Polska i Świat

Polska i Świat

Filipiny wygrały z Chinami w sprawie morza. Jest decyzja Trybunału Arbitrażowego w Hadze i twarde stanowisko Państwa Środka, które nie zamierza jej respektować.

Faustyny z Myśliborza śpiewająco promują światowe Dni Młodzieży – z kolei MSZ idzie utartą drogą i drukuje broszury. A w nich historia i współczesność Polski w wydaniu dla pielgrzymów i rady jak z nimi rozmawiać - grunt to nie zanudzać i nie eksponować problemów kraju.

Beata Szydło podsumowuje pierwszy efekt programu 500 plus i pochwał nie ma końca. Przytacza liczby, podaje przykłady i jednoznacznie odcina się od słów wicepremiera Morawickiego, który na tajnym posiedzeniu mówił, że jest on realizowany na kredyt. Premier na program pożyczki nie zaciągnęła, zapewnia, że wszystko zostało dokładnie wyliczone, choć akurat tu można mieć wątpliwości, bo o ile pieniądze dla rodzin są, o tyle do urzędników realizujących 500 plus - już nie zawsze.

Nazwisko Tuska wraca do polskiej polityki. Będzie o nim coraz głośniej, bo przed nami wybór nowego przewodniczącego Rady Europejskiej i niejednoznaczne stanowisko Polski. Polska miała być za Polakiem, decyzji nie odwołała, ale pojawiły się pewne sugestie.

Zalane ulice, podtopione piwnice, gigantyczne korki w mieście - tak o poranku wyglądała Warszawa. Woda nie oszczędziła nawet Centrum Zdrowia Dziecka i Centrum Onkologii. Ucierpiała nie tylko stolica. Padało też na Podlasiu, Śląsku i padać dalej będzie.

Pokemon GO - Świat oszalał na punkcie tej gry. W ciągu kilku aplikacja dogoniła Twittera pod względem liczby użytkowników. To szaleństwo jest tak duże, że już wielu doprowadziło do niebezpiecznych sytuacji. Ale to nie jedyne problemy, która mogą być z aplikacją związane.

Po Davidzie Cameronie przyszedł czas na kobietę - pierwszą po Margaret Thatcher. Premierem Wielkiej Brytanii będzie Theresa May. Urząd obejmuje w trudnym momencie, bo musi uspokoić społeczeństwo i gospodarkę po Brexicie.

Tragiczna pomyłka w szpitalu. Nie żyje trzymiesięczna dziewczynka. Niemowlęciu podano niewłaściwą kroplówkę. O tragedii, która wstrząsnęła nie tylko szpitalem.

Ogrom zniszczeń, dziesiątki rannych i zabici. Liczba ofiar po katastrofie kolejowej na południu Włoch rośnie. Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się czołowo. W zmiażdżonych wagonach wciąż znajdują się ludzie, a ratownicy walczą z czasem.

Znaczne obcięcie esbeckich emerytur - czyli 135 mln zł oszczędności rocznie - taki projekt noweli ustawy przedstawia minister Błaszczak. Nowe przepisy dotkną ponad trzydziestu tysięcy osób. Pytanie brzmi, czy raz nabyte prawa do świadczeń można zmieniać.

Radosław Sikorski i jego żona Anne Applebaum kontra Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zasugerował, że dziennikarka "Washington Post" wraz z mężem dyktuje, co ma pisać amerykańska prasa o PiS i jego rządach. Ta jednoznaczna sugestia nie mogła zostać bez odpowiedzi - a ta brzmi tak - Zachód sam wie, co dzieje się w Polsce.

Kawa nad Kaukazem. Polski pilot, Sebastian Kawa jako pierwszy człowiek na świecie przeleciał szybowcem nad Kaukazem. W tym nad najwyższym szczytem pasma - Elbrusem.

Chcecie grać i śpiewać na rynku w Krakowie? Róbcie to ciszej i unplugged - mówią lokalne władze grajkom, którzy używają wzmacniaczy i piecyków. Artyści się dziwią i pytają o co wam chodzi? Przecież na rynku co chwile organizowane duże i głośne koncerty.

Amerykanie ewakuują swoich obywateli, a Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera się w trybie pilnym. Tylko podczas tego weekendu w stolicy Sudanu Południowego zginęło prawie 300 osób. Groźba ponownego wybuchu wojny domowej w tej części Afryki staje się coraz bardziej realna.

Dziś mijają 73 lata od tzw. "krwawej niedzieli" na Wołyniu. W skoordynowanym ataku Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała ponad 100 tys. Polaków. Minęło tyle lat, a pomiędzy historykami Polski i Ukrainy nadal nie ma zgody co do podstawowych faktów dotyczących tej zbrodni. Czy tą ranę uda się kiedykolwiek zabliźnić?

Polska mistrzem Europy. W czasie kiedy większość emocjonowała się Euro 2016 lub szczytem NATO w Warszawie nasi lekkoatleci zdobywali w Amsterdamie medal za medalem. Kolekcja szlachetnych krążków jest tak imponująca, że w klasyfikacji medalowej zdobyliśmy złoto. I to jest także historyczne wydarzenie.

Jarosław Kaczyński dziękuje za organizacje szczytu NATO. Podkreśla zasługi Antoniego Macierewicza i pomija gospodarza - prezydenta Andrzeja Dudę. Czy to "przejęzyczenie", jak tłumaczy prezes PiS, czy celowe działanie mające pokazać, miejsca w szeregach partii.

Prezydent Stanów Zjednoczonych publicznie przypomina prezydentowi Dudzie zachodnie wartości i mówi, że wie, że parlament zajmuje się ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, ale jego zdaniem ta sprawa wymaga większej pracy. Drugą ustawę autorstwa PiS, regulująca działanie TK, już w tym tygodniu będzie analizować Komisja Wenecka.