Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw mieli dostać wszyscy - ministrowie, posłowie, później tylko ci najważniejsi i mniej - ostatecznie nie dostanie nikt. PiS całkowicie wycofał się z projektu podwyżek - skąd ta nagła zmiana, skoro druga wersję projektu skierowano już do sejmowych komisji - Arleta Zalewska.

Przenoszą się 100 lat do przodu i przez 72 godziny mierzą się ze światem zniszczonym przez wojnę nuklearną. Muszą podejmować trudne decyzje, od których będzie zależeć, czy przetrwają, czy nie. Apokaliptyczna gra z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Tym razem pod Szczecinem w ramach Old Town Festiwal gra w nią ponad 800 miłośników fantastyki z całego świata.

Dziewięć lat żmudnej pracy w archiwach w końcu przyniosło rezultaty. Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło bazę danych ok. 60 tysięcy ofiar zrywu z 1944 roku. Teraz ich nazwiska trafią na wystawę "Zachowajmy ich w pamięci", a w przyszłości na wielki mur pamięci.

Policja publikuje wizerunki pedofilów i prosi pokrzywdzone osoby o przerwanie milczenia. Na zdjęciach dziewięciu zwyrodnialców, wszyscy podejrzani są o rozpowszechnianie w sieci dziecięcej pornografii. Śledczy ujawniają, że to dopiero początek zatrzymań, bo na celowniku mają aż 750 internautów.

Jednego dnia mocno zachwalany, kolejnego już nie do przyjęcia. I to przez partię, która go proponowała. Kierownictwo PIS projektowi podwyżek dla państwowych urzędników mówi nie, partia się z niego wycofuje, ale z pomysłu całkowicie nie rezygnuje. W zamian chce zaproponować coś innego.

Platforma Obywatelska rozlicza i wyrzuca. Wykluczonych zostaje trzech posłów i jeden radny. Powód? Działanie na szkodę partii. Wyrzuceni, co nie było tajemnicą, nie zgadzali się z liderem partii Grzegorzem Schetyną. Czy w ślad buntowników, którzy ponieśli karę, pójdą też inni?

Gorąca debata nad powołaniem komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Komisja miała liczyć 11 osób, ale Prawo i Sprawiedliwość zdanie zmieniło i przystaje tylko na 9 z Małgorzatą Wasserman na czele. Platforma takie działanie nazywa skandalem, ale powołanie komisji poprze.

Duże podwyżki dla premier, prezydenta, ministrów i posłów. Będzie też pensja dla Pierwszej Damy. PiS projekt ustawy, która ma obowiązywać już od września nazywa nowatorskim. Opozycja w projekcie niczego nowego nie widzi jak skok na państwową kasę. Paweł Kukiz idzie o krok dalej i projekt ustawy nazywa - koryto plus.

Na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży papież Franciszek kieruje do młodych przesłanie. A w nim nawiązuje do nauczania Jana Pawła II i 25. rocznicy pamiętnych Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły milion młodych wiernych na Jasnej Górze.

To co nam wydaje się chore i niedopuszczalne - on nazywa honorowym zabójstwem. Pakistańska modelka zginęła z rąk brata, bo zamiast siedzieć w domu prowadziła intensywne towarzyskie  życie. O morderstwie, które nie ma nic wspólnego z honorem - Maria Mikołajewska.  

Uderzał siekierą na oślep i krzyczał Allahu Akbar. Tzw. Państwo Islamskie bierze za atak odpowiedzialność, a niemiecka policja zatrzymuje sprawcę. To 17-letni Afgańczyk, który zaatakował pasażerów w pociągu w Niemczech. W domu mężczyzny znaleziono ręcznie rysowaną flagę ISIS.

Są dowody na to, że władze w Moskwie miały wiedzieć i popierać stosowanie dopingu u sportowców z Rosji. Tak twierdzi niezależna komisja Światowej Agencji Antydopingowej i rekomenduje wykluczenie Rosjan ze zbliżających się igrzysk olimpijskich w Rio. Oficjalna decyzja w tej sprawie zapadnie w czwartek.

Masowe aresztowania w Turcji. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin zatrzymano 7,5 tys. osób podejrzanych o próbę zamachu stanu. Zachód oficjalnie wspiera prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale jednocześnie jest przerażony zapowiedziami czystek i kar śmierci dla tysięcy podejrzanych. Kim jest człowiek, który na nieudanym zamachu stanu zyskał mandat do zrobienia w kraju niemalże wszystkiego?

Nowe nagranie i nowe ustalenia w sprawie zamachu w Nicei. 31-latek Mohamed Lahouaiej Bouhlel szukał informacji o tzw. Państwie Islamskim oraz o ataku terrorystycznym w Orlando. Zanim wsiadł do ciężarówki, zrobił sobie także cztery "selfie" na promenadzie.

Co zrobić z Donaldem Trumpem? Z tego, że to kandydat wzbudzający nie tylko kontrowersje, ale i ryzyko, zaczyna sobie zdawać sprawę coraz więcej republikanów, których ma on reprezentować. Dowodem może być zbliżająca się konwencja pod specjalnym nadzorem.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wyjazdy do Turcji, ale niektórym turystom to nie wystarczy. Idą i pytają w biurach podróży. A tam, niestety, zamiast ostrzeżeń słyszą, że nie ma się czym przejmować. Czy aby na pewno?

Przystań dla pielgrzymów-homoseksualistów podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Inicjatywa środowiska LGBT, w praktyce cykl spotkań dla gejów i lesbijek, nie została wpisana na oficjalna listę imprez towarzyszących ŚDM, ale z jego pomysłodawcami spotkał się kard. Stanisław Dziwisz.

Gdańsk sparaliżowany. Jednej nocy spadło tyle deszczu, co w ciągu miesiąca. Ulice zniknęły pod wodą, a tramwaje i autobusy przestały jeździć. Wstrzymany został ruch pociągów, na lotnisko nie można było dotrzeć. Pasażerowie utknęli na dworcach i przystankach. Kierowcy stali w gigantycznych korkach. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Wiele wskazuje na to, że zamachowiec z Nicei to samotny wilk, który mógł być inspirowany wezwaniami tzw. Państwa Islamskiego do walki z Zachodem. Zaatakował, kiedy ludzie świętowali wolność i kiedy we Francji nadal panował stan wyjątkowy. Gen. Paweł Pruszyński - były wiceszef ABW, odpowiedzialny za przeciwdziałanie terroryzmowi, który przez kilkanaście lat prowadził agentów w środowiskach islamskich fundamentalistów - wyjaśniał, co zawiodło w Nicei.

Świat zachodni stanął za Francją. Wyraził solidarność z nią, chociaż w tle już słychać pytania. Skoro Francja, w której stan wyjątkowy obowiązywał od listopada, nie ustrzegła się przed kolejnym atakiem, to czy inne państwa mogą być bezpieczne? Polski minister spraw wewnętrznych zapewnił, że Polska jest bezpieczna. To ważne słowa, ponieważ niebawem będziemy gościć u siebie papieża i tysiące pielgrzymów.