Polska i Świat

Polska i Świat

Okazało się, że odzież firmowana przez słynną amerykańską piosenkarkę szyta jest na Sri Lance. Brytyjskie media dotarły do pracowników fabryki i ujawniły szokującą prawdę o warunkach, w których pracują. A to na nowo rozbudza dyskusję o ubraniowym fair-trade.

Jakie prawa ma kobieta po poronieniu? Są ograniczone, a jeśli nie znamy płci dziecka - dodatkowo drogo kosztują. Rzecznik Praw Obywatelskich staje po stronie kobiet, walczy o zmianę przepisów w dostępie do świadczeń, wysyła list, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nic zmienić nie chce.

Wyremontowali ulicę, a komfort jazdy kierowców się pogorszył. Nowa jezdnia w Warszawie zyskała bowiem progi wysokie na prawie 10 centymetrów. Kierowcy niszczą sobie przez nie auta i chcą walczyć o odszkodowanie. Interwencję w tej sprawie zapowiedziała już policja. Drogowcy co prawda nie mają sobie nic do zarzucenia, ale progi wymienią.

Rządzący ostro zareagowali na słowa Billa Clintona o Polsce - premier Beata Szydło chce przeprosin, a prezes PiS Jarosław Kaczyński wysyła go do lekarza i na tym wątek medyczny się nie kończy. Wicepremier Mateusz Morawiecki pytany z kolei dwójkę prawdopodobnych kandydatów na nowego prezydenta USA, odpowiada, że to wybór "między dżumą a cholerą". A co w tej rozgrywce walczy Polska?

Komisja Europejska traci cierpliwość i daje Polsce czas do poniedziałku. Władze w Warszawie mają tylko kilka dni na wprowadzenie widocznych zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, na które czeka Europa. Termin zbliża się wielkimi krokami - pytanie, co jeśli minie, a rząd nie zmieni zdania.

Żywiec w europejskiej czołówce, ale trudno się tym chwalić, ponieważ w Żywcu trudno oddychać. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w śląskim mieście jest najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, ale w raporcie o polskim powietrzu jest nie tylko źle.

Zmiany do zmiany, czyli kontrrewolucja w szkolnych sklepikach. Poprzedni ministrowie edukacji  i zdrowia wyprowadzili z nich drożdżówki. Nowi -drożdżówkę przywracają, chociaż podobno nie byle jaką. Poprzednie zmiany miały wyjść na zdrowie, ale wyszły bokiem, bo na boku handel słodyczami kwitł. Teraz ma być inaczej.

Tanio i bez przetargu - tak jest w stolicy. Dobry adres, dobra cena i ani słowa o złych decyzjach urzędników. Świetne nieruchomości idą za bezcen, aby potem znów trafiać na rynek za dużo, dużo więcej.

W Sejmie pojedynek na zaproszenia: marszałek zaprasza na jutro, a opozycja na środę. Do marszałka Kuchcińskiego wybiera się póki co jedynie prezes Jarosław Kaczyński. Platforma, Nowoczesna i PSL - mówią nie. Kukiz pójdzie, jeśli na spotkanie wejdą też kamery.

W Polsce pierwsza komunia bogata jest w Biblię i pieniądze. Koperta z gotówką ciągle jest hitem wśród komunijnych prezentów. Choć ten sezon to także coś mniej przyziemnego, ponieważ na drona z kamerą czeka nie jeden chłopiec w bieli.

O ministrze obrony narodowej Antonim Macierewiczu jego poprzednicy mówią, że jest groźny i nieodpowiedzialny. Sam zainteresowany w odpowiedzi komentuje, że takie opinie to polityka bezczelności. Zdaniem Macierewicza polska armia pół roku temu była w stanie fatalnym, ale podobno teraz już nie jest. Tamci zepsuli, a on naprawił.

W Indiach małżeństwo po 70-tce doczekało się dziecka, na które czekało prawie pół wieku. Ich bliscy podobno im kibicowali, ale im dalej w świat, tym więcej kłopotliwych pytań. O granicach późnego macierzyństwa.

Zamiast karetki, szybki dron przystosowany do transportu krwi. Bez korków i bez ekipy sanitariuszy. Pomysł jest, testy trwają. Nadzieje na szybsze ratowanie życia rosną. Taki jak dronowy biznes w Polsce.

Śmieci wyrzucane na potęgę, bezmyślnie. Jest ich tak dużo, że znalazły się nawet na dnie Rowu Mariańskiego. A skoro tam są, to jest pytanie: gdzie ich nie ma?

Po poważnych oskarżeniach rządu PiS wobec poprzedników, czas na sprawdzenie na ile zarzuty mają pokrycie w rzeczywistości. Tym razem pod lupę bierzemy słowa ministra Mateusza Morawieckiego, który wytknął PO i PSL marnowanie funduszy europejskich.