Polska i Świat

Polska i Świat

Krzysztof Kwiatkowski jest podejrzewany o ustawianie konkursów w centrali NIK i jej delegaturach. Do winy się nie przyznaje, ale zrzeka się immunitetu, by nie utrudniać śledztwa. Podejrzewany jest też szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury.

Przez lata można było w niej oglądać liczne wystawy, teraz jest obawa, że może się to skończyć. Miejska Galeria Sztuki przy Krupówkach w Zakopanem ma zostać połączona z biurem promocji miasta.

Kranówka zamiast mineralnej. I to na poznańskim maratonie. Pomysł na świecie nie nowatorski, ale w Polsce tak. Ma być szybciej, taniej i zdrowo.

Łódzkie hospicjum dla dzieci od dawna poszukiej pediatraów. Na razie ma dwóch, ale niebawem zostanie tylko jeden. To zdecydowanie za mało by zapewnić opiekę dla ponad pięćdziesięciu małych pacjentów. Problem jest to duży, bo tym razem wcale nie chodzi o pieniądze, a o coraz większy brak lekarzy z taką specjalizacją.

Spore zaskoczenie i być może nowa twarz na polskiej scenie politycznej. W marcu zapowiedział, że kończy z muzyką, ale jak się okazuje z życia publicznego nie odchodzi. Liroy, znany polski raper, chce wesprzeć Kukiza i ma być wyborczą jedynką na kieleckiej liście.

PiS zatwierdza listy. Pracuje nad nimi sam Jarosław Kaczyński. Intensywnie, bo podobno od trzech dni. Ostateczna decyzja zapadnie w czwartek. Już wiadomo, że listy mają być niespodzianką. Nie tylko dla wyborców, ale i dla polityków. Kto jakie zajmie miejsce i czy wystarczy miejsc dla takich nazwisk jak Ziobro czy Kurski?

Ciąg dalszy afery podsłuchowej. Tym razem w roli głównej Donald Tusk i nieżyjący już biznesmen Jan Kulczyk. Według "Gazety Wyborczej" ich rozmowę nagrały służby i to w służbowej willi premiera. Miała dotyczyć inwestycji Kulczyka na Ukrainie. Służby od nielegalnych nagrań umywają ręce, a politycy są wstrząśnięci. My pytamy czy trzęsienie ziemi dopiero przed nami?

Ostre spięcie na linii premier–prezydent. Poszło o politykę zagraniczną. Andrzej Duda chce, by do stołu rozmów nad  przyszłością Ukrainy dołączyła m.in Polska. Ale Ukraińcy naszej pomocy wcale nie oczekują. W Kancelarii Premiera po wypowiedziach Dudy zawrzało. Dlatego Ewa Kopacz ponawia swój apel o szybkie spotkanie z prezydentem i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Arleta Zalewska

A teraz lewica, której nie dawano większych szans, ale ta się zjednoczyła. A mówiąc dokładniej powstały dwie zjednoczone i teraz jedna zazdrości drugiej. A jest czego, bo ta z SLD i Ruchem Palikota odbiła się od progu wyborczego i od razu wskoczyła na miejsce trzecie i to  z 11 punktami procentowymi. Pytanie, co takiego się stało i czy to zapowiedź odwrócenia złej passy? Michał Tracz

Walka z czasem i niespodziewany zwrot akcji. Miał wpłacić 600 tysięcy kaucji i wyjść z aresztu. Kiedy pieniądze wpłynęły, sąd zdanie zmienił i wstrzymał wykonanie decyzji, bo uwzględnił zażalenie prokuratury. Marcin Dubieniecki, znany adwokat podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i wyłudzenie pieniędzy publicznych w areszcie zatem zostanie. Patryk Rabiega pyta, dlaczego poręczenie majątkowe cofnięto i co tak naprawdę ono oznacza.

Co czwarty z nas ma w ciągu dorosłego życia problemy psychiczne. Co dziesiąty, bardzo poważne problemy. To wyniki badań polskich psychiatrów, a my pytamy jak żyją i na jaką pomoc mogą liczyć dotknięci takimi chorobami. Łukasz Frątczak

Teraz Hańcza i nowe zasady korzystania z jeziora. Władze które pod opieką mają akwen chcą, by dostęp do niego był ograniczony. Płetwonurkowie już zapowiadają protest. To dla nich raj. Łukasz Wieczorek

Ma na imię Piotrek i ma tylko 11 lat, a już od trzech strzeże bezpieczeństwa na bałtyckiej plaży w Łazach. Swoją pracę traktuje bardzo poważnie, bo niestety zna czarne statystyki dotyczące utonięć w naszym kraju. To najmłodszy pomocnik ratowników w Polsce, który o ratowaniu nie zapomina nawet zimą.

Miał być przywiązany i ciągnięty za samochodem. Jego obrażenia były tak poważne, że weterynarz musiał go uśpić. Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych oferuje 25 tysięcy złotych nagrody, za informację o sprawcy bestialskiego okaleczenia psa w Legionowie.

Jezioro jak pustynia. Susza namalowała niezwykły krajobraz na Jeziorze Żywieckim. Widać łodzie uwięzione w mule i wystające korzenie oraz ruiny dawnych zabudowań.

Ogromny spadek poparcia dla ruchu Pawła Kukiza. Tak wynika z najnowszego badania dla Faktów i TVN24. Kiedyś na Kukiza chciała głosować jedna piąta Polaków. Dziś jedynie co 20. To i tak nie jest mało, ale poparcie topnieje i to bardzo szybko. Co się dzieje z ruchem Pawła Kukiza?

Są na drodze, ale jakby ich nie było - bo to co powinno być widoczne dla kierowców jest zasłonięte np. krzakami. Takich miejsc jest w Polsce sporo, o wypadek nietrudno - pytanie, czyja później będzie wina.

Znany adwokat w rękach prokuratury. Jeszcze dziś może usłyszeć zarzuty. Marcin D jest wśród pięciu zatrzymanych osób - dwóm osobom postawiono już zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej - postawiono też im zarzut oszustwa - chodzi o wyłudzenie 13 milionów złotych od z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.