Polska i Świat

Polska i Świat

Są piekielnie szybkie i piekielnie niebezpieczne. W Łasku pod Łodzią wylądowały dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. To jedne z najbardziej nowoczesnych samolotów na świecie. Amerykańscy piloci będą ćwiczyć współpracę z polskimi. Materiał z programu "Polska i Świat".

Policja i specjaliści od bezpieczeństwa na drogach przecierają oczy ze zdumienia. Mowa o remontowanym skrzyżowaniu na krajowej ósemce w Nadarzynie pod Warszawą. W tym wypadku zielona strzałka i znaki zamiast pomagać, mogą wprowadzać zagrożenie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Mimo że generalny konserwator potwierdził, iż pociąg istnieje - nadal nie wiadomo, kim są odkrywcy i gdzie znajduje się skład, a spekulacje wokół znaleziska powodują ogromne zamieszanie. W dobrym kryminale nie zabrakłoby jeszcze jednego - tragicznego elementu. Ale to nie jest fikcja, więc niektórzy apelują "skończmy z tym", bo jeszcze doprowadzimy do tragedii. Materiał programu "Polska i Świat".

Na początek rocznica, która zamiast łączyć, dzieli. A dokładniej obecni liderzy "Solidarności", którzy na obchody zaprosili prezydenta Andrzeja Dudę i działaczy PiS, a nie zaprosili premier Ewy Kopacz. W poniedziałek 35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli powstania "Solidarności". Minęło tyle lat, a słowo Solidarność nie dla wszystkich znaczy to samo. Materiał programu "Polska i Świat".

Na mistrzostwach świata w Pekinie Polacy zdobyli trzy medale w rzucie młotem. Rzucali tak imponująco, że niektórzy nie mogli wyjść z podziwu. Ilu trzeba treningów i jak sprawić, by kula poleciała jak najdalej?

Kanapki w szkolnych sklepikach będą, ale bez majonezu i bez salami. To skutek nowelizacji ustawy, która będzie obowiązywać od rozpoczęcia roku szkolnego i która zakazuje sprzedaży śmieciowego jedzenia. Co uczniowie będą mogli zatem kupić?

Słynny zaginiony "złoty pociąg" istnieje na 99 procent - twierdzi generalny konserwator zabytków i jeszcze bardziej podsyca naszą ciekawość. Ma być pancerny i bardzo długi na 100 metrów, a w nim może być wiele kosztowności.

PIS ustaliło listy, a na nich - jak zapowiadano - sporo niespodzianek. Wielką sensacją stało się brak Jacka Kurskiego. Prezes co prawda otworzył dyskusję nad umieszczeniem go na listach, ale żaden polityk PiS-u tego pomysłu nie poparł.

Krzysztof Kwiatkowski jest podejrzewany o ustawianie konkursów w centrali NIK i jej delegaturach. Do winy się nie przyznaje, ale zrzeka się immunitetu, by nie utrudniać śledztwa. Podejrzewany jest też szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury.

Przez lata można było w niej oglądać liczne wystawy, teraz jest obawa, że może się to skończyć. Miejska Galeria Sztuki przy Krupówkach w Zakopanem ma zostać połączona z biurem promocji miasta.

Kranówka zamiast mineralnej. I to na poznańskim maratonie. Pomysł na świecie nie nowatorski, ale w Polsce tak. Ma być szybciej, taniej i zdrowo.

Łódzkie hospicjum dla dzieci od dawna poszukiej pediatraów. Na razie ma dwóch, ale niebawem zostanie tylko jeden. To zdecydowanie za mało by zapewnić opiekę dla ponad pięćdziesięciu małych pacjentów. Problem jest to duży, bo tym razem wcale nie chodzi o pieniądze, a o coraz większy brak lekarzy z taką specjalizacją.

Spore zaskoczenie i być może nowa twarz na polskiej scenie politycznej. W marcu zapowiedział, że kończy z muzyką, ale jak się okazuje z życia publicznego nie odchodzi. Liroy, znany polski raper, chce wesprzeć Kukiza i ma być wyborczą jedynką na kieleckiej liście.

PiS zatwierdza listy. Pracuje nad nimi sam Jarosław Kaczyński. Intensywnie, bo podobno od trzech dni. Ostateczna decyzja zapadnie w czwartek. Już wiadomo, że listy mają być niespodzianką. Nie tylko dla wyborców, ale i dla polityków. Kto jakie zajmie miejsce i czy wystarczy miejsc dla takich nazwisk jak Ziobro czy Kurski?

Ciąg dalszy afery podsłuchowej. Tym razem w roli głównej Donald Tusk i nieżyjący już biznesmen Jan Kulczyk. Według "Gazety Wyborczej" ich rozmowę nagrały służby i to w służbowej willi premiera. Miała dotyczyć inwestycji Kulczyka na Ukrainie. Służby od nielegalnych nagrań umywają ręce, a politycy są wstrząśnięci. My pytamy czy trzęsienie ziemi dopiero przed nami?

Ostre spięcie na linii premier–prezydent. Poszło o politykę zagraniczną. Andrzej Duda chce, by do stołu rozmów nad  przyszłością Ukrainy dołączyła m.in Polska. Ale Ukraińcy naszej pomocy wcale nie oczekują. W Kancelarii Premiera po wypowiedziach Dudy zawrzało. Dlatego Ewa Kopacz ponawia swój apel o szybkie spotkanie z prezydentem i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Arleta Zalewska

A teraz lewica, której nie dawano większych szans, ale ta się zjednoczyła. A mówiąc dokładniej powstały dwie zjednoczone i teraz jedna zazdrości drugiej. A jest czego, bo ta z SLD i Ruchem Palikota odbiła się od progu wyborczego i od razu wskoczyła na miejsce trzecie i to  z 11 punktami procentowymi. Pytanie, co takiego się stało i czy to zapowiedź odwrócenia złej passy? Michał Tracz

Walka z czasem i niespodziewany zwrot akcji. Miał wpłacić 600 tysięcy kaucji i wyjść z aresztu. Kiedy pieniądze wpłynęły, sąd zdanie zmienił i wstrzymał wykonanie decyzji, bo uwzględnił zażalenie prokuratury. Marcin Dubieniecki, znany adwokat podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i wyłudzenie pieniędzy publicznych w areszcie zatem zostanie. Patryk Rabiega pyta, dlaczego poręczenie majątkowe cofnięto i co tak naprawdę ono oznacza.

Co czwarty z nas ma w ciągu dorosłego życia problemy psychiczne. Co dziesiąty, bardzo poważne problemy. To wyniki badań polskich psychiatrów, a my pytamy jak żyją i na jaką pomoc mogą liczyć dotknięci takimi chorobami. Łukasz Frątczak

Teraz Hańcza i nowe zasady korzystania z jeziora. Władze które pod opieką mają akwen chcą, by dostęp do niego był ograniczony. Płetwonurkowie już zapowiadają protest. To dla nich raj. Łukasz Wieczorek