Polska i Świat

Polska i Świat

Pierwsze dni prezydentury i pierwszy poważny zgrzyt. Andrzej Duda wymaga od rządu spełnienie jego wyborczych obietnic. Jedną z nich jest dopłata 500 złotych miesięcznie na każde dziecko. Prezydent projektu w tej sprawie przygotować nie chce, a rząd z wyborczych deklaracji Dudy wywiązywać się nie zamierza.

Senat nowe przepisy przyjął, teraz czas na podpis prezydenta. Jest szansa, że od nowego roku z polskich dróg zniknie nawet 300 fotoradarów. Nowa ustawa ma zakazać straży miejskiej przeprowadzania kontroli fotoradarowej - mobilnej oraz stacjonarnej.

Temat dzieci, które nie dojadają, powrócił po orędziu prezydent. Andrzej Duda mówi o pomocy dla nich, Platforma na znak protestu sprawę wybuczała, a my pytamy: ile takich głodnych dzieci jest i jak duży to problem w Polsce?

Jest ich coraz więcej, bo kreatywność złodziei jest coraz większa. Nie odstraszają ich solidne zabezpieczenia, bo chęć ich pokonania i zdobycia dużych pieniędzy jest silniejsza.

Spore zamieszanie na listach ma też lewica. Miała być zjednoczona, ale porozumienie wisi na włosku. Kością niezgody stały się wspólne listy i walka o jedynki. Największy bój toczy się o Warszawę, ale w innych miastach wcale nie jest spokojniej. Czasu na negocjacje coraz mniej, bo decyzje mają być ogłoszone w sobotę. Materiał programu "Polska i Świat".

Długo o nich zapominaliśmy, ale teraz próbujemy to nadrobić i je ratować. Swoje miejsce pszczoły znalazły na dachu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Materiał programu "Polska i Świat".

Pierwszy dzień prezydentury i nominacje. Niespodzianek nie było. Andrzej Duda powołał ministrów w swojej kancelarii - szefową została Małgorzata Sadurska, na czele gabinetu stanął Adam Kwiatkowski, a za kontakty z różnymi środowiskami będzie odpowiadał minister Wojciech Kolarski. - Dialog jest ważny - mówił nowy prezydent . Materiał programu "Polska i Świat".

Końca tropikalnego żaru nie widać. Już jest gorąco, ale rekord może paść dopiero w weekend. Temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. To spory problem, bo w niektórych miejscowościach już teraz woda dowożona jest beczkowozami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Tony kokainy pod wodą na szczęście przechwycone. Amerykańska straż wybrzeża tym razem stanęła na wysokości zadania i złapała przemytników. Rekordowy ładunek wart nawet 180 milionów dolarów przewożono niewielką łodzią podwodną. O kontroli granic, która jest coraz trudniejsza, bo przemytnicy mają coraz nowsze pomysły. Materiał z programu "Polska i Świat".

Jej świat zawalił się kilka lat temu, ale mimo to się nie poddała. Młoda, sprawna Amerykanka niemal w jednej chwili straciła nogi i ręce. Od nowa musiała nauczyć się żyć. Dziś jest samodzielna i daje duże wsparcie innym niepełnosprawnym wrzucając filmiki do internetu, gdzie pokazuje, że wiele rzeczy można zrobić samemu. Materiał z programu "Polska i Świat".

I na koniec dzieci chore na raka grające w westernie. Najmłodszy aktor ma 7 lat, najstarszy 15, razem przygotowują scenografię, szyją kostiumy, a kręcić będą pod okiem Roberta Glińskiego, reżysera m.in. "Cześć Tereska" czy "Kamieni na Szaniec".

Teraz mordercza trasa z Helu na Rysy. Wyzwanie podjęli żołnierze z jednostek specjalnych i komandosi. Chcą uczcić pamięć generała Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stany Zjednoczone idą na wojnę z nowym narkotykiem. To syntetyczna marihuana, która jest wyjątkowo tania. Daje poczucie nadludzkiej siły i odbiera rozum. Po jej zażyciu ludzie są tak agresywni, że trudno ich opanować.

Listy PO wymienione. Ewa Kopacz wzięła sprawy w swoje ręce. Utworzyła je na nowo i wywróciła wcześniejszą koncepcję. Jest wiele zaskakujących zmian, ale co najważniejsze nie ma sprzeciwu zarządu. Kto, jak awansował i kto gdzie został przesunięty?

Andrzej Duda w orędziu zapewniał o narodowej zgodzie, ale przed pałacem prezydenckim nawiązuje do katastrofy smoleńskiej, która nadal Polskę dzieli. Kilkukrotnie odwołuje się też do prezydentury Lecha Kaczyńskiego i tym samym już wystawia się na strzał.

Andrzej Duda zapewnia, że jest człowiekiem niezłomnym, dlatego dochowa obietnic z kampanii wyborczej, przypomina też swoje hasło, że się uda i że scali podzieloną Polskę. Politycy PO w słowa nie wierzą i zaczynają buczeć. Zgrzytów było więcej, bo rzecznik rządu najpierw zatweetował, potem wpis usunął.

Mieszkańcy Ursynowa muszą się nieźle nakręcić, żeby przebrnąć przez ścieżkę rowerową przy ulicy Pileckiego. Choć urzędnicy zapewniają, że utrudnienia są tylko chwilowe, bo droga jest w przebudowie, to zakręcona trasa może funkcjonować jeszcze kilka miesięcy.