Polska i Świat

Polska i Świat

Spekulacje na temat transferów towarzyszą mu niemal od początków kariery w Bundeslidze. Czy po Euro 2016 zamieni Bayern Monachium na Real Madryt? Hiszpańskie gazety ujawniły szczegóły spotkania agenta piłkarza z dyrektorem generalnym klubu z Madrytu.

Trener Adam Nawałka postawił nie tylko na znane twarze, gwiazdy, ale i na młodych. Niektórzy mają zaledwie 19 lat i wielką szansę, by rozpocząć wielka karierę w kadrze.

Przełom w Centrum Zdrowia Dziecka, choć porozumienia nadal nie ma. W rozmowy włączył się minister zdrowia, który z odwiedzeniem pielęgniarek zwlekał aż osiem dni. Konstanty Radziwiłł - kiedyś prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, który sam popierał strajki lekarzy - najpierw strajkujących nie rozumiał, teraz zmienił zdanie i chce rozmawiać.

W służbach odliczanie od szczytu NATO, ostre treningi i wizytacja sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg sprawdza, jak polski rząd przygotowuje się na przyjęcie najważniejszych głów państw i zapewnia, że to właśnie w Warszawie zapadną decyzje, które wzmocnią bezpieczeństwo Polski.

Dzień przed towarzyskim meczem z Holandią polska kadra zmieniła miejsce treningu. Z Arłamowa piłkarze przenieśli się do Gdańska. Trenują pod czujnym okiem trenera, a w wolnych chwilach rozdają kibicom autografy.

Obrona i ofiara są po tej samej stronie, ale polskie ministerstwo sprawiedliwości nie. Zbigniew Ziobro na nowo otwiera sprawę, która wydawała się już zamknięta i próbuje zmienić decyzję sądu okręgowego w Krakowie, który nie zgodził się na ekstradycję Romana Polańskiego.

Białoruś z atomem, Litwa ze strachem. Mińsk buduje elektrownię atomową, Wilno przygotowuje plan na wypadek ewentualnej awarii. Elektrownia co prawda jeszcze w budowie, ale i na budowie nie brakuje emocji. Informacja o poważnych problemach poszły w świat.

Malowana lekcja tolerancji w Warszawie. Na rurze mural, a tam niespodziewany komentarz, który idei tej zdecydowanie przeczył. Dzieło zniszczone, ale niedawno odnowione. Ku zaskoczeniu wielu nieco ocenzurowane.

Minister zdrowia do Centrum Zdrowia Dziecka na razie się nie wybiera, mimo że od prawie tygodnia trwa tam strajk pielęgniarek. Sytuacja jest napięta, negocjacje piekielnie trudne, a minister po raz pierwszy zabiera głos i mówi głównie o swoich poprzednikach: oni narobili długów, więc niech oni się tłumaczą.

Papież w tramwaju, czyli bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży. Papieska ochrona stoi przez wielkim wyzwaniem. Nie mniejszym będzie zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom mszy w Brzegach. Drogi ewakuacyjne, punkty medyczne - lista rzeczy do zrobienia długa. Kosztorys też.

Dokazujący siedmiolatek i rodzicielski sposób na jego utemperowanie: zostawić go przy drodze, żeby poczuł respekt. Siedmioletni chłopiec z Japonii chyba poczuł zew przygody, bo jest poszukiwany od kilku dni. Bez rezultatu.

Johnny Deep rozwodzi się. Jego drugie małżeństwo nie trwało długo - zaledwie rok i 3 miesiące. Walka o majątek może być znacznie dłuższa niż ich związek, bo majątek aktora, który przed ślubem podobno nie podpisał intercyzy, szacowany jest na blisko 400 milionów dolarów.

W Arłamowie już wszyscy zawodnicy polskiej reprezentacji, dojechał też kontuzjowany Grzegorz Krychowiak. Czas na ostatnie szlifowanie formy, bo do Euro 2016 zostały dwa tygodnie.

Kiedy zwierzyna wpada pod koła, kierowcy nie zawsze mają szczęście i nie zawsze z wypadku wychodzą cało. Walka o odszkodowanie bywa ciężka, bo drogowcy nie chcą płacić. Problem będzie jednak narastał, bo zwierzyny w lasach przybywa. Łosi jest już 15 tysięcy i co ciekawe, myśliwi nie mogą ich odstrzelić.

O tym, że ma kredyt dowiedział się przypadkiem i to nie od banku, a od żony, która chciała przedłużyć pożyczkę, a wtedy mąż okazał się dłużnikiem i to nie małym. Do spłaty ma prawie 350 tysięcy złotych, choć pieniędzy nigdy nie widział na oczy. Bank długo w tej sprawie milczał, teraz "ustala".

Za dwa tygodnie Euro 2016, a Francję sparaliżowały strajki. Protestujący wyszli na ulice, bo nie chcą pracować dłużej. Blokują drogi, porty i magazyny paliwa i jeśli tak dalej pójdzie to długo wyczekiwana impreza sportowa może być poważnie utrudniona.

Mija czwarta doba strajku, a porozumienie nadal brak. Zamiast konstruktywnych rozmów są osobne wystąpienia i wzajemne oskarżenia. Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka czują się zastraszane, mówią o szykowanych dla nich wypowiedzeniach. Dyrektor instytucji temu zaprzecza i czeka na propozycje od związków zawodowych.

We wtorek policja informowała nas o spektakularnym zatrzymaniu w województwie lubuskim, w środę dowiedzieliśmy się o kolejnych ładunkach wybuchowych, tym razem wymierzonych w policjantów. Zamach na szczęście udało się udaremnić. Stoi za nim trzech mężczyzn, którzy w ręce policji wpadli na gorącym uczynku.

Szpica NATO w Polsce - 1,5 tysiąca żołnierzy z kilku krajów Europy. To ogromne wyzwanie logistyczne, szybki przerzut wojska tam, gdzie akurat jest potrzebne. Wszystko po to, by udowodnić, że Sojusz w razie potrzeby jest w stanie szybko zareagować na zagrożenie.

Jedno spotkanie i dwugłos. Beata Szydło mówi o rozpoczętym dialogu, a Frans Timmermans po wizycie w Warszawie sugeruje unijnym komisarzom, że sytuacja wokół TK wcale optymistyczna nie jest. Kto, co wyniósł z tego spotkania i co dalej będzie się dziać wokół sporu, którym od miesięcy żyje cała Polska?