Polska i Świat

Polska i Świat

O ministrze obrony narodowej Antonim Macierewiczu jego poprzednicy mówią, że jest groźny i nieodpowiedzialny. Sam zainteresowany w odpowiedzi komentuje, że takie opinie to polityka bezczelności. Zdaniem Macierewicza polska armia pół roku temu była w stanie fatalnym, ale podobno teraz już nie jest. Tamci zepsuli, a on naprawił.

W Indiach małżeństwo po 70-tce doczekało się dziecka, na które czekało prawie pół wieku. Ich bliscy podobno im kibicowali, ale im dalej w świat, tym więcej kłopotliwych pytań. O granicach późnego macierzyństwa.

Zamiast karetki, szybki dron przystosowany do transportu krwi. Bez korków i bez ekipy sanitariuszy. Pomysł jest, testy trwają. Nadzieje na szybsze ratowanie życia rosną. Taki jak dronowy biznes w Polsce.

Śmieci wyrzucane na potęgę, bezmyślnie. Jest ich tak dużo, że znalazły się nawet na dnie Rowu Mariańskiego. A skoro tam są, to jest pytanie: gdzie ich nie ma?

Po poważnych oskarżeniach rządu PiS wobec poprzedników, czas na sprawdzenie na ile zarzuty mają pokrycie w rzeczywistości. Tym razem pod lupę bierzemy słowa ministra Mateusza Morawieckiego, który wytknął PO i PSL marnowanie funduszy europejskich.

Prawie 5 tys. złotych kary dla posła PO - tak zdecydowało prezydium Sejmu. Poszło o niewłaściwe zachowanie na sali plenarnej. Ukarany poseł Tomasz Lenz argumentacji nie przyjmuje i karę odbiera jako zastraszanie posłów opozycji.

Kiedy tarcza antyrakietowa w Redzikowie zaczyna być budowana, w Rumuni właśnie ją uruchomiono. Przedstawiciele USA, NATO, Polski i Rumunii twierdzą, że europejska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej nie jest wymierzona w Rosję, ale ta słowom nie wierzy i zapowiada kontrposunięcie.

Rzecznika równości zgubił jego pogląd na temat równość. Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania najpierw naraził się internautom, teraz kobietom na Kongresie Kobiet. Te go nie oszczędziły i wygwizdały.

Jest możliwość obejrzenia Warszawy, kiedy ta jeszcze Warszawą nie była. Skok o tysiąc lat, czyli wirtualna podróż w przeszłość.

Samotna matka wychowująca czwórkę dzieci dostaje za wysokie świadczenie. Błąd popełnia urzędnik, ale to kobieta musi spłacić dług. Niemały, bo 15 tysięcy - czy słusznie?

Przekręt czy niedopatrzenie? Sprawa dotyczy oddania nieruchomości w centrum Warszawy bez przetargu i po zaniżonej cenie. Pytań jest wiele, urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością i reagują nerwowo, bo sprzedana działka to gorący kartofel, którego nikt dotknąć nie chce. Sprawę ujawnia Łukasz Frątczak.

Po środowym 10-godzinnym odczycie zarzutów wobec opozycji, PO żąda prawdziwej i rzetelnej debaty. Ale jej nie będzie. Premier mówi, że teraz trzeba pracować. Platforma nie zamierza odpuszczać i żąda interwencji prokuratora.

Zarzutów do poprzedniej ekipy rządzącej jest bez liku, a to na pewno nie koniec, bo Jarosław Kaczyński już zapowiada że to tylko audyt wstępny, na pełen trzeba jeszcze poczekać. Opozycja już teraz ma problem, bo na bieżąco nie mogła odnieść się do zarzutów, a przewidziana debata była ograniczona. Na 10 godzin prezentowania przez rząd wniosków, partie miały tylko dwie godziny.

Rząd Beaty Szydło ocenia poprzedników. Cenzurki wystawiane są od rana i na wszystkich widnieje ocena negatywna. Beata Szydło punktuje PO i PSL w mocnych słowach - mówi o zmarnowanych szansach, pogardzie dla Polski i obywateli i wielkiej starcie 340 miliardów złotych. Jest też zapowiedź powołania komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold.

To właściwie obraz Rembrandta, tyle, że powstał współcześnie. Stworzył go komputer. Zaprogramowali go holenderscy uczestnicy projektu "Nowy Rembrandt" przy udziale Microsoftu, którzy wcześniej przeanalizowali ponad 150 tysięcy fragmentów autentycznych dzieł mistrza.

Rowerzysta kontra kierowca na warszawskiej ulicy. Poszło o ścieżkę rowerową - spór był tak duży, że doszło nawet do szarpaniny. Posypały się kary, ale wątpliwości, kto am rację, zostały.

W niewielkim Mołtowie w województwie zachodniopomorskim odkryto skarb. To prawdopodobnie ukryte w ziemi zabytki z dawnych muzeów. Przy okazji wychodzą na jaw alarmowe, wojenne procedury stosowane przez muzealników.