Polska i Świat

Polska i Świat

Nowe pomysły, nowe liczby - jednym słowem duże zmiany czekają polską armię. Na razie jest plan i zapowiedzi ministra obrony, ale póki co brakuje informacji, skąd wziąć na ich realizację środki. Patrząc na rozmach pomysłów ministra Macierewicza, pieniędzy będzie potrzebnych bardzo dużo. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Może się wydawać że to żart, ale pomysł jest prawdziwy, niektórzy już nazywają go rewolucyjnym - czyli klasa o profilu "pracownik call center". Jeśli ministerstwa się zgodzą, szkoły zaczną uczyć telemarketingu. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Pokaz siły narodowców w Białymstoku i pytanie: czy ONR należy zlikwidować? Oni sami twierdzą, że wcale nie namawiają do nienawiści, ale głoszone przez nich hasła nie dają obcokrajowcom poczucia bezpieczeństwa. Za zagranicznymi gośćmi wstawia się rzecznik praw obywatelskich, ale problemu nie widzą ci, którzy w pierwszej kolejności powinni reagować, czyli rządzący.

Dotlenić miasto i jeszcze na tym zarobić. Ogród na dachu jest na tyle dobroczynny, że pierwsze miasta zaczynają refundowanie, przynajmniej częściowe, takiej miejskiej rolniczej działalności.

W środę skończyła 90 lat, nadal ma siłę, energię do działania i rządzi monarchią. Przez lata narosło o niej wiele opowieści: dla jednych zimna i ostra, dla drugich ciepła i zabawna. Jaka jest królowa Elżbieta II?

W Tatrach niespokojnie. Było nerwowo i zakończyło się tragicznie. Szybowce lądowały awaryjnie, jednego pilota nie udało się uratować. Wszystkie maszyny brały udział w zawodach szybowców nad granica polsko-słowacką.

Szkolna niemoc w starciu z przemocą. Władze oświatowe bardzo źle wypadają w raporcie pozarządowej organizacji, która skrupulatnie sprawdziła ubiegłoroczne przypadki prześladowania, dyskryminowania i dręczenia uczniów.

Prezes TK na dorocznym zgromadzeniu sędziów dziękuje za wsparcie w trudnym momencie i za jeden wspólny głos. Prof. Andrzej Rzepliński jest pełen uznania, że mimo konfliktu nie udało się podzielić władzy sądowniczej. A o tym, że jest on trwały i wyraźny świadczy choćby fakt, że wbrew tradycji w zgromadzeniu nie wzięli udziału prezydent, premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Dwukrotnie pokonała nowotwór, choć słono za to zapłaciła - straciła dwie piersi. Kiedy już zaczęło być dobrze, usłyszała kolejną diagnozę - obrzęk limfatyczny. Amerykańska aktorka Kathy Bates kolejną chorobę przyjmuję z pokorą, nie poddaje się i daje siłę innym pacjentom.

Wstrząsające zdjęcia, które do tej pory nie były jeszcze publikowane. To odcięta od świata syryjska Darajja - przedmieście Damaszku. Rząd utrzymuje, że naloty wymierzone są w terrorystów, ale na nagraniu doskonale widać, ze bomby beczkowe zrzucane są na dzielnice mieszkalne. Jest strach, przerażenie, walka o życie, bo każdego dnia - jak twierdzą mieszkańcy - spada na nich grad bomb, a pomoc humanitarna nie dociera.

Miała 21 lata, kochała góry i śnieg i to one ją zbiły. Nie żyje Szwajcarka Estelle Balet, mistrzyni świata w snowboardzie ekstremalnym. Zginęła w lawinie w Alpach, podczas kręcenia filmu.

W magazynie "Polska i Świat" historia, która przesuwa granice znieczulicy na to, co dzieje się obok nas, czyli gwałt - na żywo. Nastolatka nie pomogła koleżance, ale wrzuciła film do sieci, który zobaczyły tysiące osób.

Był list marszałka do Andrzeja Dudy - jest odpowiedź prezydenta, a w niej stwierdzenie, że podczas głosowania nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego w Sejmie nie złamano prawa. A co za tym - ślubowanie od Zbigniewa Jędrzejewskiego w najbliższym czasie zostanie przyjęte. Opozycja postawą Andrzeja Dudy jest oburzona i nawet ci, którzy do niedawna widzieli w nim zmianę i prezydenta wszystkich Polaków, znów mówią, że przychylny jest tylko PiSowi.

Turcja - kraj, który ma pomóc Unii Europejskiej rozwiązać kryzys imigrantów. Kraj, który dyktuje warunki, bo ma naprawdę mocne karty. M.in z tego powodu rząd Niemiec podejmuje kontrowersyjną decyzję. Angela Merkel przychyla się do wniosku władz Turcji o ściganie przez prokuraturę niemieckiego satyryka oskarżanego o zniewagę tureckiego prezydenta. Sam satyryk już zdecydował się zejść z anteny i w ironicznym oświadczeniu wyraził obawę, że będzie musiał wyjechać do Korei Północnej, gdzie zostaną mu - na nowo wyjaśnione zasady wolności słowa.

Papież Franciszek prosi wszystkie europejskie parafie. Przyjmijcie co najmniej po jednej rodzinie uchodźców. Aby dać przykład sam zabiera z greckiej wyspy do Watykanu 12 uchodźców.

Zakaz wstępu do lasu. I to nie byle jakiego lasu. Wszyscy ci którzy wyjeżdżali odpoczywać do Białowieży muszą poszukać sobie innego miejsca. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podjął decyzje, która uderza nie tylko w turystów. Uderza także w mieszkańców.

Miał zabić dla telefonu wartego 400 złotych. Jest akt oskarżenia dla Artura W. 18-latek jest oskarżony o zabójstwo 15–letniej Wiktorii C. z Krapkowic. Chłopak szarpał i popychał swoją ofiarę, a gdy ta upadła i straciła przytomność, czyli nadal żyła, wrzucił ją do studzienki.

Nowoczesna Ryszarda Petru może mieć kłopoty. Państwowa Komisja Wyborcza zbadała sprawozdania finansowe partii. W przypadku Nowoczesnej dwa miliony złotych miały być wpłacone na złe konto. A to może skutkować odrzuceniem sprawozdania.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie posłanki Zwiercan, która przy wyborze sędziego Trybunału - głosowała za marszałka Morawieckiego. Opozycja grzmi, że konsekwencje powinien ponieść także - bierny w tej sprawie Marszałek Kuchciński. A poza tym - przypadków głosowania za kogoś - mogło być więcej.