Polska i Świat

Polska i Świat

Podczas egzaminów na jednej z opolskiej uczelni czekała na studentów miła niespodzianka - Figa. Trzyletnia goldenka miała odstresować studentów podczas oczekiwania na egzamin końcowy.

Pułkownik Ryszard Kukliński może zostać pośmiertnie awansowany na stopień generała. Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło taki wniosek, a Kancelaria Prezydenta jest w trakcie jego analizy. Dla wielu Polaków pułkownik Kukliński ciągle pozostaje postacią kontrowersyjną.

Na sejmowej mównicy pojawił się nowy sprzęt. Poseł PO Andrzej Halicki dopytywał o to, co i dlaczego zostało zainstalowane, a Kancelaria Sejmu odpowiada, że jest to system rozpoznawania mowy i przekształcania jej na tekst. Taka odpowiedź dla opozycji nie była satysfakcjonująca i dopytują o szczegóły.

To pierwszy taki zespół w polskim Sejmie. Z inicjatywy posła Kukiz'15 Piotra Liroya-Marca powołano czteroosobowy Sejmowy Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych.

W centrum jedzie się żółwim tempem, ale za to jest najbezpieczniej od dziesięcioleci. Za Gdańskiem, który wprowadził ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę w specjalnych strefach, poszły Katowice. Tu pomysł wzbudza już większe kontrowersje.

Kolejna odsłona sporu o Trybunał Konstytucyjny. Komisja Wenecka zakończyła rozmowy w Polsce. Andrzej Rzepliński uradowany ze spotkania nie wychodził, a Zbigniew Ziobro jasno dał do zrozumienia, jak bardzo jest dla niego wiążąca opinia komisji.

Gdzie jest Kajetan Poznański podejrzany o bestialskie zamordowanie lektorki języka włoskiego w Warszawie? Szuka go policja w Polsce i w Unii Europejskiej, bo sąd wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Według Interpolu mężczyzna jest wśród najbardziej poszukiwanych niebezpiecznych przestępców.

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu - choć na tej nazwie się tylko kończy. Korzystamy z niego coraz więcej i chętniej zapominając, że może to być idealne narzędzie do cyberprzemocy.

Poćwiartował kobietę, ciągle może być bardzo niebezpieczny. Kajetan Poznański poszukiwany jest już nie tylko listem gończym. Sąd wydał też europejski nakaz aresztowania. Rozmawiamy z ludźmi, którzy Poznańskiego znali, bo z nim studiowali.

Co było tajne przez poufne, a co zniszczone, ale tak, że ślad po tym jednak nie zaginął? Minister Antoni Macierewicz na tropie czterystu urzędowych stron zapisanych po katastrofie smoleńskiej. Szef MON oficjalnie pyta o to prokuraturę. Czy rzeczywiście odpowiedź powinna emocjonować?

Krakowski "szkieletor" do poprawki. Straszył od dziesięcioleci - teraz ma szansę na nowe życie. Za stalową konstrukcję biurowca, który biurowcem nigdy został - wzięli się już architekci. Niebawem wezmą się też budowlańcy. Mieszkańcy Krakowa kibicują.

Dziura w samolocie, śmierć pasażera i awaryjne lądowanie. Dziś wiadomo więcej o tajemniczym wypadku na niebie. W somalijskiej maszynie wybuchła bomba. Śledczy są już niemal pewni, jak się tam dostała i dlaczego eksplodowała tak szybko.

Zakopane chce własnych stacji benzynowych. Te, które działaja obecnie, mają bowiem zdaniem radnych za drogie paliwo. Marża kłuje w oczy i boli w portfelu. Stąd rewolucyjny pomysł, na razie teoretyczny.

W Libuszy łzy po stracie kościoła, który jednej nocy przestał istnieć. Wyjątkowym: drewnianym i zabytkowym. Był także niezwykle ważny dla mieszkańców. Wielu z nich poczuło to najmocniej, gdy go stracili.

Komisja Wenecka w Polsce. Przedstawiciele komisji po spotkaniu z prezydentem, prezesem Sądu Najwyższego i rozmowach w parlamencie. Wszędzie tam pytają - co dzieje się naszym Trybunałem Konstytucyjnym. To oni maja wydać opinię, czy nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest zgodna z prawem. Pytanie, kto w Polsce czeka na tę opinię i weźmie ją na serio.

Wyprawa do Zakopanego z pieniądzmi w tle. Piesza i jednocześnie charytatywna. Młody chłopak wyrusza z Gdańska i po drodze chce zebrać pieniądze na budowę ośrodka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.