Polska i Świat

Polska i Świat

Teraz zdjęcia, które wywołały szok i obiegły całą Europę. Uchodźcy uciekają przed policją, a operatorka jednej z węgierskiej stacji podstawia im nogę. Jest bezlitosna nawet dla mężczyzny, który niesie na rękach dziecko. Kobietę z pracy zwolniono, ale pozostaje pytanie jak duża jest fala nienawiści wobec imigrantów i jak bardzo w ramach odmienianej przez wszystkie przypadki solidarności, jesteśmy w stanie im pomóc.

Jarosław Kaczyński człowiekiem roku na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Nazwano go menedżerem zmian. Prezes PiS-u nagrodą był zaskoczony, tak jak zaskoczeni byli niektórzy goście tego wydarzenia. Do fali krytyki dołączyli jego polityczni przeciwnicy. Nazywają wyróżnienie wazeliniarstwem i deklarują, że to ich ostatni pobyt na tak "partyjniackiej imprezie".

Słoiki dosłownie opanowały Warszawę. Do tej pory tak żartobliwie mówiono o przyjezdnych do stolicy. Teraz jest ich tak dużo, że otwarto im muzeum, a w nim słoiki prawdziwe i przeróżne, zakręcane i weki.

Ma dopiero 8 lat, a już jest mistrzem. Kacper Rogala wygrał kartingowe mistrzostwa Polski w kategorii najmłodszych kierowców. Chłopiec nie ma sobie równych, wyścigi to jego pasja, żyje nią od czterech lat i od tego czasu wzbudza wielką sensację i pozytywne emocje.

W Polsce trwa dyskusja, ilu uchodźców możemy przyjąć. Ewa Kopacz mówi, że więcej niż 2 tysiące osób i zaprasza liderów partii na specjalne spotkanie w tej sprawie. Dramat uchodźców i polityków jednak nie łączy. Opozycja mówi "nie" i czeka na oficjalne zaproszenie. Z pomocą nie czekają za to zwykli ludzie, którzy są w stanie przyjąć po kilka rodzin i zapewnić im dach nad głową.

Piotr Duda kontra "Newsweek". Szef Solidarności odpowiada na zarzuty tygodnika, wylicza jego dziennikarzom 14 kłamstw i zapewnia, że w luksusie się nie pławi. W obronę biorą go politycy PiS-u i mówią, że to kolejny atak na ikonę i symbol, jakim jest "Solidarność". Ich przeciwnicy sprawy komentować nie chcą, a "Newsweek" z niecierpliwością czeka na proces.

Historia, którą żyją Stany Zjednoczone. 51-latka urodziła własną wnuczkę. Została surogatką dla dziecka swojej córki. Tym samym spełniła marzenie. Nie tylko jej, ale i swoje.

Papież prosi, by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium przyjęło uchodźców. Po jednej godzinie jego słowa obiegły świat, a odzew jest bardzo szeroki. Pomóc chce polski kościół, a wierni z Poznania w ciągu trzech minut zebrali 20 tys. złotych.

Luksusowy apartament, jedzenie, alkohol, zabiegi odnowy biologicznej. Wszystko za darmo. Tak według "Newsweeka" miał wyglądać urlop przewodniczącego "Solidarności w hotelu Bałtyk w Kołobrzegu. Piotr Duda od publikacji się odcina, protestuje i mówi, że artykuł powstał na zamówienie, by obniżyć zaufanie do związku i jego lidera.

Kłopotliwe rekordy. Na co dzień trudno je odróżnić, a kiedy ma się pod opieką 11 czy 19 par, to poprzeczka zawieszona jest jeszcze wyżej. Przed takim wyzwaniem codziennie stoją nauczyciele w amerykańskim Lynbrooke i szkockim Greenock. To właśnie tam uczęszcza wyjątkowo dużo bliźniaków.

Tunel w Grodzisku Mazowieckim. Pachnie jeszcze nowością, ale nie każdy z niego może skorzystać. Samochody osobowe się w nim mieszczą, karetki mają z tym problem, wozy strażackie już nim nie przejadą.

Chęć wydostania się z ogarniętej wojną Syrii jest tak duża, że uchodźcy próbują wielu metod. Zdarza się, że w ucieczce pomagają im Polacy. Potwierdza to wypadek ciężarówki na Słowacji. Za kierownicą polski obywatel, a w naczepie syryjscy imigranci. Warunki do przewozu skandaliczne, ale - jak mówią - to dla nich jedyna szansa na lepsze życie.

Bez pasztetu, majonezu i słodyczy, ale za to zdrowo. Sklepiki szkolne przechodzą rewolucję, a ma ona dotknąć dzieci, a konkretnie ich nawyków żywieniowych. Niektórzy już mają to we krwi, ale są i tacy, wśród nich i rodzice, którym taka rewolucja wcale się nie podoba.

Stadion Narodowy, który nie oszczędza sąsiadów. Najpierw głośne koncerty i mecze, teraz festiwal fajerwerków. Zdesperowani mieszkańcy skarżą się do władz miasta. Te odpowiadają, że za harmonogram imprez odpowiada operator obiektu.

Nieznany mężczyzna miał zaciągnąć dwóch chłopców do lasu w Borczu na Kaszubach i molestować jednego z nich. Rodzice boją się o swoje dzieci, a policja apeluje o przekazanie każdej informacji w tej sprawie.

Stołeczna publiczna toaleta z deską, która z potrzebującym miała być do samego końca. Jednak nie wytrzymała ciśnienia i schowała się zdecydowanie wcześniej niż powinna.

Dwa przypadki Polio odnotowano na Ukrainie, a konkretnie w obwodzie graniczącym z Polską. Sytuacją już martwią się lekarze, bo choć nie ma epidemii, to warto pamiętać, że ta choroba rozprzestrzenia się szybko.

Unia Europejska wciąż jest podzielona w sprawie uchodźców, a tymczasem skala problemu wzrasta. Na Węgrzech tysiące imigrantów próbują bezskutecznie wedrzeć się do pociągów i jechać do Niemiec. Są też wstrząsające zdjęcia trzyletniego chłopca, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji. Fotografia obiegła cały świat i mówi o dramacie uchodźców więcej niż milion słów.

Do tej pory mocno kojarzony z PiS-em, od tej pory chce być twarzą PO. Ludwik Dorn dołącza do drużyny Ewy Kopacz i rozpala polityczne emocje. Dawni koledzy nie zostawiają na nim suchej nitki, a krytykowane do tej pory ugrupowanie wije się i robi co może by uzasadnić swoją i jego decyzję.

Do drużyny Ewy Kopacz dołącza też Grzegorz Napieralski. Były szef SLD po rozstaniu z Sojuszem nie wytrwał długo w ugrupowaniu Biało - Czerwoni. Teraz zamierza być senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej i liczy na długą współpracę.