Polska i Świat

Polska i Świat

Wracamy do środowego awaryjnego lądowania samolotu w Dubaju. Zdjęcia które za chwile zobaczmy pokazują jeszcze bardziej chwile grozy, które przeżyli pasażerowie. Musieli uciekać, wyskakiwać z płonącego samolotu. Byli spanikowani, ale akcja się udała, bo załoga zachowała zimną krew. Jak się szkoli takich profesjonalistów - Michał Chlebowski.

"Ratujmy kobiety" kontra "Stop aborcji". Ci pierwsi chcą liberalizacji prawa aborcyjnego, drudzy chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego i wysokich kar za usunięcie ciąży. Oba to projekty obywatelskie, które już trafiły do Sejmu. Teraz rozpocznie się walka na słowa i na sumienia.

Warszawa mogła pomoc, ale powiedziała "nie". Władze ratusza nie chcą refundować zabiegu in vitro. Tłumaczą, że samorząd nie może. Partia Razem, która o to prosiła, tłumaczenia władz nazywa żartem, bo przeszkód prawnych nie ma.

Teraz pytanie czy zwiększy się rola kobiet w Kościele. Papież Franciszek powołał komisję ds. żeńskiego diakonatu. Inicjatywa nie powinna dziwić, bo papież wielokrotnie mówił o tym, co w Kościele może się zmienić.

Tłumaczą, że zapomnieli, ale trudno wierzyć w takie tłumaczenia, kiedy przez kilka dni nie widzą swojego psa i nie wiedzą, co się z nim dzieje. Pies w tym czasie zdany jest tylko na pomoc innych, bo bez wody, jedzenia, w upale a - co najważniejsze - uwięziony na balkonie, jest bez szans na przeżycie.

Miało być początkiem nowego rozdziały, ale szybciej umarło niż powstało. Nowe hasło PO nie jest ani kreatywne, ani twórcze, ani zagrzewające od polityczne walki o zmianę. Jest za to plagiatem. I to mało udanym, bo po nim żadnej rządzącej partii w Polsce nie udało się dojść do władzy.

Kulisy skoku stulecia. Okazuje się, że konwojent, który zniknął z 8 milionami złotych i którego szukała niemal cała Polska, zagrał wręcz oscarową rolę. Jednak to nie on był mózgiem całej operacji. Skok wymyślili byli policjanci. Pomysł był dopracowany, wykonanie mistrzowskie. Schody zaczęły się później.

Nad morzem były od zawsze i nikomu do tej pory nie przeszkadzały. Parawany przestały się jednak podobać i podzieliły plażowiczów. Burmistrz Darłowa oficjalnie wypowiada im już wojnę - argumentów ma kilka - chce ich użyć, by podzielić plaże.

Do sklepików szkolnych po roku wracają drożdżówki, kanapki z majonezem i kawa. Do garnków będzie mogło trafić więcej soli, do herbaty cukru. Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło nowe menu dla szkół i przedszkoli.

Arkadiusz Milik podwyższył poprzeczkę i wpisał się na listę najdroższych transferów w historii polskiego footballu. Napoli za polskiego zawodnik, który opuszcza Ajaks Amsterdam zapłaciło około 31 milionów euro.

Dwa tysiące ludzi na pogrzebie brutalnie zamordowanego przez dzihadystów księdza, który prowadził dialog z muzułmanami. Oddał ziemię pod meczet w pożegnaniu brali udział katolicy, żydzi ale też i muzułmanie , którzy kategorycznie sprzeciwiają się by pochować zabójcę, mimo ze jest ich wyznania.

Co z obietnicą wyborczą? W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecał frankowiczom przewalutowanie kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia. Nowy prezydencki projekt jednak tego nie przewiduje. Za to pomaga bankom. Frankowicze zostają z problemem, bo rozwiązanie które się pojawia znane było już wcześniej.

Ustawa o TK znów na ustach polityków. Opozycja ją skarży, PiS jest z siebie zadowolony, a my pytamy po co powołano zespół ekspertów prawa konstytucyjnego, który miał dać wskazówki, jak ustawę napisać, skoro jego raportu żadna komisja nie widziała, a do marszałka Sejmu dokument trafił po przegłosowaniu ustawy.

Podziwiany za otwartość i wrażliwość na problemy potrzebujących. Wierni i współpracownicy zapamiętali go jako człowieka skromnego, ciepłego i bezpośredniego. Był wybitna postacią Kościoła. Smutna wiadomość o tym, nie żyje dotarła do nas dziś rano. Kardynał Franciszek Macharski zmarł w szpitalu w wieku 89 lat.

Parkowanie w soboty już prawie wszędzie za darmo. To efekt decyzji NSA. Sąd uznał, że opłaty w sobotę są nielegalne. Efekty tego wyroku widać już w wielu miastach. Ale nie wszędzie. Bo nie wszystkie miejscowości chcą zrezygnować z zarobku.

Zachodni świat i Ameryka, a przynajmniej jej połowa, łapią się za głowę. Donald Trump oficjalnie staje po stronie Władimira Putina w wojnie na Ukrainie. Publiczne poparcie Rosji to nie jedyny szokujący występ Trumpa. Miliarder, który postanowił, że będzie prezydentem idzie po władze, nie oszczędzając nikogo

Choroba to nie wyrok, a dom to nie wiezienie - udowodnia Bartek Rzońca. Bartek, który cierpi na zanik mięśni, wyrusza właśnie ze Świnoujścia do Zakopanego. Ma do przejechania 900 km. Na wózku inwalidzkim.

Na czele państwa, które wydaje na zbrojenia najwięcej na świecie może niebawem stanąć Donald Trump. Drugim krajem na tej liście są Chiny, które posiadają najliczniejsze na świecie wojsko. 2 miliony 250 tysięcy chińskich żołnierzy obchodzi właśnie jubileusz armii.

Światowe Dni Młodzieży to już historia, ale - jak mówią biskupi - ziarno zostało zasiane. Poza tym zostało także coś bardziej przyziemnego. Na przykład mieszkańcom Krakowa: pieniądze i świetna promocja miasta.

Życie duchownych składa się z miłości, czyli służby, gdzie nie ma podwójnego życia i własności prywatnych dla własnej wygody - mówił do księży podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek. Co na to polski Kościół? Jak jego przedstawiciele zrozumieli te słowa?