Polska i Świat

Polska i Świat

O tym, że ma kredyt dowiedział się przypadkiem i to nie od banku, a od żony, która chciała przedłużyć pożyczkę, a wtedy mąż okazał się dłużnikiem i to nie małym. Do spłaty ma prawie 350 tysięcy złotych, choć pieniędzy nigdy nie widział na oczy. Bank długo w tej sprawie milczał, teraz "ustala".

Za dwa tygodnie Euro 2016, a Francję sparaliżowały strajki. Protestujący wyszli na ulice, bo nie chcą pracować dłużej. Blokują drogi, porty i magazyny paliwa i jeśli tak dalej pójdzie to długo wyczekiwana impreza sportowa może być poważnie utrudniona.

Mija czwarta doba strajku, a porozumienie nadal brak. Zamiast konstruktywnych rozmów są osobne wystąpienia i wzajemne oskarżenia. Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka czują się zastraszane, mówią o szykowanych dla nich wypowiedzeniach. Dyrektor instytucji temu zaprzecza i czeka na propozycje od związków zawodowych.

We wtorek policja informowała nas o spektakularnym zatrzymaniu w województwie lubuskim, w środę dowiedzieliśmy się o kolejnych ładunkach wybuchowych, tym razem wymierzonych w policjantów. Zamach na szczęście udało się udaremnić. Stoi za nim trzech mężczyzn, którzy w ręce policji wpadli na gorącym uczynku.

Szpica NATO w Polsce - 1,5 tysiąca żołnierzy z kilku krajów Europy. To ogromne wyzwanie logistyczne, szybki przerzut wojska tam, gdzie akurat jest potrzebne. Wszystko po to, by udowodnić, że Sojusz w razie potrzeby jest w stanie szybko zareagować na zagrożenie.

Jedno spotkanie i dwugłos. Beata Szydło mówi o rozpoczętym dialogu, a Frans Timmermans po wizycie w Warszawie sugeruje unijnym komisarzom, że sytuacja wokół TK wcale optymistyczna nie jest. Kto, co wyniósł z tego spotkania i co dalej będzie się dziać wokół sporu, którym od miesięcy żyje cała Polska?

Wyłączone i zasłonięte 1 stycznia fotoradary znów będą mogły robić zdjęcia. Tego chce Inspekcja Transportu Drogowego. Inspektorzy wysłali do 18 miast propozycje: dajcie nam fotoradary, a my je włączymy. Prezydenci i burmistrzowie pukają się w czoło, bo oddanie maszyn wiązałoby się z wydaniem przynajmniej kilkuset tysięcy złotych.

Spotkanie ze śledczymi to dla nich otworzenie ran na nowo, choć do tej pory i tak się nie zagoiły. Mają jednak nadzieję, że rozmowa pozwoli im choć w części zrozumieć, dlaczego ich bliscy zginęli. Od zamachów we Francji minęło kilka miesięcy, mózg operacji został zatrzymany, śledztwo ruszyło do przodu. Jedyne co zostaje niezmienne, to ból tych, którzy przeżyli wtedy dramat.

Stracił dwie łapy we wnykach. Sporo się wycierpiał, cudem przeżył. Teraz dostanie nowe życie. Dzięki protezom wydrukowanym w drukarce 3D. O psie, który ma dużo szczęścia - Patryk Rabiega.

Przyznał się do winy, ale wyjaśnień składać nie chce. Zamachowiec z Wrocławia to 22-letni Paweł R., student chemii. Przygotowany przez niego ładunek wybuchowy podłożony w autobusie miejskim na szczęście nie zrobił nikomu krzywdy. Mężczyzna usłyszał w środę zarzuty. Grozi mu dożywocie.

Ewakuacja prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią. Powód: obóz miał służyć interesom przemytników. Gdzie trafią imigranci?

Arłamów doczekał się polskiej reprezentacji. Jest 80 pokoi dla piłkarzy, specjalny prezydencki apartament dla trenera Nawałki i jedyny tak otwarty trening dla mediów. O tym, jak kadra nabiera formy przed Euro.

Dwa spotkania w tym samym czasie. Beaty Szydło z Fransem Timmermansem i opozycji z obserwatorem PIS-u. Temat jeden: Trybunał Konstytucyjny. Wszyscy gotowi na dialog i zmiany, ale konkretów nadal brak. O gorącym politycznym stole i nagłej wizycie z Brukseli.

Strajk w centrum zdrowia dziecka. Pielęgniarki odeszły od łóżek, bo zarabiają za mało i jest ich za mało do pracy. Rodzice są przerażeni, bo zabiegi, na które czekały ich dzieci, właśnie się nie odbyły. O konflikcie, który uderza w najmłodszych.

San Antonio i dwa konie przy szpitalnym łóżku - tak wyglądało poruszające spotkanie pacjenta z jego podopiecznymi. Chory mężczyzna z zawodu jest weterynarzem, leczył i trenował konie przez kilkadziesiąt lat. Teraz, gdy lekarze dali mu ostatnie tygodnie życia, chciał pożegnać się z ukochanymi zwierzętami.

Do igrzysk olimpijskich w Rio już tylko kilkadziesiąt dni, a tymczasem Brazylia pogrążona jest w poważnym kryzysie politycznym. Prezydent kraju, oskarżona o ukrywanie złego stanu gospodarki, została odsunięta od władzy. Mieszkańcy wychodzą na ulice.

Jeżeli politycy nie porozumieją się w sprawie Trybunału Konstytucyjnego,- to prezydent Andrzej Duda "zabierze zabawki i sam będzie rządził" - takie zaskakujące słowa padają z ust prezydenckiego ministra. Co ma na myśli Krzysztof Szczerski nie do końca wiadomo. Nie pomaga w tej kwestii także prezydent Andrzej Duda. Za to opozycja gratuluje odwagi i złośliwie przypomina, że większość "zabawek" należy do prezesa PiS.

Kilkadziesiąt ostatnich godzin przyniosło intensywną wymianę zdań pomiędzy polskim rządem a unijnymi instytucjami w Brukseli. Czy, a jeśli to ile, na tej "kłótni" zyskuje Budapeszt?

Jeśli nie dostanę trzydziestu kilogramów złota, będę podkładał bomby - telefon o mniej więcej takiej treści miała odebrać policja w dniu, w którym we Wrocławiu pozostawiono w autobusie ładunek wybuchowy. Śledczy na razie tych spraw nie wiążą, ale też nie chcą niczego wykluczać; Wciąż poszukują podejrzanego mężczyzny, który został zarejestrowany przez miejskie kamery.

Dzięki stworzonej w Gdańsku aplikacji adopcja zwierzaka może być dużo łatwiejsza. Dzięki takiej pomocy możemy poznać oraz obejrzeć psa lub kota i umówić się na wizytę w schronisku.