Polska i Świat

Polska i Świat

Posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości łączą szeregi i składają projekt zmian w konstytucji. W nim takie zapisy jak powiększenie składu trybunału do 18 sędziów a następnie wygaszenie ich kadencji już po 60 dniach od wejścia w życie ustawy. By zmienić konstytucję trzeba dwóch trzecich głosów w Sejmie, a tylu na razie nie mają.

Wielkie odliczanie i przygotowania do świąt. Polacy ruszyli do sklepów, a tam prawdziwy tłum. Jest ciasno i tłoczno, choć i tak wielu z nas robi świąteczne zakupy przez internet.

Nie sposób nie wrócić do tragicznego wypadku w Tychach. Na pasach zginęła czteroletnia Nadia i roczny Igor. Wracali z matką ze świątecznych zakupów. To tragiczna historia tylko z wczoraj, ale potrąceń pieszych ze skutkiem śmiertelnym jest wiele. Jak wielu pieszych ginie i co zawodzi?

Atmosferę polityczną mamy gorącą, ale niektórzy próbują ją złagodzić. Dwoją się i troją, a swoją twórczość prezentują w internecie. Tam śpiewająco składają życzenia.

Nowe prawo zakazujące wyrzucania jedzenia dotyczy supermarketów. Od tej pory będą musiały przekazać je biednym lub na paszę dla zwierząt. Za zmarnowaną żywność grozi grzywna i więzienie.

Jacka Krawca na fotelu prezesa Orlen zastępuje Wojciech Jasiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, a także były minister skarbu państwa. Jego wybór od razu wzbudza spore emocje. Krytycy zarzucają mu brak doświadczenia w branży paliwowej i przypominają jego PRL-owską przeszłość.

Awantura o Trybunał Konstytucyjny trwa, a w jej tle pojawił się nowy partyjny sondaż. PiS wciąż prowadzi, ale coraz bliżej jest Nowoczesna. Z kolei rządząca przez osiem lat Platforma Obywatelska nie umie zahamować spadku poparcia.

Burzliwa debata w Sejmie. Dyskusja nad kolejną już nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS - ponownie była ostra i miała różne zwroty akcji. Wszystkiemu przysłuchiwał się sam prezes Andrzej Rzepliński - główny zainteresowany, bo projekt ustawy i PiS biją właśnie w niego.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w końcu opublikowany. Orzeczenie - potwierdzające legalność wyboru trzech sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji - po długiej awanturze znalazło swoje miejsce w Dzienniku Ustaw. Pytanie, co teraz zrobi prezydent: czy przyjmie od nich ślubowanie, do czego zobowiązuje go wyrok?

Po co ta rewolucja w sprawie Trybunału? - to w specjalnym orędziu tłumaczyła niedawno sama premier Beata Szydło. Wyliczyła wówczas także, jakie ustawy dla dobra Polski chce wkrótce przeforsować PiS. Sięgnęliśmy więc pamięcią wstecz i dorzucamy do tego jeszcze jeden ważny cel, który zapowiadany był przez PiS już w zeszłym roku.

Sytuacja w Sejmie z dnia na dzień robi się coraz bardziej gorąca. Stąd filmy z ostrą wymianą zdań pomiędzy politykami pochodzą nawet z tych miejsc, gdzie dziennikarze nie mogą dotrzeć z kamerą. W tej pracy wyręczają ich ostatnio sami posłowie, którzy chwycili za telefony i nagrywają wszystko i wszystkich.

Wąptliwości wzbudził nie tylko sam projekt nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, ale także tryb jej wprowadzenia pod obrady Sejmu. Stąd przy Wiejskiej awantura - są krzyki, wyłączane mikrofony, ale opozycja nie daje za wygraną, grzmiąc, że nia miała nawet czasu zapoznać się z projektem zmian.

PiS szykuje kolejną nowelizację ustawy o Trybunale, stąd czas na głos konstytucjonalistów. Najnowszy projekt - podobnie jak poprzedni - także budzi ich kontrowersje, dlatego pytamy, jakie tym razem zapisy mogą okazać się niezgodne z konstytucją.

Jest wyrok TK w sprawie poprzedniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS i jednocześnie projekt zupełnie nowej - także autorstwa PiS. Pierwszą Trybunał w swoim orzeczeniu zmiażdżył i uznał w części za niekonstytucyjną. Sprawdziliśmy, jakie przepisy znajdą się nowej ustawie.

Kierowcy jeszcze baczniej obserwowani. Za przejazd na czerwonym świetle można słono zapłacić nawet tam, gdzie nie ma fotoradarów. Wykroczenia rejestrują specjalne kamery umieszczone nad skrzyżowaniami. Trudno je namierzyć, bo przed światłami nie ma znaków ostrzegawczych, że możemy być monitorowani.

Zamieszanie z biletami na Euro 2016. PZPN najpierw ogłosił, że posiadacze kart kibica nie będą uprzywilejowani, ale potem zdanie zmienił. Kibice są wściekli, bo złamano zasady gry. Polski Związek Piłki Nożnej teraz próbuje sprawę naprawić, a kibice z niecierpliwością czekają na efekty tych działań, bo kupno biletu na mecze Polaków graniczy teraz z cudem.

Władze Szczecina chcą skrócić kolejki do publicznych żłobków i proponują rodzicom bon opiekuńczy. To 500 złotych miesięcznie dla rodziców, którzy poślą dziecko do żłobka prywatnego lub wynajmą nianię. Program zacznie działać od nowego roku, ale wnioski można składać już teraz.

Tragedia w Rudzie Śląskiej. Od ciosów noża zginęli 13-latek i 6-latek oraz ich matka. W mieszkaniu znaleziono też ojca, który miał rany kłute, ale żył. Przewieziono go do szpitala. Jest w stanie krytycznym. Co mogło się wydarzyć w tej rodzinie?

Gorąco wokół podatku bankowego. PiS podtrzymuje, że go wprowadzi, ekonomiści mówią, że ucierpią na tym klienci. Podatek nie wszystkie banki obejmie. Spokojne mogą być SKOK-i i banki spółdzielcze.