Polska i Świat

Polska i Świat

Zamiast iść do więzienia - stanął na ślubnym kobiercu. Pewien krewki Teksańczyk odpokutował w ten sposób pobicie byłego chłopaka swojej dziewczyny, a wybór dał mu kontrowersyjny sędzia, który uznał, że taka kara może być skuteczniejsza. Nie on pierwszy i nie pierwszy raz. Zarówno za oceanem, jak i w Polsce zdarzały się już nietypowe wyroki sądu.

Staje na czterech kołach i zręcznie udaje zwierzę. Kleszczorobot to najnowsza broń w rękach naukowców, którzy tropią i wyłapują kleszcze, a znając zwyczaje tych pajęczaków doskonale wiedzą, jaka broń będzie najskuteczniejsza. Robot jest prototypem, ale jeśli się sprawdzi, może być dla nas sporym wsparciem, bo stuprocentowych zabezpieczeń przed ugryzieniem na razie nie ma.

Po dziesięciu latach Lidia Staroń odchodzi z Platformy Obywatelskiej, bo - jak mówi - Platforma odeszła od ludzi. Ze startu w wyborach rezygnować nie chce, ale teraz szanse musiałoby dać jej PiS, a właściwie Jarosław Kaczyński, bo to on w partii układa listy. Te owiane są tajemnicą, ale pewne przecieki zza zamkniętych drzwi gabinetu są.

PiS umacnia się na prowadzeniu, ale PO goni opozycję. Do nadrobienia zostało jeszcze kilka punktów procentowych, ale w tym może pomóc aktywność Ewy Kopacz, bo premier rządu jak na razie oceniania jest lepiej niż jej kontrkandydatka Beata Szydło. Kto jakie miejsce zajmuje w tej rywalizacji?

Temperatury rosną, a razem z nimi kolejne utrudnienie. Mamy już suszę, ta uderzy po naszej kieszeni, ale teraz nie o ceny chodzi, a o jedzenie. Sprzedawcy na lokalnych bazarach robią co mogą, by z żarem wygrać, ale ich możliwości są ograniczone. Na wysoką temperaturę reagują warzywa i owoce, a sanepid przestrzega. Uważajmy na mięso i ryby. Gdzie trzeba być czujnym?

Piekielne upały coraz bardziej dają się we znaki. Jest coraz mniej wody - wysychają studnie, rzeki, a poziom Wisły jest tak niski, że od pobicia rekordu dzielą go zaledwie centymetry. To najbardziej dotkliwa susza od wielu lat. Może słono nas kosztować, bo ministerstwo rolnictwa już przestrzega, że susza uderzy po kieszeni.

Pierwsze dni prezydentury i pierwszy poważny zgrzyt. Andrzej Duda wymaga od rządu spełnienie jego wyborczych obietnic. Jedną z nich jest dopłata 500 złotych miesięcznie na każde dziecko. Prezydent projektu w tej sprawie przygotować nie chce, a rząd z wyborczych deklaracji Dudy wywiązywać się nie zamierza.

Senat nowe przepisy przyjął, teraz czas na podpis prezydenta. Jest szansa, że od nowego roku z polskich dróg zniknie nawet 300 fotoradarów. Nowa ustawa ma zakazać straży miejskiej przeprowadzania kontroli fotoradarowej - mobilnej oraz stacjonarnej.

Temat dzieci, które nie dojadają, powrócił po orędziu prezydent. Andrzej Duda mówi o pomocy dla nich, Platforma na znak protestu sprawę wybuczała, a my pytamy: ile takich głodnych dzieci jest i jak duży to problem w Polsce?

Jest ich coraz więcej, bo kreatywność złodziei jest coraz większa. Nie odstraszają ich solidne zabezpieczenia, bo chęć ich pokonania i zdobycia dużych pieniędzy jest silniejsza.

Spore zamieszanie na listach ma też lewica. Miała być zjednoczona, ale porozumienie wisi na włosku. Kością niezgody stały się wspólne listy i walka o jedynki. Największy bój toczy się o Warszawę, ale w innych miastach wcale nie jest spokojniej. Czasu na negocjacje coraz mniej, bo decyzje mają być ogłoszone w sobotę. Materiał programu "Polska i Świat".

Długo o nich zapominaliśmy, ale teraz próbujemy to nadrobić i je ratować. Swoje miejsce pszczoły znalazły na dachu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Materiał programu "Polska i Świat".

Pierwszy dzień prezydentury i nominacje. Niespodzianek nie było. Andrzej Duda powołał ministrów w swojej kancelarii - szefową została Małgorzata Sadurska, na czele gabinetu stanął Adam Kwiatkowski, a za kontakty z różnymi środowiskami będzie odpowiadał minister Wojciech Kolarski. - Dialog jest ważny - mówił nowy prezydent . Materiał programu "Polska i Świat".

Końca tropikalnego żaru nie widać. Już jest gorąco, ale rekord może paść dopiero w weekend. Temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. To spory problem, bo w niektórych miejscowościach już teraz woda dowożona jest beczkowozami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Tony kokainy pod wodą na szczęście przechwycone. Amerykańska straż wybrzeża tym razem stanęła na wysokości zadania i złapała przemytników. Rekordowy ładunek wart nawet 180 milionów dolarów przewożono niewielką łodzią podwodną. O kontroli granic, która jest coraz trudniejsza, bo przemytnicy mają coraz nowsze pomysły. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jej świat zawalił się kilka lat temu, ale mimo to się nie poddała. Młoda, sprawna Amerykanka niemal w jednej chwili straciła nogi i ręce. Od nowa musiała nauczyć się żyć. Dziś jest samodzielna i daje duże wsparcie innym niepełnosprawnym wrzucając filmiki do internetu, gdzie pokazuje, że wiele rzeczy można zrobić samemu. Materiał z programu "Polska i Świat".

I na koniec dzieci chore na raka grające w westernie. Najmłodszy aktor ma 7 lat, najstarszy 15, razem przygotowują scenografię, szyją kostiumy, a kręcić będą pod okiem Roberta Glińskiego, reżysera m.in. "Cześć Tereska" czy "Kamieni na Szaniec".

Teraz mordercza trasa z Helu na Rysy. Wyzwanie podjęli żołnierze z jednostek specjalnych i komandosi. Chcą uczcić pamięć generała Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.