Polska i Świat

Polska i Świat

Najkrwawszy tydzień od lat

Wstrząsające zdjęcia i relacje z Syrii. To były najkrwawszy tydzień od trzech lat. W ciągu czterech dni zginęło ponad dwieście osób. 1/4 ofiar to dzieci. Bombardowane dzielnice zostały całkowicie odcięte od wszelkiej pomocy.

Zmiana czasu do zmiany

Zmiana czasu dwa razy w roku niczemu już dziś nie służy, a tylko generuje koszty. Warto to zmienić - sugeruje Parlament Europejski. Problem w tym, że jeśli nie chcemy przestawiać zegarków, musi się na to zgodzić cała Unia.

"Byliśmy zafascynowani tą górą"

Jak udowodnić, że zdobyło się ośmiotysięcznik? Filmy, zdjęcia, wskazania przyrządów, a także przedmioty znalezione na górze, zostawione przez poprzednie ekipy. Najważniejsze jest jednak słowo, że było się na szczycie. - Byliśmy zafascynowani tą górą - mówiła reporterce magazynu "Polska i Świat" Elisabeth Revol, która z Tomaszem Mackiewiczem wspinała się na Nanga Parbat.

Porozumienie ministerstwa i lekarzy rezydentów

Poprzedniemu ministrowi się nie udało, nowy dał radę. Jest porozumienie rezydentów z ministerstwem zdrowia. W sprawie szybszego, niż zakładał rząd, wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB w 2024 roku. Obie strony odetchnęły. Pytanie, czy ulgę mogą też odczuć pacjenci.

Jaka odprawa dla byłego prezesa Orlenu?

PKN Orlen ma już nowego prezesa, ale cały czas nie milkną komentarze o poprzednim. W centrum uwagi wielka odprawa Wojciecha Jasińskiego i polityczne komentarze przypominające, jak kiedyś PiS z tym walczył. Dziś nie ma z tym problemu.

Trwa spór wokół ustawy o IPN

Jest gorzej, niż nam się wydaje - mówią amerykaniści, oceniając ustawę o IPN i dodają, że polski rząd nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i konsekwencji decyzji. Ustawa nadal jest szeroko komentowana, bo co rusz pojawiają się nowe zapowiedzi. Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że jeśli będzie taka potrzeba, doprecyzuje przepisy ustawy rozporządzeniem. Prawnicy nie wierzą w to, co słyszą.

Będzie tunel, nie będzie filtrów powietrza

Będzie tunel, nie będzie filtrów czyszczących powietrze. W Warszawie burza w sprawie budowy południowej obwodnicy miasta. Wojewoda z prezydentem obrzucają się wzajemnie oskarżeniami w sprawie drogowych zaniechań. W tle mieszkańcy, którzy boją się, że po otwarciu tunelu bez filtrów będą tonąć w smogu.

Chaos po dekomunizacji ulic

Dekomunizacja po warszawsku. Zmiana obejmuje sporo ulic, niektóre już funkcjonują, ale to, co miało być zmienione szybko i łatwo, powoduje tylko zamieszanie, bo obok nowych nazw ulic są jeszcze stare. Mieszkańcy się gubią i wszystko wskazuje na to, że w tym chaosie będą musieli żyć jeszcze przez kilka miesięcy, aż decyzje co do zmiany ulic rozstrzygnie sąd.

Test dla ministra zdrowia

Ruszyły prace nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada wzrost nakładów na służbę zdrowia. Jest pierwsze czytanie, debata i ważny test dla ministra zdrowia, który w czwartek spotyka się z protestującymi od października rezydentami.

W opozycji do ustawy

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego ruszyła lawina komentarzy. Swoje niezadowolenie wyraził Izrael, Stany Zjednoczone, głos zabrał też francuski minister spraw zagranicznych, który wprost zasugerował, że w kolejnych wyborach Polacy powinni podziękować PiS-owi. Do gry wkracza opozycja i zaczyna rozmawiać z niezadowolonymi z ustawy.

Niemcy a sprawa polska

Rozmowy koalicyjne napotykały trudności, ale było warto - przyznaje Angela Merkel i informuje o zakończeniu rozmów z socjaldemokratami o utworzeniu nowego gabinetu w Berlinie. Jest koalicja i plan, by rząd fundamentalnie zmienił kierunek Unii. Pytanie, co to oznacza dla Polski?

Plac budowy pomnika

Wiadomo, gdzie stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. To centrum Warszawy. Nie Krakowskie Przedmieście, a Plac Piłsudskiego. Prace przygotowujące teren pod budowę pomnika już ruszyły. Nie podoba się to jednak władzom Warszawy, które uważają, że wojewoda nie miał prawa wydać takiej decyzji.

Szczyt ludzkich możliwości

Niepokojące wieści spod K2. Adam Bielecki miał wypadek. Ma złamany nos i założone szwy. Czeka go kilka dni rekonwalescencji. O trudnej wyprawie i niesamowicie dużym wyzwaniu - Paulina Chacińska.

Pytania o przyszłość Ryszarda Czarneckiego

Czy to koniec unijnej kariery Ryszarda Czarneckiego? Europoseł PiS, może pożegnać się ze swoją unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec polskiej koleżanki Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki teraz się broni, ale sprawa jest tak bulwersująca, że nawet drukowane ulotki mówiące że to zamach na wolność słowa mogą mu nie pomóc.

Reakcje po podpisaniu ustawy o IPN

Terminu nie ma, jest za to duża nadzieja ze strony Izraela, że ustawa zostanie skorygowana. Do czego namawia też amerykański Departament Stanu, który nie kryje rozczarowania podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Złodziej z Płocka miał pecha. Trafił na odważne sprzedawczynie

Nigdy nie wiadomo, na kogo za ladą trafi złoczyńca, gdy próbuje obrabować sklep. Ten z Płocka miał ewidentnie pecha. To miała być zuchwała kradzież, ale odważne sprzedawczynie działały bez chwili wahania. Gdy tylko dostrzegły próbę kradzieży, własnymi siłami uziemiły złodzieja i zamknęły drzwi. Mężczyźnie nie zdołał pomóc nawet jego kompan.

Rakieta Muska wystartowała

Ogromna rakieta, w niej czerwony kabriolet i historyczny moment. W stronę Marsa wystartowała rakieta Elona Muska. Miliarder mówi, że ten samochód to dla zabawy, ale jeśli w grę wchodzą kosmiczne pieniądze - o zabawie nie może być mowy. To test, który ma dać odpowiedź, czy rakietę będzie można wykorzystywać wielokrotnie w przyszłości jako środek transportu.

Zaostrzenie kar za gwałt

PiS bierze się za gwałcicieli, chce zaostrzyć kary za gwałt - nawet do 25 lat. Organizacje pomagające ofiarom nie kwestionują potrzeby zmiany przepisów, ale uczulają, że nie tyle wysokość kary, co jej nieuchronność może powstrzymać przestępcę.

Prezydent podpisał ustawę o IPN

Prezydent przerwał milczenie. Podpisał kontrowersyjną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej i jednocześnie skierował ją do Trybunał Konstytucyjnego. Andrzej Duda tłumaczy, że w ten sposób rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości. Prezydenta w decyzji wspierają rządzący, opozycja krytykuje i nie ma wątpliwości, że to pogłębianie kryzysu polsko-izraelskiego, a nie próba łagodzenia sytuacji. Co oznacza decyzja prezydenta?

Nowy prezes Orlenu. Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek za Wojciecha Jasińskiego. PKN Orlen od wczoraj ma nowego prezesa, stąd pytanie o zmianę - czemu do niej doszło, skoro nie tak dawno były już prezes chwalił się rekordowym zyskiem koncernu? Jedno jest pewne: nowy prezes w przeciągu niespełna 2,5 roku zrobił niesamowicie szybką karierę. Kim jest Daniel Obajtek?