Polska i Świat

Polska i Świat

Grypa atakuje Polaków

To już nie żarty. Polacy chorują na potęgę, bo grypa coraz bardziej szaleje. Od początku tego roku liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę wyniosła ponad milion przypadków. Tylko w ciągu tygodnia w Polsce z powodu grypy zmarły cztery osoby. Specjaliści apelują, żeby nie ignorować już pierwszych objawów tej choroby. Karolina Bałuc.

Marszałek Senatu: ustawa o IPN nie będzie działać, aż do decyzji Trybunału

Na początek zaskakujące słowa marszałka Senatu, który najpierw przepchnął ustawę o IPN bez żadnych poprawek, prezydent ją podpisał, a teraz Stanisław Karczewski mówi, że nie będzie ona działać, aż do decyzji Trybunału. Opozycja nazywa to kpiną, dlatego do gry wkracza Platforma: składa swój projekt nowelizacji, ale zdaniem marszałka Senatu poprawka jest niepotrzebna - dolewa oliwy do ognia. Pytanie, czy można jeszcze bardziej? Maciej Warsiński.

Ambasador Ukrainy: ustawa o IPN stworzyła nastroje antypolskie

Ustawa o IPN psuje nie tylko relacje z Izraelem, ale też i z Ukrainą, które budowaliśmy od lat. Są już podziały, antypolskie nastroje, o czym mówi ambasador Ukrainy w Polsce, który przyznaje, że ustawa jest tak sporna, że ogranicza pole dialogu. Maria Mikołajewska.

Co z tą kropką...

Dlaczego pisząc maile i sms-y ludzie nie używają kropki na końcu wypowiedzi? Sprawdzili to badacze ze Stanów Zjednoczonych. Naukowcy nad Wisłą też zajęli się sprawą tak zwanej kropki nienawiści. Wyniki badań: jedna kropka na końcu zdania może oznaczać więcej niż tysiąc słów. O modzie w pisowni i o savoir-vivrze w przesyłaniu wiadomości - Łukasz Wieczorek.

Spór na oczach świata

Spór między Izraelem a Polską rozlał się na cały świat. Światowe media zadają coraz więcej pytań, próbując zrozumieć, dlaczego nie szuka się porozumienia, a zaostrza się sytuację. O wizerunkowe koszty ustawy o IPN i konfliktu polsko-izraelskiego pyta Maria Mikołajewska.

BAFTA w cieniu kobiet

Nagrody BAFTA wręczone. Najlepszym filmem została produkcja "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". To wielki wygrany tegorocznych brytyjskich Oscarów. Produkcja była nominowana w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie otrzymała pięć nagród, w tym dla najlepszej aktorki. I to nie przypadek - w tym roku to kobiety zdominowały uroczystość pod wieloma względami: od nagród, pięknych kreacji, po jasny przekaz.

Eksperyment nie z tej ziemi

Mars na środku pustyni w Izraelu. Grupa sześciu naukowców zbudowała makietę czerwonej planety, wewnątrz której panowały warunki zbliżone do tych panujących na Marsie. O eksperymencie, który ma nas przybliżyć do życia na Marsie, Anna Wilczyńska.

Karetką do kataru

Dlaczego nadużywamy numeru 112? Ratownicy medyczni alarmują, że na 10 przyjętych zgłoszeń tylko 1/3 potrzebuje naszej natychmiastowej pomocy. Ludzie dzwonią, wyolbrzymiają i podają nieprawdziwe objawy. Dyspozytor nie może tego zweryfikować, przyjmuje zgłoszenie i musi pomóc potrzebującym - w efekcie karetki, zamiast do nagłych przypadków, jeżdżą też do przeziębionych czy chorych na grypę.

Lepsze relacje po wizycie?

Premier Morawiecki w Berlinie i pytanie o stosunki polsko-niemieckie. W którą stronę zmierzają i czy to krok do przodu? Lista rozbieżności długa - od  Nordstream II po nieprzyjmowanie uchodźców. Jasne stanowiska padają na konferencji prasowej, pada też zapewnienie o chęci współpracy i szukaniu dialogu.

Jeden bocian wiosnę czyni?

Bociany są już w drodze do Polski. A wśród nich Kajtek spod Siedlec. Jego wędrówkę on-line śledzą naukowcy z różnych zakątków świata. Wyjątkowy eksperyment jest możliwy dzięki nadajnikowi, który badacze przyczepili ptakowi. Gdzie jest bocian i czy przybędzie razem z wiosną?

Będą poprawki do ustawy o IPN?

Co zrobi Trybunał Konstytucyjny z ustawą o IPN? - pytanie wraca, bo pojawiają się kolejne oświadczenia. Głos ponownie zabiera Ameryka - tym razem amerykański ambasador w Polsce Paul Jones. Jego oświadczenie jest wyważone - mówi o wolności słowa i edukacji. Bardziej dosadna jest Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta Dudy, która w słowach nie przebiera, sytuacje i rzeczy nazywa po imieniu. Dlatego o ustawie mówi wprost - jest idiotyczna, do zmiany.

Pograjmy w "Misia Wojtka"

Grę historyczną, którą za chwilę zobaczymy, zrobiły uczennice. Wygrały konkurs, a ich praca tak bardzo spodobała się Instytutowi Pamięci Narodowej, że postanowił ją wydać. Bo to świetna lekcja historii, nie tylko dla dzieci.

Wysokie premie u prezydenta

Hojne nagrody u prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent w ubiegłym roku na premie dla swoich ministrów przeznaczył ćwierć miliona złotych. Najwięcej otrzymał szef gabinetu głowy państwa Krzysztof Szczerski. Opozycja miażdży decyzje prezydenta i nazywa ją kontynuacją rządowego programu "koryto plus".

Oczyszczacz powietrza

W Krakowie stanął największy oczyszczacz powietrza na świecie. Siedmiometrowa wieża robi wrażenie. Ze smogiem sobie nieźle radzi, ale to i tak kropla w morzu potrzeb, bo samorządy radzą sobie średnio. Greenpeace wskazuje na największych trucicieli: to nie piece, a marna jakość sprzedawanego węgla.

Burza wokół zatrzymania Frasyniuka

Po zatrzymaniu Władysława Frasyniuka o godzinie szóstej rano w domu i skuciu go kajdankami, opozycja i PiS spierają się czy trzeba było użyć aż takich środków. PiS mówi o równości prawa wobec wszystkich. Ci, którzy wspierają Frasyniuka łącznie z nim samym mówią, że właśnie tak nie jest. Dlatego były działacz opozycji blokował miesięcznice smoleńską. Swojego zachowania nie nazywa nieposłuszeństwem obywatelskim a walką o wolność i równość.

Rewolucja w emeryturach?

Rządzący szykują rewolucję w emeryturach. Może ona objąć ponad 11 milionów pracowników. Będą oni oddawać część swojej wypłaty, aby dostać wyższą emeryturę . Na czym ma polegać Pracowniczy Plan Kapitałowy i czy Polaków zachęci?

Niechciany sygnał

Mieszkańcy zrywają się z łóżek, bo pociągi trąbią. Minister infrastruktury dostaje skargę ze Śląska i zapowiada zmiany dla całej Polski. Dla dobra uszu mieszkańców, maszyniści rzadziej będą trąbić. Pojawia się jednak pytanie co z bezpieczeństwem kierowców.

Harwestery nie wrócą do puszczy

Harwestery nie wrócą do Puszczy Białowieskiej - zapowiada Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Opozycja słucha z niedowierzaniem, ekolodzy z nadzieją, że minister Kowalczyk nie pójdzie drogą ministra Szyszki. Pojawia się pytanie czy na pewno tak się stanie.

Uciekli przed wojną, teraz grozi im deportacja

Polska chce deportować ukraińska rodzinę z Doniecka. Po raz kolejny odmówiono im przyznania statusu uchodźcy - mimo, że rodzina uciekła z regionu gdzie toczą się walki. Andriej i Natalia razem z dwójką dzieci od ponad dwóch lat próbują ułożyć sobie życie w Polsce. Teraz znów wróciły wspomnienia i lęk przed powrotem.

Wyjątkowy doping z Korei Północnej

Roztańczona piękna armia Kima czyli cheerleaderki z Korei Północnej, które skradły serca kibiców. Film, na którym dziewczyny dopingują swoją drużynę podczas meczu hokejowego w Pjongczangu, bije rekordy popularności w sieci. Nic dziwnego, przy tych dziewczynach wyrażenie "być na dopingu" nabiera nowego znaczenia.