Polska i Świat

Polska i Świat

Nielegalne zarabianie na smogu

Chcą nielegalnie dorobić się na smogu. Kielce ostrzegają mieszkańców przed oszustami. Jedni podszywają się pod urzędników i sprzedają piece po zawyżonych cenach, inni oszukują w Internecie. Skala problemu jest tak duża, że rzecznik praw konsumentów wydał ostrzeżenie.

Mariah Carey o chorobie

Mariah Carey ujawnia swoja chorobę. Wiedziała o niej od dawna, ale dopiero teraz zdecydowała się o niej powiedzieć. Cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

Koniec z "jazdą na zderzaku"?

Będzie kara za jazdę zderzak w zderzak? Szykują się zmiany w przepisach. Wszystko po wzroście liczby wypadków na trasach szybkiego ruchu. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Chce przygotować nowe zasady walki z kierowcami, którzy nie zachowują odpowiedniej odległości za jadącym przed nimi autem.

Rekord zachorowań na grypę

To był jeden z trudniejszych okresów grypowych. Polska zanotowała rekordową liczbę chorych na grypę - ponad cztery miliony osób, 39 zmarło. Ministerstwo zdrowia już myśli, jak w następnym roku nie powtórzyć niechlubnego rekordu i ma plan na szczepionki.

Referendum konstytucyjne?

Debata o referendum konstytucyjnym. Referendum chce prezydent. O zmianach w konstytucji Andrzej Duda mówi od dawna. Konstytucjonaliści do pomysłu nie są przekonani, bo nie tak powinno zmieniać się ustawę zasadniczą. Po co pytać ludzi, skoro nie ma projektu?

Nagrody w rządzie. Brejza kieruje sprawę do prokuratury

Nie było podstawy prawnej na wypłacanie sobie nagród - twierdzi poseł Krzysztof Brejza i zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury. Sprawa przyznania nagród ministrom nie cichnie, nawet po zapowiedzi ich oddania. Jest głośno, bo na jaw wychodzą kolejne informację, jak te, że nagrody otrzymali też ministrowie z kancelarii obecnego premiera. Cichną za to wypowiedzi polityków PiS, którzy twierdzą, że w tej sprawie powiedzieli już wszystko.

Podzieleni w kwestii katastrofy

W 2010 roku stratę przeżywali wszyscy, ale dziś Polacy są podzieleni. Nie ma mowy o wspólnych obchodach. W materiale "Polska i Świat" o tym jak przez osiem lat katastrofa smoleńska wpłynęła na społeczeństwo i jakie emocje uruchomiła.

Spór o miesięcznice

Na przeciw miesięcznicom smoleńskim wychodzili Obywatele RP i od ponad dwóch lat organizowali kontrmanifestacje. Dzisiaj prezes PiS zapowiedział koniec comiesięcznych pochodów. "Zwyciężyliśmy" mówią ich przeciwnicy.

Ofiary katastrofy

Kiedy doszło do katastrofy, potrzeba bycia razem była tak silna, że nie liczyły się żadne podziały. Zginęły osobowości, autorytety, ludzie, którzy budowali Polskę i którzy chcieli budować ją dalej. O ofiarach katastrofy smoleńskiej w materiale magazynu "Polska i Świat".

Upamiętnienie ofiar w miejscu katastrofy

W Smoleńsku miał być pomnik, a jest krzyż. Do tego skromna delegacja i niewielkie symboliczne obchody. W materiale magazynu "Polska i Świat" o tym jak upamiętniono ofiary tragedii smoleńskiej w miejscu katastrofy.

Tragiczny 10 kwietnia

10 kwietnia 2010 roku polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciała do Katynia oddać hołd zamordowanym Polakom. Wszyscy zginęli. Rządowy samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Był szok, chaos informacyjny, sprzeczne komunikaty i nadzieja, że jednak ktoś żyje. W materiale "Polska i Świat" o sobocie, która w kilkanaście minut przerodziła się w dzień narodowej tragedii.

Śledztwo smoleńskie

Prokuratura Krajowa przedłuża śledztwo do końca roku, a na przesłuchanie zostaje wezwany były prezydent Bronisław Komorowski. W materiale magazynu "Polska i Świat" o tym jak od ośmiu lat toczyło się śledztwo i na jakim etapie jest teraz.

Parkowanie warte więcej niż samochód

Cena parkowania może wyższa niż cena samochodu. Tak się urządził właściciel auta, który zostawił je w galerii handlowej w Łodzi w 2016 roku. Samochód został odholowany dopiero dwa lata później. Dziennikarze magazynu "Polska i Świat" sprawdzili, że to wcale nie jest odosobniony przypadek. Tylko w zeszłym roku z ulic Warszawy drogowcy odholowali półtora tysiąca porzuconych aut.

Historyczny pozew

Takiego procesu jeszcze nie było. Troje Polaków, którzy przeżyli niemiecką okupację, idzie do sądu. Mają dość książek, które ich zdaniem naruszają dobra osobiste ofiar drugiej wojny światowej. Skarżą wydawcę, który zarabia na tekstach autora negującego Holokaust.

Uroczystość owiana tajemnicą

Na dzień przed ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej w Sejmie odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale nie była to zwykła uroczystość. Politykom Prawa i Sprawiedliwości bardzo zależało na dyskrecji w tej sprawie do ostatniej chwili.

Wiceszef Komisji Europejskiej o dialogu z Polską

Chociaż nie zgadzamy się co do wszystkiego, to mamy szczery i otwarty dialog - mówił odwiedzający w poniedziałek Warszawę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powtarzał, że obie strony dążą do znalezienia kompromisu. Pytanie jak daleko są od porozumienia i czy faktycznie umożliwi on zamknięcie sprawy procedury praworządności.

Rekordowe nagrody w rządzie PiS

114 tysięcy złotych - taką nagrodę finansową w latach 2016 i 2017 otrzymał Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury. To rekord w wysokości premii, które otrzymali członkowie rządu obozu Zjednoczonej Prawicy. Opozycja nie kryje oburzenia.

Test na ekologię

Polska poszła śladem Wielkiej Brytanii wprowadziła przepis, który ma poprawić czystość wód - mniej plastiku znaczy mnie odpadów. Jak Polacy radzą sobie z testem na ekologię? Czy opłaty za foliowe torebki spowodowały, że zaczęliśmy ich rzadziej używać?

Czy foki są szkodnikami?

Czy foki są szkodnikami i czy trzeba do nich strzelać? Posłanka PiS mówi, że roznoszą pasożyty i dlatego Szwedzi już do nich strzelają, a Polacy nie powinni się od nich różnić. Rybacy przyznają, że rzeczywiście problem jest spory, bo foki wyjadają ryby i niszczą sieci. Narzekają na coraz większe straty, ale czy to oznacza, że foki trzeba eliminować?