Polska i Świat

Polska i Świat

Pytania o prezydenckiego generała. MON milczy

Co dalej z zarzutami szefa MON wobec generała Jarosława Kraszewskiego? Sprawa ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Miał być awans, na razie jest brak dostępu generała do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków, o czym donosi Arleta Zalewska.

Zarzuty dla policjantów w sprawie Igora Stachowiaka

Byli policjanci - którzy szarpali Igora Stachowiaka, popychali i przewrócili oraz zwracali się do niego w sposób wulgarny, strasząc ponownym użyciem paralizatora - usłyszeli zarzuty. Kontrowersji i niejasności w sprawie jest więcej. Są też pytania, jak te, dlaczego minister Ziobro nie ujawnił materiałów ze śledztwa, choć obiecywał - informuje Paulina Chacińska.

Wnioski do śledczych. Opozycja chce zbadania rządowej kampanii

Opozycja domaga się, aby rządową kampanią, która uderza w sędziów zajęła się prokuratura i CBA. Billboardy stanęły za pieniądze, które miały być przeznaczone na promocję Polski za granicą. Sprawa wzbudza kontrowersje, także przez to, że zlecenie na kampanie dostała nowo powstała firma założona przez ludzi pracujących wcześniej w otoczeniu premier Szydło.

Trybunał w obronie prezes Trybunału

Zwykły sąd nie może decydować o tym, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego został powołany na stanowisko zgodnie z prawem - takie orzeczenie wydał zmieniony przez PiS nowy Trybunał Konstytucyjny. We wtorek Sąd Najwyższy ma zbadać, czy Julia Przyłębska jest prawidłowo wybranym prezesem TK i czy w ogóle sąd może się w tej kwestii wypowiadać.

Biuro Analiz Sejmowych: Polsce należą się reparacje

Biura Analiz Sejmowych twierdzi, że Niemcy powinny wypłacić Polsce odszkodowania za II wojnę światową. Problem w tym, że ani wspomniana analiza, ani wyrażający podobne opinie rząd PiS nie mówią, jak Polska ma oficjalnie i skutecznie starać o odszkodowania. Opozycja uważa, że to niebezpieczna polityka, której jedynym celem jest wywołanie antyniemieckich i antyunijnych nastrojów.

Saakaszwili przedarł się przez granicę na Ukrainę

Ukraińska policja wszczęła postępowanie wobec Micheila Saakaszwilego. Były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy na Ukrainie po kilku próbach przedarł się przez zamkniętą granicę polsko-ukraińską. Saakaszwili wrócił na Ukrainę, choć w lipcu prezydent Poroszenko pozbawił go obywatelstwa.

Katalonia chce się odłączyć

Narodowe święto Katalonii i coroczne, ale coraz głośniejsze okrzyki: chcemy wolności i swojego kraju. Władze Hiszpanii równie zdecydowanie odpowiadają, że nie ma takiej możliwości, a planowane na październik referendum uważają za bezprawne.

Komisja Europejska wystąpiła o nałożenie kar na Polskę

Komisja Europejska występuje o kary dla Polski za niewstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Minister Szyszko zostaje przy swoim stanowisku i twierdzi, że zastosował się do zaleceń Komisji. Problem w tym, że unijni urzędnicy mówią o dowodach i pokazują zdjęcia satelitarne.

Milczenie noblistki

20 lat spędziła w więzieniu i areszcie domowym. Walczyła o demokrację i prawa człowieka, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Teraz niektórzy chcą jej ją odebrać, bo niegdysiejsza przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi wcale nie walczy, a milczy w sprawie czystek.

Huragan Irma zbliża się do USA

Irma spustoszyła Karaiby i na tym nie kończy. Huragan nadciąga na Florydę. Tam szykują się na najgorsze, bo nie wiadomo, z jaką siłą uderzy. Karaiby też nie mogą jeszcze odetchnąć, bo przed nimi kolejne huraganowe starcie - tym razem z żywiołem Jose. Został zaklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali. Na Karaibach utknęli też Polacy.

Biskupi przeciwni reparacjom wojennym od Niemiec

Biskupi kontestują politykę PiS-u. Zabrali głos w sprawie reparacji wojennych i apelują o umiar w relacjach z Niemcami. Oświadczenie wydał Zespół do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i przypomniał historyczne słowa: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. Podkreślają, że to nie decyzja koniunkturalna. To kolejne działanie na rzecz pokoju.

Spotkanie w Belwederze

Zanim doszło do spotkania, były spekulacje, czy w ogóle się odbędzie, gdzie i z czyjej inicjatywy. Pytań było dużo, bo spotkanie ważne, w kontekście politycznego boju o wymiar sprawiedliwość.

Były ksiądz Jacek M. bezkarny?

Czy były ksiądz Jacek M., znany z mowy nienawiści, może czuć się bezkarny? Jedno śledztwo zostało już umorzone, teraz prokuratura wycofała akt oskarżenia. Chce jeszcze zbierać materiał dowodowy. Prawnicy nie dowierzają i pytają - przecież wszystko jest nagrane. Co więcej trzeba, by dowieść, że język, jakim posługuje się Jacek M. jest niedopuszczalny?

"Nie" dla zbyt szczupłych modelek

Rozmiar 32 już nie w modzie, przynajmniej francuskiej. Dwa czołowe konsorcja modowe, do których należą takie marki jak Dior czy Gucci, na wybiegu i w sesjach nie chcą już widzieć zbyt chudych modelek i modeli.

Wandal przykuty łańcuchem

Kontrowersyjna decyzja i zachowanie, ale bez konsekwencji. Pracownik zajezdni w Warszawie przypiął wandala do tramwaju i kazał mu usunąć graffiti. Władze spółki potępiają jego metody, ale nie ukażą pracownika.

Akt oskarżenia przeciwko byłemu księdzu wycofany

Jacek M., były ksiądz znany z mowy nienawiści, najpierw usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale teraz akt oskarżenia przeciwko niemu prokuratura wycofuje. Śledczy twierdzą, że chcą uzupełnić śledztwo, my pytamy, czy to nie gra na czas, na przeciągnięcie sprawy.

Królikowski: ustawy o sądownictwie były destrukcyjne

Kiedy rząd szykuje się do kampanii, prezydent już kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusje wzbudza wiek emerytalny, bo jeśli byłby taki przepis, wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji.