Polska i Świat

Polska i Świat

Platforma przegrywa, triumfuje PiS. Prezes Kaczyński odnosi podwójny sukces, bo najpierw Andrzej Duda zostaje prezydentem, teraz zwycięża jego partia z Beatą Szydło na czele. Przewaga nad PO jest tak duża, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że PiS będzie rządził samodzielnie.

W sondażach prowadzi PiS, ale ta wyraźna zmiana zaczęła się dużo wcześniej. Na scenę polityczną wkroczyły też nowi liderzy. Kto i jak wykorzystał swój czas oraz kiedy wkroczył do walki? O tym Łukasz Wieczorek.

Na ostatniej prostej kampanii emocje coraz większe. Janusz Piechociński wyzywa Jarosława Kaczyńskiego na pojedynek. Starcia już raczej nie będzie. Prezes PiS-u w tej sprawie milczy, a inni do walki nie zagrzewają, bo myślą o sobie i swoim poparciu. .Nowoczesna, Kukiz, Korwin przekonują do siebie, a Adrian Zandberg, okrzyknięty niespodziewanym zwycięzcą debaty, dziś rozliczany jest za Marksa.

Mniejsi dużym nie ustępują - walczą o każdy głos do ostatniej minuty. Wielka mobilizacja na pokładzie Zjednoczonej Lewicy. Barbarę Nowacką humor nie opuszcza - przyznaje, że dawno tak się nie wyspała. Dzisiejsza noc może być jeszcze krótsza, bo do objechania jeszcze kilka miejscowości.

Kiedy premier była w terenie, PiS w Warszawie zaczynał konwencję. Jarosław kaczyński myśli już, co będzie po zwycięstwie i publicznie przypomina zasady, które powinny być "przestrzegane" w czasie rządów jego partii. O konwencji z rozmachem, która była wstępem do przejęcia wadzy - Maciej Warsiński.

Ewa Kopacz jedzie na Śląsk i przekonuje o sukcesie styczniowego porozumienia z górnikami. Ci mają jednak swoje zdanie i zamiast czekać na premier, przejeżdżają do Warszawy i pod kancelarią premiera demonstrują swoje niezadowolenie. Jak Platforma poradziła sobie z wizytą na trudnym dla nich terenie?

Patrząc na sondaże, partia Jarosława Kaczyńskiego ma duże szanse na wygraną w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Na ostatniej prostej kandydatka partii na premiera Beata Szydło promuje w Wielkopolsce swojego rzecznika, mając ze sobą tajemniczą teczkę. Materiał programu "Polska i Świat".

Czesi nie chcą już latać z Radomia. Dla radomskiego lotniska to duży problem, bo skoro oni rezygnują, to zostają tylko połączenia do Rygi, a ich liczba nie oszałamia. Materiał programu "Polska i Świat".

Premier Ewa Kopacz w otoczeniu tekturowych politycznych przeciwników jeszcze raz przypomniała dlaczego należy bać się PiS-u. Na finiszu kampanii, jak widać, Platforma taktyki nie zmieniła, pytanie czy słusznie. Materiał programu "Polska i Świat".

Po debacie eksperci i polityczni koledzy nie okrzyknęli Barbary Nowackiej zwycięzcą, komplementów raczej szczędzili, ale w tych wyborach to ona ma wprowadzić Zjednoczoną Lewicę do Sejmu. W środę u jej boku stanął sam Leszek Miller i od razu pojawiło się pytanie, czy były premier na finiszu kampanii wychodzi na pierwszą linię frontu. Materiał programu "Polska i Świat".

Uczniowie gdańskiego gimnazjum wykazali się wyjątkowa postawą. Usłyszeli wołanie o pomoc i szybko zareagowali. Byli tak zdeterminowani, że natychmiast złapali złodziejkę.

Rozpoczęło się odliczanie do poniedziałkowej rozmowy o Polsce. Ewa Kopacz i Beata Szydło o godzinie 20 staną naprzeciwko siebie i wymienią ciosy. Czy będzie nokaut? To zależy od formy kandydatek. Dlatego sztaby od kilku dni przygotowują panie do boju. Zadanie jest piekielnie trudne, bo od tego występu może zależeć jak ostatecznie zagłosują wyborcy.

Do nakręcenia pełnometrażowego filmu może dziś wystarczyć telefon komórkowy. Dowodem jest film "Mandarynka" Seana Bakera. Produkcja zakwalifikowała się do Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Skoro tak, to nasza reporterka Ewelina Woźnica do realizacji swojego materiału także wykorzystała komórkę.

Jest tak silnie z nami związany, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu dziennie trzymamy go w ręce. To telefon komórkowy, który jest z nami prawie wszędzie. Jeśli myślimy, że jest inaczej, to amerykański fotograf Eric Pickersgill, pokazując swój projekt "Usunięte", szybko nas z tego błędu wyprowadzi.

Kolejna próba walki z pijanymi kierowcami. W nowym spocie pokazano kilka sposobów na to, by utrudnić pijanym dostęp do kluczyków samochodowych. Warto je zapamiętać, bo nie każdy wie kiedy i jak skończyć swoją zabawę.

Są pierwsze konsekwencje i pierwsze ustalenia po tragedii, do której doszło na studenckich otrzęsinach w Bydgoszczy. Uczelnia zawiesza prorektora ds. studenckich, a prokuratura wzywa na przesłuchania kolejnych świadków. Są też wstępne wyniki sekcji zwłok zmarłej studentki, które wskazują, że doszło do uduszenia. My te informacje analizujemy i pytamy, jakim cudem kilkunastu ochroniarzy miałoby zabezpieczyć imprezę, na której bawiło się ponad tysiąc studentów.

Uchodźcy wciąż płyną do Europy, ale ta podróż do lepszego życia słono kosztuje. Doskonale wie o tym włoski lekarz Pietro Bartolo, szef oddziału ratunkowego na Lampedusie, który udzielił pomocy 270 tysiącom uchodźców. Dziś odebrał nagrodę przyznawaną za działania na rzecz pokojowego współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Problem uchodźców narasta. Jest ich coraz więcej, a Europa stoi przed wyzwaniem - jak sobie z nim poradzić. Scenariuszy jest kilka, od ograniczenia unijnego prawa, po wprowadzenie inteligentnych granic. Unia Europejska będzie szukała przepisu na rozpoczynającym się szczycie.

Debata to nie jedyne polityczne starcie. Kampania cały czas trwa, a jej nieodłącznym elementem są wyborcze spoty. Platforma Obywatelska publikuje kolejny, a w nim po raz kolejny starszy. Tylko czy taka strategia jeszcze na wyborców działa?