Polska i Świat

Polska i Świat

Oświadczenie na wagę złota

Na te decyzje ofiary ulgi meldunkowej czekali latami. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Ci, którzy z niej skorzystali i złożyli oświadczenie - choć mogło ono być w nieprawidłowej formie - mieli do niej prawo. I właśnie o oświadczenie poszło, bo choć było wymagane, nie wszyscy o nim wiedzieli. W efekcie dziś mierzą się z dużym zadłużeniem.

Emocje wokół sieci szpitali

NFZ opublikował listę placówek, które weszły do sieci szpitali. Zakwalifikowano 593 placówki, co według Ministerstwa Zdrowia oznacza około 95 procent łóżek szpitalnych. Decyzja ministra Konstantego Radziwiłła budzi wiele emocji i komentarzy, dlatego sprawdzamy, co ta zmiana oznacza dla szpitali i pacjentów.

Jak pomóc uchodźcom?

We wtorek pokazaliśmy, jak działa niemiecki Zakon Maltański, czyli jak można pomóc uchodźcom i nie traktować ich jak intruzów. Pokażemy kolejne historie ludzi, którzy znaleźli tam schronienie. Swoimi przeżyciami i planami na przyszłość podzielili się z Michałem Chlebowskim z magazynu "Polska i Świat".

"Nic Polakom do zwrócenia nie mam"

Były szef Amber Gold w ogniu pytań. Marcin P. stanął przed komisją śledczą, ale na kluczowe pytania dotyczące stawianych mu zarzutów nie odpowiedział. Zaprzeczył, że jego firma była piramidą finansową, a ludziom, którzy stracili przez niego oszczędności swojego życia i być może liczyli na odrobinę skruchy, powiedział wprost: - Nic Polakom do zwrócenia nie mam.

Kartka od pedofila mordercy

Historia, która nie powinna się wydarzyć - pytanie kto w tej sytuacji zawinił i jak do tego mogło dojść. Pedofil morderca wysłał kartkę do ośmiolatki z domu dziecka. Miał jej adres, wiedział ile ma lat i kiedy obchodzi urodziny - wszystkie te dane otrzymał po wykonaniu kilku telefonów do placówki, gdzie znajduje się dziewczynka. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Plażowy parking

Idą upały, a razem z nimi nowe pomysły jak zająć plażę. Znamy już "parawanig" – teraz czas poznać coś odważniejszego. W Dąbrowie Górniczej plażę zamieniono w drogę. Zamiast leżaków są zaparkowane samochody.

Dzień Walki z Cukrzycą

27 czerwca to Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Odkrycie insuliny spowodowało, że choroba z nieuleczalnej zmieniała się w przewlekłą. Słowo cukrzyca wcale nie musi oznaczać wyroku, jednak może, gdyż za rzadko się badamy.

Sąd: uchodźcy w Calais mają mieć dostęp do wody pitnej

W obronie imigrantów stanął francuski sąd i wydał decyzję, która dla wielu jest zaskakująca. Nakazał on lokalnym władzom, by w okolicach Calais zapewnić im wodę i prysznice. Nakaz budzi wiele emocji i obawy kierowców, ponieważ wielokrotnie byli tam atakowani.

Samochody elektryczne nieekologiczne?

Samochody elektryczne wcale nie takie ekologiczne – przynajmniej na razie. Szwedzki instytut środowiska wylicza, że ich produkcja może być bardziej szkodliwa dla środowiska niż jazda autami spalinowymi. O ekologicznej  przyszłości motoryzacji, która powinna, choć nie jest taka czysta.

Nowe życie uchodźców

Poruszające historie i odpowiedź na pytanie, jak można pomóc uchodźcom i nie traktować ich jak intruzów. Bohaterowie tego materiału uciekli przed wojną. Przebyli tysiące kilometrów, aż w końcu pomógł im niemiecki zakon maltański. Tam nie zapomnieli o traumie, ale uczą się żyć na nowo. Na miejsce, w okolice Moguncji, pojechał do nich Michał Chlebowski.

Amber Gold na podsłuchu

O synu Donalda Tuska, o podsłuchach ABW i o klientach, którzy zaczęli wyczuwać, że Amber Gold to piramida finansowa, czyli dialogi Marcina P. podsłuchane i właśnie ujawnione. Pokazują, jaki był plan na wielkie oszustwo i i jaka rolę wyznaczono w nim synowi premiera - donosi Arleta Zalewska, reporterka programu "Polska i Świat".

Dieta przy ołtarzu. Bez glutenu

Bezglutenowa hostia coraz bardziej popularna. Jak bardzo jest potrzebna, wiedzą ci wierni, których organizm glutenu nie toleruje. To nie fanaberia, to choroba. I w kościele właśnie to zauważono, donosi reporter programu "Polska i Świat" Przemysław Kamiński.

Niewidomi barmani

Nie widzą, ale nalewają i mieszają. Świetnie sobie radzą, czym zawstydzają tych, którzy widzą, ale nie wiedzą, na co stać niewidomych. Niewidomi barmani to nie żart, to nawet nie eksperyment - to być może dla niektórych sposób na życie, informuje Patryk Rabiega, reporter programu "Polska i Świat".

Pierwsze przesłuchania i pierwsza grzywna

O dzikiej reprywatyzacji w Warszawie przed komisją weryfikacyjną, z pytaniami o Wyspy Karaibskie i z grzywną za odmowę składania wyjaśnień. Przed komisją pojawili się pierwsi świadkowie i pierwsze oskarżenia o zaniechania w sprawie, o której w ratuszu wiedza była podobno powszechna. O sprawie donosi reporter programu "Polska i Świat" Michał Tracz.

Polska (nie)tolerancja

Obrażani i osamotnieni. bez pomocy ze strony policji, która wyraźnie nie wyczuła i nie zrozumiała, że trzeba działać. W roli głównej młodzież z Niemiec, która do Polski przyjechała, żeby na miejscu zmierzyć się z historią Holocaustu. Młodzi ludzie na własnej skórze przekonali się, że rasizm wcale do historii nie przeszedł - zauważa Daria Górka, reporterka programu "Polska i Świat".

Zarzuty dla działaczy Obywateli RP i KOD

Wezwani, choć nie przesłuchani, bo odmówili zeznań. Policjanci pytali o blokowanie ostatniej smoleńskiej miesięcznicy w Warszawie, ale od wszystkich usłyszeli to samo - że tłumaczyć będą się przed sądem, informuje reporter "Polski i Świata" Witold Tabaka.

Samorządy chcą przyjmować uchodźców

Rząd jest na "nie", samorząd wręcz przeciwnie. I już przygotowuje się na przyjmowanie uchodźców. Są konkretne miasta i konkretne deklaracje. Jest też polityka, bo takie wytyczne dla swoich burmistrzów i prezydentów wydał zarząd Platformy Obywatelskiej. Ponieważ PO forsuje pomysł, PiS już ostro komentuje.