze po tym, jak Straż Marszałkowska nie wpuściła licealistów do Sejmu, bo ci mieli przypinki. W obronę wzięła ich dyrekcja szkoły oraz inni uczniowie. Teraz do komentarzy przyłączyli się także politycy. Materiał z programu "Polska i Świat".

Tajemniczy list córki leśniczego

Do wyborów szli z hasłem walki z nepotyzmem. Po niecałych dwóch latach sprawowania władzy sami są o niego oskarżani. Nie cichną komentarze po przekazaniu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi tajemniczej koperty od córki znajomego leśniczego ministra Jana Szyszki. Zainteresowani nabrali wody w usta, milczy też sama premier, dlatego pytania się mnożą. Materiał z programu "Polska i Świat".

Spór o ekspertyzę

Pojedynek na zawiadomienia w sprawie katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz donosi na komisje Millera, a PO donosi na podkomisję Macierewicza i zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Padają mocne oskarżenia o instrumentalne wykorzystanie badań przeprowadzonych przez Wojskową Akademię Techniczną, by udowodnić tezy ministra obrony narodowej.

Ósmy miesiąc

Już wychowują adoptowane dzieci, a teraz na świat przyjdzie ich własne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziecko urodzi mężczyzna, a właściwie transseksualista, bo Trystan najpierw był kobietą.

Gest matki

To wyjątkowa historia, która zachwyciła świat, bo pokazała, że w życiu są ważniejsze rzecz niż konflikty między państwami. Izraelska pielęgniarka własną piersią nakarmiła w szpitalu w Jerozolimie rannego palestyńskiego niemowlaka. Samochód jego rodziców uległ wypadkowi. Tata zginął, a mama była w ciężkim stanie.

Krzyż niezgody

Wraca sprawa nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole. Wyrok w tej sprawie już zapadł na korzyść nauczycielki, ale prokuratura najwyraźniej się z nim nie zgadza i tym razem chce jego kasacji.

Licealiści w obronie licealistów

Jedni nie zostali wpuszczeni do Sejmu na debatę historyczną, bo mieli przypinki "Uchodźcy mile widziani ". Drudzy zwycięzcy konkursu w ramach solidarności z wykluczonymi trzymali w Sejmie flagę Europejską, przypominając o wartościach.

Trudny dzień ministra Mariusza Błaszczaka

Tuż przed posiedzeniem rządu z tajemniczą kopertą do Mariusza Błaszczaka przyszedł Jan Szyszko. Szef MSWiA kopertę wziął, pokiwał głową, że przeczyta, a po kilku godzinach zwrócił ją ministrowi środowiska. PO Błaszczaka krytykuje. A Leszek Miller, mówi, że gdyby nie kamery - minister kopertę by zatrzymał i nie byłoby sprawy. Zderzamy też wypowiedzi Błaszczaka o uchodźcach ze słowami o. Pawła Gużyńskiego, a cytat o "sikaniu" Władysława Frasyniuka z Bogdanem Borusewiczem.

Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce

Jest decyzja w sprawie Polski. Komisja Europejska rozpoczyna wobec naszego kraju procedurę dotyczącą naruszenia unijnego prawa. Chodzi o nieprzyjęcie uchodźców mimo podjętych zobowiązań. Stanowisko rządu jest tak jednoznaczne, że żółta karta od komisji na niewiele może się zdać. Podobna sytuacja jest na Węgrzech i w Czechach.

Zakazane symbole w Sejmie?

Warszawscy licealiści wykluczeni z Turnieju Debat Historycznych IPN. Straż Marszałkowska nie wpuściła ich do Sejmu, bo mieli -  jak usłyszeli - "groźne przypinki", czyli znaczki z hasłem "Uchodźcy mile widziani". Uczniowie mieli je zdjąć, ale nie złamali się i nie wyparli swoich poglądów. Dyrekcja szkoły jest oburzona, IPN nie widzi w tym nic złego, a sprawę zbada Rzecznik Praw Obywatelskich. Maria Mikołajewska.

Dwa referenda?

Prezydent zapowiada kolejne, drugie już referendum. Tym razem w sprawie uchodźców. To zaskakująca inicjatywa prezydenta, bo stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne - zauważa opozycja i krytykuje. Ale nie tylko ona. Również i PiS, bo referendum miałoby się odbyć w 2019 roku, a problem uchodźców trzeba rozwiązać dziś. Michał Chlebowski.

(Nie)oczekiwana zmiana miejsc

To najszybsze przejście ze świata polityki do biznesu. Małgorzata Sadurska ledwo opuściła gabinet prezydenta Dudy, a już weszła do zarządu PZU. Zmiana stanowiska teraz jej nie przeszkadza, choć jeszcze cztery lata temu otwarcie podobne sytuacje krytykowała, nie zostawiając suchej nitki na politykach PO. O tym, jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Arleta Zalewska.

Litwa ogranicza dostęp do alkoholu. Przez pijaństwo

Teraz pytanie, który kraj na świecie pije najwięcej? Wyniki Światowej Organizacji Zdrowia zaskakują. To nie Rosja, a Litwa. Problem alkoholowy jest tak duży, że Litwini wprowadzają ustawę, która ostro ograniczy dostęp do alkoholu. Od nowego roku alkohol będzie można kupić tylko po ukończeniu 20 lat. Czy to pomoże? Patryk Rabiega.