Polska i Świat

Polska i Świat

Z każdym sondażem poparcie dla Nowoczesnej spada, teraz aż o trzy punkty procentowe. Gdyby wybory odbyły się dziś ledwo weszliby do Sejmu, choć kilka miesięcy temu w badaniach przeganiali Platformę Obywatelską. Nowoczesna robi wewnętrzne personalne roszady - pytanie, czy to pomoże.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że uczniowie, którzy przechodzą długotrwałą chorobę lub są niepełnosprawni i korzystają z tej formy uczenia się, stracą możliwość kontaktu z rówieśnikami w szkole. Rodzice są wściekli i mówią, że to zamykanie ich dzieci w gettach.

Jakie wnioski po spotkaniu z premier Beatą Szydło wyniosą ministrowie? Prezes Rady Ministrów zwołuje spotkanie i upomina swoich ministrów, przypominając im o zasadzie lojalności i odpowiedzialności wobec rządu. To reakcja na wypowiedź minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która po raz pierwszy publicznie skrytykowała rządową politykę.

Platforma przed PiS - to pierwsze takie wyniki sondażowe od wygranej Prawa i Sprawiedliwości. Partia Grzegorza Schetyny wyprzedza partię rządzącą nieznacznie - tylko o dwa punkty procentowe, ale to już wystarczy, by każde z ugrupowań tłumaczyło na swój sposób sytuację. Na podium jest jeszcze Kukiz'15 z 10-procentowym poparciem. Najwięcej traci zaś Nowoczesna.

Brytyjscy naukowcy zbadali i orzekli: ci, którzy do pracy dojeżdżają rowerami mniej muszą się obawiać raka. I żyją dłużej. Polacy coraz częściej z kierowców stają się cyklistami. Ale i tak w tej kategorii mamy kogo gonić w Europie.

W warszawskim autobusie wózek dziecięcy musiał ustąpić miejsca inwalidzkiemu. Kobieta z dzieckiem została wyproszona i była tym faktem bardzo poruszona. Podobno jednak wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Tylko czy takie tłumaczenie wystarczy?

Rosyjskie linie lotnicze wprowadziły limit kilogramów dla swoich stewardes. Nie chodzi o bagaż podręczny tu chodzi, a o wagę pań. Te, które z powodu kilogramów - a także wieku - zostały uziemione, poszły do sądu. Ten jednak nie dodał mu skrzydeł.

Leki będą mogły być sprzedawane jedynie przez wykształconych farmaceutów. To nowe obostrzenie i nie jedyne. Wszystko po to, by pacjentowi leczyło się lepiej. O leki jednak może być trudniej.

68 procent pytanych w sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24 uważa, że sprawą Wacława Berczyńskiego i jego roli w przetargu na caracale powinna się zająć prokuratura. O byłego już szefa smoleńskiej podkomisji niezmiennie pytana jest także premier Beata Szydło, która jednak nie chce się wypowiadać na ten temat.

Kto wyciął drzewa na działce ministra Jana Szyszki? I czy wycinał z zemsty za "lex Szyszko"? Policja prowadzi śledztwo. A minister, który ostatnio zasłynął głownie ze zgodny na wycinanie, zabrał się za sadzenie lasu.

Kolorowy zawrót głowy, czyli barwy termoizolacji. Żeby zobaczyć, że potrafią być trudne do zniesienia wystarczy spojrzeć na wiele polskich osiedli. Żółte, łososiowe, w koła, kwadraty czy trójkąty. Niektórzy mają dość. I wprowadzają ograniczenia. Z urzędu.

Jest blisko milion podpisów, ale jest też podobno zły moment na referendum w sprawie zmian w polskich szkołach. Chcą go nauczyciele i rodzice uczniów. Nie chce minister Anna Zalewska. Bo jej zdaniem jej reforma staje się faktem, więc na hamowanie zmian jest za późno. Co zatem zrobić z tym głosem suwerena?

Wacław Berczyński do prokuratury? Opozycja chce jego przesłuchania w sprawie wykańczania Caracali i czytania tajnych dokumentów przetargowych. Choć Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory zaprzeczało, że były już szef smoleńskiej podkomisji miał do dokumentów dostęp, to ostatnio usłyszeliśmy co innego.

To koniec kariery? - lekarze mało optymistycznie o zdrowiu Tomasza Golloba. Najbardziej utytułowany polski żużlowiec ma uszkodzony rdzeń kręgowy, wiele obrażeń wewnętrznych. Po koszmarnym wypadku ma jednak także ogromne wsparcie kibiców. A ci mają w pamięci niejeden dramatyczny moment z życia sportowca gdy bywał na krawędzi. I wygrał.

Dane, które za chwilę przedstawimy, niepokoją. Polki nie dbają o swoje zdrowie tak jak powinny. W województwie pomorskim z refundowanych badań mammografii i cytologii korzysta tylko co piąta kobieta. Pytanie, co z pozostałymi - boją się, czy nie wiedzą o takiej możliwości?

Co robić w sytuacji kryzysowej, gdy w rodzinie panuje przemoc? Gdzie zgłosić się o pomoc, pomimo gróźb i wątpliwości? A jeśli się już po nią zgłosi, to czy to realna pomoc, czy kolejne zagrożenie dla ofiary? O tym oraz o niebieskiej karcie, czym jest i jak funkcjonuje.

Nie milkną echa po nagłośnieniu sprawy żony byłego radnego z Bydgoszczy. Kobieta twierdzi, że zanim odważyła się powiedzieć, co działo się w ich domu, minęło 11 lat. Centrum Praw Kobiet przyznaje, że kobiety boją się ujawnić przemoc, żyją w niej po kilkanaście lat, a gdy już zdecydują się odejść od oprawcy, nie zdają sobie sprawy z tego, że wykonały dopiero pierwszy krok. Kolejne są równie ważne i potrzebne.