Polska i Świat

Polska i Świat

W warszawskim autobusie wózek dziecięcy musiał ustąpić miejsca inwalidzkiemu. Kobieta z dzieckiem została wyproszona i była tym faktem bardzo poruszona. Podobno jednak wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Tylko czy takie tłumaczenie wystarczy?

Rosyjskie linie lotnicze wprowadziły limit kilogramów dla swoich stewardes. Nie chodzi o bagaż podręczny tu chodzi, a o wagę pań. Te, które z powodu kilogramów - a także wieku - zostały uziemione, poszły do sądu. Ten jednak nie dodał mu skrzydeł.

Leki będą mogły być sprzedawane jedynie przez wykształconych farmaceutów. To nowe obostrzenie i nie jedyne. Wszystko po to, by pacjentowi leczyło się lepiej. O leki jednak może być trudniej.

68 procent pytanych w sondażu dla "Faktów TVN" i TVN24 uważa, że sprawą Wacława Berczyńskiego i jego roli w przetargu na caracale powinna się zająć prokuratura. O byłego już szefa smoleńskiej podkomisji niezmiennie pytana jest także premier Beata Szydło, która jednak nie chce się wypowiadać na ten temat.

Kto wyciął drzewa na działce ministra Jana Szyszki? I czy wycinał z zemsty za "lex Szyszko"? Policja prowadzi śledztwo. A minister, który ostatnio zasłynął głownie ze zgodny na wycinanie, zabrał się za sadzenie lasu.

Kolorowy zawrót głowy, czyli barwy termoizolacji. Żeby zobaczyć, że potrafią być trudne do zniesienia wystarczy spojrzeć na wiele polskich osiedli. Żółte, łososiowe, w koła, kwadraty czy trójkąty. Niektórzy mają dość. I wprowadzają ograniczenia. Z urzędu.

Jest blisko milion podpisów, ale jest też podobno zły moment na referendum w sprawie zmian w polskich szkołach. Chcą go nauczyciele i rodzice uczniów. Nie chce minister Anna Zalewska. Bo jej zdaniem jej reforma staje się faktem, więc na hamowanie zmian jest za późno. Co zatem zrobić z tym głosem suwerena?

Wacław Berczyński do prokuratury? Opozycja chce jego przesłuchania w sprawie wykańczania Caracali i czytania tajnych dokumentów przetargowych. Choć Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory zaprzeczało, że były już szef smoleńskiej podkomisji miał do dokumentów dostęp, to ostatnio usłyszeliśmy co innego.

To koniec kariery? - lekarze mało optymistycznie o zdrowiu Tomasza Golloba. Najbardziej utytułowany polski żużlowiec ma uszkodzony rdzeń kręgowy, wiele obrażeń wewnętrznych. Po koszmarnym wypadku ma jednak także ogromne wsparcie kibiców. A ci mają w pamięci niejeden dramatyczny moment z życia sportowca gdy bywał na krawędzi. I wygrał.

Dane, które za chwilę przedstawimy, niepokoją. Polki nie dbają o swoje zdrowie tak jak powinny. W województwie pomorskim z refundowanych badań mammografii i cytologii korzysta tylko co piąta kobieta. Pytanie, co z pozostałymi - boją się, czy nie wiedzą o takiej możliwości?

Co robić w sytuacji kryzysowej, gdy w rodzinie panuje przemoc? Gdzie zgłosić się o pomoc, pomimo gróźb i wątpliwości? A jeśli się już po nią zgłosi, to czy to realna pomoc, czy kolejne zagrożenie dla ofiary? O tym oraz o niebieskiej karcie, czym jest i jak funkcjonuje.

Nie milkną echa po nagłośnieniu sprawy żony byłego radnego z Bydgoszczy. Kobieta twierdzi, że zanim odważyła się powiedzieć, co działo się w ich domu, minęło 11 lat. Centrum Praw Kobiet przyznaje, że kobiety boją się ujawnić przemoc, żyją w niej po kilkanaście lat, a gdy już zdecydują się odejść od oprawcy, nie zdają sobie sprawy z tego, że wykonały dopiero pierwszy krok. Kolejne są równie ważne i potrzebne.

Po dymisji Wacława Berczyńskiego padło pytanie, co z szefem MON-u? Platforma Obywatelska składa wniosek o jego odwołanie, ale na wniosku pewnie się skończy. Premier Szydło nie ma wątpliwości, że Antoni Macierewicz nadal powinien być ministrem tego resortu, choć w czasie kampanii zapewniała, że w ogóle nie obejmie tej teki. Beata Szydło nie ma też wątpliwości, że sprawa Wacława Berczyńskiego i przetargu na caracale jest zamknięta i nie należy do niej wracać.

Nowaczyk zamiast Berczyńskiego. Ta nagła zmiana na stanowisku szefa podkomisji smoleńskiej to efekt dymisji bliskiego współpracownika szefa MON. Wacław Berczyński odszedł z powodów osobistych, a nie merytorycznych. Ale opozycja w to nie wierzy, bo do dymisji podał się kilka dni po tym, jak mówił o wykończeniu caracali. Teraz jego obowiązki przejął dotychczasowy wiceprzewodniczący. Jak duża to zmiana?

Nowe zasady zdawania na prawo jazdy - na razie w Wielkiej Brytanii, ale być może niebawem inne kraje też pójdą tym tropem. Brytyjczycy rozszerzają egzamin o nawigację, bo korzysta z niej coraz więcej kierowców. Pytanie, czy poprawnie.

Prokuratura Krajowa objęła nadzorem służbowym postępowanie w sprawie maltretowanej żony byłego rannego z Bydgoszczy. Dzień po tym, jak kobieta odważyła się opowiedzieć przed kamerą, przez jaki dramat przechodziła od 11 lat, Rafał Piasecki rezygnuje z mandatu i staje przed kamerą, by się bronić. Materiał Marii Mikołajewskiej

Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum - to głos przeciw niszczeniu polskiej szkoły. Podpisy przez ponad dwa miesiące zbierali Związek Nauczycielstwa Polskiego i opozycja. Teraz decyzja należy do Sejmu, a właściwie PiS-u, który w kampanii wyborczej przekonywał, że będzie słuchał głosu obywateli i będzie za referendami.

Mówił, że wykończył caracale, teraz podaje się do dymisji. Wacław Berczyński rezygnuje z kierowania podkomisja smoleńską. MON to przyjmuje i wyznacza na tę funkcję nowego człowieka - dr. Kazimierza Nowaczyka. Opozycja z dymisji się cieszy i składa wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza, bo - jak mówi - w gruncie rzeczy to kompromitacja szefa MON-u.

Przerywali rozprawy w samo południe - sędziowie na pół godziny opuścili sale rozpraw, ale nie siedzieli bezczynnie. Były zebrania i cel - formowanie własnego samorządu. To sędziowska obrona przed reformą ministra Zbigniewa Ziobry, która ma upolitycznić wymiar sprawiedliwości.

Była już Krajowa Rada Sądownictwa, czas na Sąd Najwyższy. Zbigniew Ziobro bierze go na celownik i planuje kolejna kadrową czystkę. Stanowisko ma stracić nie tylko pierwsza prezesa Małgorzata Gersdorf, ale też i inni - w sumie 93 osoby. Do projektu, który jest już gotowy, dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej" - my pytamy o kolejne walki z wymiarem sprawiedliwości.