Polska i Świat

Polska i Świat

W środę skończyła 90 lat, nadal ma siłę, energię do działania i rządzi monarchią. Przez lata narosło o niej wiele opowieści: dla jednych zimna i ostra, dla drugich ciepła i zabawna. Jaka jest królowa Elżbieta II?

W Tatrach niespokojnie. Było nerwowo i zakończyło się tragicznie. Szybowce lądowały awaryjnie, jednego pilota nie udało się uratować. Wszystkie maszyny brały udział w zawodach szybowców nad granica polsko-słowacką.

Szkolna niemoc w starciu z przemocą. Władze oświatowe bardzo źle wypadają w raporcie pozarządowej organizacji, która skrupulatnie sprawdziła ubiegłoroczne przypadki prześladowania, dyskryminowania i dręczenia uczniów.

Prezes TK na dorocznym zgromadzeniu sędziów dziękuje za wsparcie w trudnym momencie i za jeden wspólny głos. Prof. Andrzej Rzepliński jest pełen uznania, że mimo konfliktu nie udało się podzielić władzy sądowniczej. A o tym, że jest on trwały i wyraźny świadczy choćby fakt, że wbrew tradycji w zgromadzeniu nie wzięli udziału prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Dwukrotnie pokonała nowotwór, choć słono za to zapłaciła - straciła dwie piersi. Kiedy już zaczęło być dobrze, usłyszała kolejną diagnozę - obrzęk limfatyczny. Amerykańska aktorka Kathy Bates kolejną chorobę przyjmuję z pokorą, nie poddaje się i daje siłę innym pacjentom.

Wstrząsające zdjęcia, które do tej pory nie były jeszcze publikowane. To odcięta od świata syryjska Darajja - przedmieście Damaszku. Rząd utrzymuje, że naloty wymierzone są w terrorystów, ale na nagraniu doskonale widać, ze bomby beczkowe zrzucane są na dzielnice mieszkalne. Jest strach, przerażenie, walka o życie, bo każdego dnia - jak twierdzą mieszkańcy - spada na nich grad bomb, a pomoc humanitarna nie dociera.

Miała 21 lata, kochała góry i śnieg i to one ją zbiły. Nie żyje Szwajcarka Estelle Balet, mistrzyni świata w snowboardzie ekstremalnym. Zginęła w lawinie w Alpach, podczas kręcenia filmu.

W magazynie "Polska i Świat" historia, która przesuwa granice znieczulicy na to, co dzieje się obok nas, czyli gwałt - na żywo. Nastolatka nie pomogła koleżance, ale wrzuciła film do sieci, który zobaczyły tysiące osób.

Był list marszałka do Andrzeja Dudy - jest odpowiedź prezydenta, a w niej stwierdzenie, że podczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Sejmie nie złamano prawa. A co za tym - ślubowanie od Zbigniewa Jędrzejewskiego w najbliższym czasie zostanie przyjęte. Opozycja postawą Andrzeja Dudy jest oburzona i nawet ci, którzy do niedawna widzieli w nim zmianę i prezydenta wszystkich Polaków, znów mówią, że przychylny jest tylko PiSowi.

Turcja - kraj, który ma pomóc Unii Europejskiej rozwiązać kryzys imigrantów. Kraj, który dyktuje warunki, bo ma naprawdę mocne karty. M.in z tego powodu rząd Niemiec podejmuje kontrowersyjną decyzję. Angela Merkel przychyla się do wniosku władz Turcji o ściganie przez prokuraturę niemieckiego satyryka oskarżanego o zniewagę tureckiego prezydenta. Sam satyryk już zdecydował się zejść z anteny i w ironicznym oświadczeniu wyraził obawę, że będzie musiał wyjechać do Korei Północnej, gdzie zostaną mu - na nowo wyjaśnione zasady wolności słowa.

Papież Franciszek prosi wszystkie europejskie parafie. Przyjmijcie co najmniej po jednej rodzinie uchodźców. Aby dać przykład sam zabiera z greckiej wyspy do Watykanu 12 uchodźców.

Zakaz wstępu do lasu. I to nie byle jakiego lasu. Wszyscy ci którzy wyjeżdżali odpoczywać do Białowieży muszą poszukać sobie innego miejsca. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzje, która uderza nie tylko w turystów. Uderza także w mieszkańców.

Miał zabić dla telefonu wartego 400 złotych. Jest akt oskarżenia dla Artura W. 18-latek jest oskarżony o zabójstwo 15–letniej Wiktorii C. z Krapkowic. Chłopak szarpał i popychał swoją ofiarę, a gdy ta upadła i straciła przytomność, czyli nadal żyła, wrzucił ją do studzienki.

Nowoczesna Ryszarda Petru może mieć kłopoty. Państwowa Komisja Wyborcza zbadała sprawozdania finansowe partii. W przypadku Nowoczesnej dwa miliony złotych miały być wpłacone na złe konto. A to może skutkować odrzuceniem sprawozdania.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie posłanki Zwiercan, która przy wyborze sędziego Trybunału - głosowała za marszałka Morawieckiego. Opozycja grzmi, że konsekwencje powinien ponieść także - bierny w tej sprawie Marszałek Kuchciński. A poza tym - przypadków głosowania za kogoś - mogło być więcej.

Holandia odchodzi od samochodów spalinowych i staje się prymusem dla ekologów. Za 9 lat ma być całkowity zakaz ich sprzedaży. Ich miejsca zajmą auta elektryczne lub napędzane wodorem.

Koniec darmowej sterylizacji zwierząt w Warszawie. Wojewoda mazowiecki unieważnia program i tłumaczy, że z darmowych zabiegów korzystały nie tylko zwierzęta bezdomne ale i te mające właściciela. Ratusz z decyzją się nie zgadza i zapowiada: będziemy się odwoływać.

To historia wielkiej determinacji i jeszcze większej wiary. Minka Disbrow czekała i modliła się 77 lat, by móc choć przez chwilę zobaczyć swoją córkę. Doczekała się.

Obrót ziemią tylko dla rolników. Z jednym wyjątkiem: może to robić kościół i związki wyznaniowe. Ustawa czeka na podpis prezydenta, posłowie opozycji protestują, a Paweł Kukiz podpowiada: załóżmy zatem związek.