Polska i Świat

Polska i Świat

Wyłączone i zasłonięte 1 stycznia fotoradary znów będą mogły robić zdjęcia. Tego chce Inspekcja Transportu Drogowego. Inspektorzy wysłali do 18 miast propozycje: dajcie nam fotoradary, a my je włączymy. Prezydenci i burmistrzowie pukają się w czoło, bo oddanie maszyn wiązałoby się z wydaniem przynajmniej kilkuset tysięcy złotych.

Spotkanie ze śledczymi to dla nich otworzenie ran na nowo, choć do tej pory i tak się nie zagoiły. Mają jednak nadzieję, że rozmowa pozwoli im choć w części zrozumieć, dlaczego ich bliscy zginęli. Od zamachów we Francji minęło kilka miesięcy, mózg operacji został zatrzymany, śledztwo ruszyło do przodu. Jedyne co zostaje niezmienne, to ból tych, którzy przeżyli wtedy dramat.

Stracił dwie łapy we wnykach. Sporo się wycierpiał, cudem przeżył. Teraz dostanie nowe życie. Dzięki protezom wydrukowanym w drukarce 3D. O psie, który ma dużo szczęścia - Patryk Rabiega.

Przyznał się do winy, ale wyjaśnień składać nie chce. Zamachowiec z Wrocławia to 22-letni Paweł R., student chemii. Przygotowany przez niego ładunek wybuchowy podłożony w autobusie miejskim na szczęście nie zrobił nikomu krzywdy. Mężczyzna usłyszał w środę zarzuty. Grozi mu dożywocie.

Ewakuacja prowizorycznego obozu w Idomeni przy granicy z Macedonią. Powód: obóz miał służyć interesom przemytników. Gdzie trafią imigranci?

Arłamów doczekał się polskiej reprezentacji. Jest 80 pokoi dla piłkarzy, specjalny prezydencki apartament dla trenera Nawałki i jedyny tak otwarty trening dla mediów. O tym, jak kadra nabiera formy przed Euro.

Dwa spotkania w tym samym czasie. Beaty Szydło z Fransem Timmermansem i opozycji z obserwatorem PIS-u. Temat jeden: Trybunał Konstytucyjny. Wszyscy gotowi na dialog i zmiany, ale konkretów nadal brak. O gorącym politycznym stole i nagłej wizycie z Brukseli.

Strajk w centrum zdrowia dziecka. Pielęgniarki odeszły od łóżek, bo zarabiają za mało i jest ich za mało do pracy. Rodzice są przerażeni, bo zabiegi, na które czekały ich dzieci, właśnie się nie odbyły. O konflikcie, który uderza w najmłodszych.

San Antonio i dwa konie przy szpitalnym łóżku - tak wyglądało poruszające spotkanie pacjenta z jego podopiecznymi. Chory mężczyzna z zawodu jest weterynarzem, leczył i trenował konie przez kilkadziesiąt lat. Teraz, gdy lekarze dali mu ostatnie tygodnie życia, chciał pożegnać się z ukochanymi zwierzętami.

Do igrzysk olimpijskich w Rio już tylko kilkadziesiąt dni, a tymczasem Brazylia pogrążona jest w poważnym kryzysie politycznym. Prezydent kraju, oskarżona o ukrywanie złego stanu gospodarki, została odsunięta od władzy. Mieszkańcy wychodzą na ulice.

Jeżeli politycy nie porozumieją się w sprawie Trybunału Konstytucyjnego,- to prezydent Andrzej Duda "zabierze zabawki i sam będzie rządził" - takie zaskakujące słowa padają z ust prezydenckiego ministra. Co ma na myśli Krzysztof Szczerski nie do końca wiadomo. Nie pomaga w tej kwestii także prezydent Andrzej Duda. Za to opozycja gratuluje odwagi i złośliwie przypomina, że większość "zabawek" należy do prezesa PiS.

Kilkadziesiąt ostatnich godzin przyniosło intensywną wymianę zdań pomiędzy polskim rządem a unijnymi instytucjami w Brukseli. Czy, a jeśli to ile, na tej "kłótni" zyskuje Budapeszt?

Jeśli nie dostanę trzydziestu kilogramów złota, będę podkładał bomby - telefon o mniej więcej takiej treści miała odebrać policja w dniu, w którym we Wrocławiu pozostawiono w autobusie ładunek wybuchowy. Śledczy na razie tych spraw nie wiążą, ale też nie chcą niczego wykluczać; Wciąż poszukują podejrzanego mężczyzny, który został zarejestrowany przez miejskie kamery.

Dzięki stworzonej w Gdańsku aplikacji adopcja zwierzaka może być dużo łatwiejsza. Dzięki takiej pomocy możemy poznać oraz obejrzeć psa lub kota i umówić się na wizytę w schronisku.

Nie żyje były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były prezes telewizji polskiej. Andrzej Urbański miał 62 lata. Od kilku lat walczył z rakiem trzustki. Nie poddawał się, do końca obserwował i komentował polityczną rzeczywistość.

Najczęściej zadawane pytania Polaków na Wyspach: czy Wielka Brytania opuści Unię? Głosowanie niebawem, obaw wiele. Jeśli tak się stanie, obcokrajowcy mogą nie tylko stracić pracę, ale niektórzy być może będą zmuszeni do powrotu do własnego kraju.

Jest zdjęcie i rysopis. Wrocławska policja poszukuje mężczyzny, który może mieć związek z podłożonym ładunkiem wybuchowym w autobusie miejskim. Już wiadomo, że był to ładunek domowej roboty, napakowany śrubami i gwoździami. Można sobie zatem wyobrazić, ze gdyby wybuchł, nieliczni mieliby szanse na przeżycie.

Była ostra wymiana zdań i wzajemne oskarżenia. Pierwsze skrzypce grała premier Beata Szydło, która głośno i stanowczo zapowiedziała, że polski rząd nie będzie ulegał ultimatum. Od premier dostało się nie tylko KE, ale i opozycji, która według niej ma podważać polską suwerenność. Ci takiemu językowi stanowczo mówią "nie".

Ustawa antyterrorystyczna w Sejmie, a według nieoficjalnych informacji, do których udało nam się dotrzeć PiS zastanawia się nad utworzeniem polskiej służby teleinformatycznej, która byłaby polskim odpowiednikiem agencji NSA, której kontrowersyjne działania obnażył Edward Snowden. Z innym, byłym pracownikiem tej agencji Wiliamem Binneyem rozmawiał nasz reporter Sebastian Wasilewski.

Jest debata, wielkie oburzenie i chęć szybkiej pracy nas przepisami przez rządzących. Minister Kamiński twierdzi, że opozycja jest zakłamana, bo zamiast z terrorystami walczyła z obrońcami krzyża - opozycja w odpowiedzi głośno mówi, że obawia się nadmiernej inwigilacji.