Polska i Świat

Polska i Świat

Sondaż: przyznanie nagród ministrom źle widziane

Była premier w Sejmie pokazała co potrafi i broniła przyznanych przez siebie nagród dla ministrów i wiceministrów. Przekaz był jasny, bo wsparcie od prezesa duże. Pojawia się pytanie, czy teraz temat nagród dla partii będzie już z górki. Najnowszy sondaż pokazuje, że ta sprawa wcale dobrze przez badanych widziana nie jest.

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie placu Piłsudskiego

Czy Mariusz Błaszczak przekroczył swoje uprawnienia? Stołeczny ratusz składa w prokuraturze zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, który w październiku ubiegłego roku - jeszcze jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - podpisał decyzję i sprawił, że plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym. Wiceprezydent Warszawy nie ma wątpliwości: zabrano ten plac, by realizować polityczny cel - postawić pomnik.

Kara dla prezydent Warszawy

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przyszła na komisję weryfikacyjną, za co będzie musiała zapłacić. Komisja Patryka Jakiego chce 10 tysięcy złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to polityczny teatr.

Sześć minut, 20 sekund

Wzruszające przemówienie i milczenie nastolatki, która przeżyła strzelaninę na Florydzie. Setki tysięcy Amerykanów wyszły na ulice. Protestują przeciwko przemocy z użyciem broni w szkołach.

Kradzież z samotności

Starsi Japończycy boją się samotności i bezradności, więc kradną - żeby trafić do więzienia. Wszystko dlatego, że brakuje dla nich miejsc w domach pomocy społecznej.

Nowiczok "wymiótł" dyplomatów

To największe w historii zbiorowe wydalenie rosyjskich oficerów wywiadu - komentuje szef brytyjskiej dyplomacji. Stany Zjednoczone i ponad połowa państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowały się na wydalenie rosyjskich dyplomatów. To reakcja na próbę otrucia Siergieja Skripala.

Kukła płonęła, policja patrzyła

Policja miała o wszystkim wiedzieć wcześniej. Ale w trakcie happeningu Młodzieży Wszechpolskiej po prostu stała i tylko nagrywała spalenie kukły Ryszarda Petru. Niestety następuje przesunięcie granic ekspresji - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Nowoczesna składa w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Obozy w obozie władzy

O jedno zdanie za dużo - mówi zaufana minister premiera Morawieckiego o słowach Beaty Szydło, która stwierdziła, że wysokie nagrody politykom PiS "po prostu się należały". O dwóch różnych postawach w sprawie nagród i dwóch różnych obozach w obozie władzy.

Śmierć na boisku

Pęknięte serce i śmierć na boisku. W siódmej minucie meczu piłkarz chorwackiej drużyny traci przytomność i umiera na murawie. Zawodnik był okazem zdrowia, ale chwilę wcześniej piłka uderzyła go w klatkę piersiową.

Trybunał który nie orzeka

Tak słabe statystyki miał 15 lat temu. Mimo to nagrody zostały wypłacone. Trybunał Konstytucyjny, zmieniony przez Prawo i Sprawiedliwość, wydał w ubiegłym roku tylko 88 orzeczeń. To najgorszy wynik od 2003 roku.

Wojna handlowa na horyzoncie

Amerykańska wojna handlowa z Chinami i widmo wprowadzania ceł także dla Europy. Na razie ograniczenia dotyczą produktów z Azji, ale termin decyzji w sprawie Starego Kontynentu coraz bliżej.

Świąteczna wizyta prezydenta

Za czasów Antoniego Macierewicza - raczej nie do pomyślenia. Wspólna, świąteczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Afganistanie. Polska delegacja odwiedziła bazę Bagram.

Chcieliście zmian, to macie

Co realnie oznaczają poprawki do zmian w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości? Opozycja twierdzi, że niewiele, bo sędziowie, którzy mieli być wymienieni w sądach powszechnych, zostali już odwołani. Propozycje PiS nazywają zatem ruchami pozorowanymi, wtórują im eksperci. PiS się z tym nie zgadza i mówi: chcieliście zmian, to macie.

Mało realny plan na wybory

Jesienne wybory w wersji PiS mogą się nie udać. Montaż kamer w każdym lokalu wyborczym i relacja na żywo w internecie to plan nierealny - mówi naszemu reporterowi szef jednej z firm instalujących monitoring. W lokalach brakuje szybkiego łącza, a kilkadziesiąt tysięcy kamer nie leży tak po prostu na półkach.

Co zmienią nowe pomysły PiS?

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad dwóch lat odmawiał wydrukowania trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, teraz idzie na ustępstwa? Wcześniej partia rządząca zasłaniała się konstytucją, złamaniem prawa, teraz Komisją Europejską. Co to zmieni?

Czarny Piątek w całej Polsce

Czarny Piątek na ulicach wielu miast. Wyszły kobiety i mężczyźni, którzy je wspierają. Protest trwał od popołudnia do późnych godzin wieczornych. Najliczniejszy był w Warszawie - według ratusza w proteście wzięło udział nawet 55 tysięcy uczestników. Protestujący byli przed kurią, Sejmem, doszli do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Wszyscy jednym głosem domagają się odrzucenia projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne. Projektu, który zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Dwoje premierów, dwa zdania

Czy to spór na linii Beata Szydło – Mateusz Morawiecki? Na pewno rozbieżność zdań. Pytanie, czy niezaplanowana? Premier Szydło przywołała wczoraj w Sejmie temat rozdawanych za jej czasów nagród dla ministrów i wiceministrów. Kiedy ona broniła swojej decyzji, tłumacząc ministrów ciężka i uczciwą pracą, premier Morawiecki od nagród całkowicie się odciął.

Polityczne zamieszanie z posłem Gawłowskim

Miało być głosowanie nad wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła ale głosowanie odwołano. Była za to konferencja posła Stanisława Gawłowskiego i zapewnienie posłów PO, że zamierzają bronić swojego kolegę, bo według nich to nic innego jak pisowski spektakl zastraszenia opozycji.

Decyzja Ziobry zaskakuje

Prokurator Generalny podważa konstytucyjność jednego przepisu nowej ustawy o IPN, który według niego może doprowadzić do podważenia autorytetu państwa polskiego. Zbigniew Ziobro swoją opinię wysyła do Trybunału Konstytucyjnego, czym zaskakuje, bo przecież ustawa wyszła z ministerstwa sprawiedliwości, które do tej pory twierdziło, że wszystko jest zgodne z prawem.

Jakub i Dawid chcą zarejestrowania ślubu

Jakub i Dawid, homoseksualna para, domaga się zarejestrowania ich ślubu. Reakcja urzędniczki w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego była do przewidzenia - nie ma takiej możliwości. Para nie poddaje się, zna polskie prawo, dlatego chce nie ślubu - bo ten już ma - a tylko odnotowania w Polsce informacji o związku. O swoje prawa są gotowi walczyć w Strasburgu.