Polska i Świat

Polska i Świat

Bieg Wings for Life to impreza organizowana z myślą o ludziach z chorobami rdzenia kręgowego. Każdy, kto siedzi na wózku inwalidzkim, chciałby kiedyś z niego wstać. Jakie są na to szanse?

Przed nami wielkie losowanie, stąd pytamy Polaków: ile pieniędzy tak naprawdę potrzeba nam, by być szczęśliwym? Czy 60 milionów złotych wystarczy? A może potrzeba do tego dużo mniej?

Pieczarka zawsze biała - czyli taka, która nie ciemnieje. Naukowcy wycięli właśnie jej gen odpowiedzialny za brązowienie. W magazynie "Polska i Świat" przyglądamy się temu, jak człowiek chce poprawiać naturę.

Minister finansów pisze list do prezesa Trybunału Konstytucyjnego z sugestią, żeby nie wypowiadał się do momentu ogłoszenia ratingu dla Polski. Po co Paweł Szałamacha to robi, skoro skutki gospodarcze i polityczne tego listu już odczuli Polacy? I czy to jeden z ostatnich pomysłów w jego karierze? 

Kilkadziesiąt osób chce wycofać pamiątki po swoich bliskich przekazane na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dzieje się to po tym, jak wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zmienił statut tej instytucji. Czego obawiają się darczyńcy?

Amerykański weteran z czasów II wojny światowej, Sid Shafner, przyjechał do Polski. Podróż jest niezwykła - w 1945 r. wyzwalał obóz koncentracyjny w Dachau, podczas swojej wizyty ma spotkać się z ocalonymi. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła finansowanie straży miejskiej. Z raportu jasno wynika, że najwięcej kosztuje ona w Warszawie, gdzie jej budżet przekracza 90 mln zł rocznie. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Nowe funkcje dla Wiesława Biniendy i Romualda Szeremietiewa. Obaj będą współdecydować o miliardach złotych, które maja być przeznaczone na badania w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Dla opozycji taki ruch to nic innego jak spłata politycznego długu wobec panów. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Decyzją zarządu PZPN nałożono na Legię i Lecha kary za to, że kibice używali rac w trakcie finałowego meczu Pucharu Polski. Zarówno Legia, jak i Lech dostali po kieszeni. Dodatkowo drużyna z Poznania traci swoją publiczność na następne mecze. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Ma być jedna silna opozycja, w skład której wejdą: Komitet Obrony Demokracji, Nowoczesna, PSL, SLD i Zieloni. Wspólne hasło, wspolny wróg, zabrakło tylko jednego ważnego koalicjanta: Platformy Obywatelskiej. Politycy PO zapowiadają wsparcie, ale nie członkowstwo w "nowym tworze politycznym". Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Większy wpływ prezydenta na powoływanie sędziów oraz wymiana wszystkich sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa - to najważniejsze zmiany dotyczące KRS. Projekt ustawy już jest, a sędziowie nie maja wątpliwości, że to kara dla nich za poparcie Trybunbału i prezesa Rzeplisńkiego. Materiał programu "Polska i Świat".

Minister Finansów wysłał list do prezesa Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o milczenie w sprawie trybunału. Andrzej Rzepliński miałby unikać mediów do czasu ogłoszenia przez agencje ratingową aktualnej oceny wiarygodności kredytowej Polski. Prezes pismo ujawnił, w efekcie czego zrobiła się polityczna wrzawa. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Władza zaostrza język. Najpierw była mowa o anarchii, teraz doszedł pucz. Tego ostatniego słowa używa premier Beata Szydło, nazywając działania opozycji. W magazynie "Polska i Świat" sprawdzamy, jaki odzew mają te słowa z góry partii w jej szeregach.

Oficjalny projekt KE: jeśli kraj nie będzie chciał przyjąć imigrantów, zapłaci 250 tys. euro za każdego z nich. Przeciwnicy takiej polityki mówią, że to czyste szaleństwo, a o tym, jak bardzo uchodźcy pomocy potrzebują, widać choćby na przykładzie małego fana Messiego, o którym zrobiło się głośno na całym świecie.

Po raz ósmy i ostatni prezydent USA Barack Obama wystąpił na dorocznej kolacji dla korespondentów przy Białym Domu. Okazję tę wykorzystał jak zwykle do wygłoszenia żartobliwych i ciętych uwag m.in. pod adresem Donalda Trumpa i Hillary Clinton. 55-letni Obama żartował także ze swojego wieku oraz z tego, że z naczelnego dowódcy sił zbrojnych stanie się niebawem "dowódcą kanapowym".

Świat szaleje na punkcie brytyjskich dzieci z rodziny królewskiej. W pierwsze urodziny księżniczki Charlotte, wszyscy zachwycają się jej najnowszymi zdjęciami, których autorką jest księżna Kate. Za to gwiazdą zeszłego tygodnia był książę George, którego szlafrok wspomina nawet Barack Obama.