Polska i Świat

Polska i Świat

Piotr Duda kontra "Newsweek". Szef Solidarności odpowiada na zarzuty tygodnika, wylicza jego dziennikarzom 14 kłamstw i zapewnia, że w luksusie się nie pławi. W obronę biorą go politycy PiS-u i mówią, że to kolejny atak na ikonę i symbol, jakim jest "Solidarność". Ich przeciwnicy sprawy komentować nie chcą, a "Newsweek" z niecierpliwością czeka na proces.

Historia, którą żyją Stany Zjednoczone. 51-latka urodziła własną wnuczkę. Została surogatką dla dziecka swojej córki. Tym samym spełniła marzenie. Nie tylko jej, ale i swoje.

Papież prosi, by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium przyjęło uchodźców. Po jednej godzinie jego słowa obiegły świat, a odzew jest bardzo szeroki. Pomóc chce polski kościół, a wierni z Poznania w ciągu trzech minut zebrali 20 tys. złotych.

Luksusowy apartament, jedzenie, alkohol, zabiegi odnowy biologicznej. Wszystko za darmo. Tak według "Newsweeka" miał wyglądać urlop przewodniczącego "Solidarności w hotelu Bałtyk w Kołobrzegu. Piotr Duda od publikacji się odcina, protestuje i mówi, że artykuł powstał na zamówienie, by obniżyć zaufanie do związku i jego lidera.

Kłopotliwe rekordy. Na co dzień trudno je odróżnić, a kiedy ma się pod opieką 11 czy 19 par, to poprzeczka zawieszona jest jeszcze wyżej. Przed takim wyzwaniem codziennie stoją nauczyciele w amerykańskim Lynbrooke i szkockim Greenock. To właśnie tam uczęszcza wyjątkowo dużo bliźniaków.

Tunel w Grodzisku Mazowieckim. Pachnie jeszcze nowością, ale nie każdy z niego może skorzystać. Samochody osobowe się w nim mieszczą, karetki mają z tym problem, wozy strażackie już nim nie przejadą.

Chęć wydostania się z ogarniętej wojną Syrii jest tak duża, że uchodźcy próbują wielu metod. Zdarza się, że w ucieczce pomagają im Polacy. Potwierdza to wypadek ciężarówki na Słowacji. Za kierownicą polski obywatel, a w naczepie syryjscy imigranci. Warunki do przewozu skandaliczne, ale - jak mówią - to dla nich jedyna szansa na lepsze życie.

Bez pasztetu, majonezu i słodyczy, ale za to zdrowo. Sklepiki szkolne przechodzą rewolucję, a ma ona dotknąć dzieci, a konkretnie ich nawyków żywieniowych. Niektórzy już mają to we krwi, ale są i tacy, wśród nich i rodzice, którym taka rewolucja wcale się nie podoba.

Stadion Narodowy, który nie oszczędza sąsiadów. Najpierw głośne koncerty i mecze, teraz festiwal fajerwerków. Zdesperowani mieszkańcy skarżą się do władz miasta. Te odpowiadają, że za harmonogram imprez odpowiada operator obiektu.

Nieznany mężczyzna miał zaciągnąć dwóch chłopców do lasu w Borczu na Kaszubach i molestować jednego z nich. Rodzice boją się o swoje dzieci, a policja apeluje o przekazanie każdej informacji w tej sprawie.

Stołeczna publiczna toaleta z deską, która z potrzebującym miała być do samego końca. Jednak nie wytrzymała ciśnienia i schowała się zdecydowanie wcześniej niż powinna.

Dwa przypadki Polio odnotowano na Ukrainie, a konkretnie w obwodzie graniczącym z Polską. Sytuacją już martwią się lekarze, bo choć nie ma epidemii, to warto pamiętać, że ta choroba rozprzestrzenia się szybko.

Unia Europejska wciąż jest podzielona w sprawie uchodźców, a tymczasem skala problemu wzrasta. Na Węgrzech tysiące imigrantów próbują bezskutecznie wedrzeć się do pociągów i jechać do Niemiec. Są też wstrząsające zdjęcia trzyletniego chłopca, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji. Fotografia obiegła cały świat i mówi o dramacie uchodźców więcej niż milion słów.

Do tej pory mocno kojarzony z PiS-em, od tej pory chce być twarzą PO. Ludwik Dorn dołącza do drużyny Ewy Kopacz i rozpala polityczne emocje. Dawni koledzy nie zostawiają na nim suchej nitki, a krytykowane do tej pory ugrupowanie wije się i robi co może by uzasadnić swoją i jego decyzję.

Do drużyny Ewy Kopacz dołącza też Grzegorz Napieralski. Były szef SLD po rozstaniu z Sojuszem nie wytrwał długo w ugrupowaniu Biało - Czerwoni. Teraz zamierza być senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej i liczy na długą współpracę.

Niekończąca się podróż - miała trwać 9 godzin, a przedłużyła się o kolejne 15. Pasażerowie pociągu relacji Kraków - Szczecin jechali prawie dobę, a powodem tak gigantycznego opóźnienia były nawałnice. Burze zostawiły za sobą powalone drzewa na torach i niezapomniane wspomnienie.

Policjant strzela do złodzieja, ale kula rani przechodnia. Akcja jak z filmu akcji wydarzyła się na ulicach Zielonej Góry. Napastnik wtargnął do sklepu z nożem w ręku i zażądał wydania kasy. Policja ruszyła za nim w pościg, ale nie wszystko poszło tak jak powinno.

Nikt go nie widział, ale jest największą gwiazdą. Poszukiwanie "złotego pociągu" trwa, a do akcji wkracza wojsko i rzekomi spadkobiercy. Skarbów jest podobno sporo, tak jak sporo jest pytań i problemów do rozwiązania.

Premier przedstawiła dołączających do obozu Platformy, wśród nich jest Ludwik Dorn. "Trzeci bliźniak" zmienia tożsamość partyjną. Współtwórca PiS-u przechodzi na drugą stronę barykady, uderza w byłych kolegów i dołącza do drużyny Ewy Kopacz. Otwarcie przyznaje, że stawia na formację związaną z ziemią, a nie bujającą w stratosferze, i ma zamiar powalczyć o wygraną w okręgu radomskim.

Zagrał na chybił trafił i trafił szóstkę. Wygrał 35 milionów, ale nagrody nie odebrał. Rekordowa wygrana w Lotto wciąż czeka na zwycięzcę. Pytanie czy się doczeka - na razie minęły dwa tygodnie, a szczęśliwca jak nie było, tak nie ma.