Polska i Świat

Polska i Świat

Jej świat zawalił się kilka lat temu, ale mimo to się nie poddała. Młoda, sprawna Amerykanka niemal w jednej chwili straciła nogi i ręce. Od nowa musiała nauczyć się żyć. Dziś jest samodzielna i daje duże wsparcie innym niepełnosprawnym wrzucając filmiki do internetu, gdzie pokazuje, że wiele rzeczy można zrobić samemu. Materiał z programu "Polska i Świat".

I na koniec dzieci chore na raka grające w westernie. Najmłodszy aktor ma 7 lat, najstarszy 15, razem przygotowują scenografię, szyją kostiumy, a kręcić będą pod okiem Roberta Glińskiego, reżysera m.in. "Cześć Tereska" czy "Kamieni na Szaniec".

Teraz mordercza trasa z Helu na Rysy. Wyzwanie podjęli żołnierze z jednostek specjalnych i komandosi. Chcą uczcić pamięć generała Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Stany Zjednoczone idą na wojnę z nowym narkotykiem. To syntetyczna marihuana, która jest wyjątkowo tania. Daje poczucie nadludzkiej siły i odbiera rozum. Po jej zażyciu ludzie są tak agresywni, że trudno ich opanować.

Listy PO wymienione. Ewa Kopacz wzięła sprawy w swoje ręce. Utworzyła je na nowo i wywróciła wcześniejszą koncepcję. Jest wiele zaskakujących zmian, ale co najważniejsze nie ma sprzeciwu zarządu. Kto, jak awansował i kto gdzie został przesunięty?

Andrzej Duda w orędziu zapewniał o narodowej zgodzie, ale przed pałacem prezydenckim nawiązuje do katastrofy smoleńskiej, która nadal Polskę dzieli. Kilkukrotnie odwołuje się też do prezydentury Lecha Kaczyńskiego i tym samym już wystawia się na strzał.

Andrzej Duda zapewnia, że jest człowiekiem niezłomnym, dlatego dochowa obietnic z kampanii wyborczej, przypomina też swoje hasło, że się uda i że scali podzieloną Polskę. Politycy PO w słowa nie wierzą i zaczynają buczeć. Zgrzytów było więcej, bo rzecznik rządu najpierw zatweetował, potem wpis usunął.

Mieszkańcy Ursynowa muszą się nieźle nakręcić, żeby przebrnąć przez ścieżkę rowerową przy ulicy Pileckiego. Choć urzędnicy zapewniają, że utrudnienia są tylko chwilowe, bo droga jest w przebudowie, to zakręcona trasa może funkcjonować jeszcze kilka miesięcy.

Sześć osób, w tym troje dzieci, porażonych przez piorun. Do tragicznego zdarzenia doszło w Więcławicach Dworskich podczas prac na polu. Operator kombajnu mimo dwugodzinnej reanimacji zmarł - pozostałą część rodziny przewieziono do szpitala. Jak nie stać się ofiarą burzy?

W czwartek zaprzysiężenie nowego prezydenta. W uroczystości wezmą udział m.in. byli prezydenci i byli premierzy, ale zabraknie Donalda Tuska. Nie przyjedzie, bo jak mówi jego najbliższe otoczenie, zaproszenie dostał jako były premier, a nie jako szef Rady Europejskiej.

Bronisław Komorowski żegna się z urzędem - przejmuje go Andrzej Duda. Dzień przed zaprzysiężeniem nowy prezydent mówi o korekcie polityki zagranicznej i podtrzymuje zobowiązanie z kampanii wyborczej. Nowego prezydenta wita już Ewa Kopacz i w specjalnym orędziu apeluje do niego o zwołanie Rady Gabinetowej.

Polski słoń rusza do Szwajcarii. Tam ma znaleźć żonę - albo żony. Czekają na niego trzy samice. Podróż zatem konieczna i ciężka, bo przygotowanie do niej trwały rok, ale w końcu się udało. Śląski Ogród Zoologiczny stanął na wysokości zadania i pożegnał ważącego pięć ton słonia. Materiał z programu "Polska i Świat".

Partia na niego liczyła, ale on na razie od polityki chce odpocząć. Bronisław Komorowski w orędziu dziękuje Polakom za wsparcie, a w czwartek oficjalnie odda władzę i zamieni pałac na Zamek Królewski. Zapowiada, że poprze PO w wyborach, ale sam z list nie wystartuje. Materiał z programu "Polska i Świat".

Alerty pogodowe i to na najwyższym poziomie. Groźnie jest nie tylko nad morzem, ale i w górach. Na szlaku umiera mężczyzna, a ratownicy przestrzegają - w takie upały nie należy się wspinać. Jak zatem przygotować się na na wyczerpujący wypoczynek i co powinno być obowiązkowym zestawem górskiego turysty? Materiał z programu "Polska i Świat".

Kiedy jeden odchodzi, drugi szykuje się do przejęcia władzy. Andrzej Duda do pałacu wkroczy w czwartek, a razem z nim jego nowa drużyna. Skład gabinetu jeszcze nieoficjalny, choć znany. Posłowie PiS uciekają od komentarzy, a my pytamy, kto i za co będzie odpowiadał. Materiał z programu "Polska i Świat".

Prawo jazdy jeszcze trudniejsze do zdobycia. Ma być drożej i trudniej, i to już od przyszłego roku. Szkoły przed kłopotami przestrzegają i zachęcają - zapisujcie się teraz i nie odkładajcie egzaminu, bo potem pożałujecie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Listy wyborcze PO wywołały ostre starcia w partii. Jeden z działaczy interweniuje u samej góry i pisze list do premier Kopacz, a w nim dosadnie określa osoby startujące z regionu lubelskiego: "to stare odgrzewane kotlety". Niezadowolenie nie kryje też Iwona Śledzińska-Katarasińska, która nie znalazła się na liście w Łodzi, bo odmówiła startu z czwartego miejsca. Kto jakie ma pretensje i kto jak może jeszcze walczyć?

Ta tkanina na pomoc alergikom, a wynaleźli ją polscy naukowcy. Ma skutecznie zatrzymywać roztocza i można z niej produkować specjalne pokrowce np. na pościel. Krajowy wynalazek na światową skalę.