Polska i Świat

Polska i Świat

Bankructwo na zielonej energii. Boją się go ci, którzy w nią zainwestowali i właśnie usłyszeli, co w tej sprawie zdecydował parlament. Znów w błyskawicznym tempie. Znów bez konsultacji posłowie, a potem senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Chmielna 70 - adres-symbol w niechlubnej historii warszawskiej reprywatyzacji z kolejną decyzją. Tym razem komisji weryfikacyjnej. Działka wraca do miasta. "Unieważniamy wcześniejsze rozstrzygnięcie ratusza" - głosi oświadczenie. Tak naprawiamy błędy poprzedników - dodaje minister Jaki. I to prawda, że skandaliczne błędy były, ale ich naprawianie nie zaczęło się dziś.

Powstańcza poezja - współczesna muzyka. Jutro o tej porze w TVN24 niezwykły koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Inspiracją - wiersze Anny Świrszczyńskiej - świetnej, choć zapomnianej poetki tamtego czasu. W muzycznej interpretacji Moniki Borzym i z gościnną obecnością Wojciecha Waglewskiego.

Wiadomo kto i wstępnie wiadomo co napisze w nowej ustawie o Sadzie Najwyższym. Prezydent wskazał swojego urzędnika, a pałac zdradził, o jakich możliwych zapisach mowa. O prezydenckich wetach mówi za to prezes Jarosław Kaczyński. Mówi zasadniczo: to był błąd.

W sieci to prawdziwa plaga. Szacuje się, że 80 procent medykamentów zdobywanych przez internet to fałszywki. Groźne fałszywki, bo zamiast leczyć mogą poważnie zaszkodzić, a nawet uśmiercić. Warto posłuchać i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedenaście wierszy znakomitej, choć zapomnianej poetki i uczestniczki Powstania Warszawskiego Anny Świrszczyńskiej znalazło się na płycie "Jestem przestrzeń" wydanej tuż przed kolejną rocznicą bohaterskiego zrywu. Wiersze zaśpiewała Monika Borzym i gościnnie Wojciech Waglewski. W piątek premiera albumu, a u nas transmisja koncertu prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego

Po dramatycznej walce i podjęciu wszelkich możliwych środków i terapii, zrozpaczeni rodzice zgodzili się na odejście umierającego Charliego. Kilkumiesięczny chłopiec od urodzenia nie słyszy i nie widzi. Jego mózg jest uszkodzony. Lekarze uznali, że nie powinien cierpieć i od miesięcy zalecali odłączenie od aparatury sztucznie podtrzymującej chłopca przy życiu.

Kardynał George Pell eskortowany przez kilkunastu policjantów stawił się przed sądem w Melbourne. Rusza proces, w którym watykański duchowny i bliski współpracownik papieża jest oskarżony o molestowanie nieletnich.

Wojna buldogów już nie pod dywanem, ale na nim. Ministrowie Ziobro, Jaki i Wójcik sugerują że prezydent mija się z prawdą, mówiąc, że nie konsultowano z nim zmian w Sądzie Najwyższym. Rzecznik Andrzeja Dudy odpowiada z kolei, że nie wypada, by wiceministrowie pouczali prezydenta.

Donald Trump nie chce w armii osób transseksualnych. Amerykański prezydent ogłosił decyzję w internecie., jednak szczegółów na razie nie podaje. To co napisał na Twitterze już wywołało tsunami komentarzy - nie tylko w sieci.

Wielotysięczne protesty na ulicach widać było w Polsce. Ale zobaczył je też świat. Dla wielu zagranicznych mediów to był ważny temat. Tym bardziej ważne okazały się prezydenckie weta. Zauważone i szeroko komentowane. Czas zatem na przegląd prasy.

Byli na ulicach. Byli przed sądami. Nie tylko w wielkich miastach - także w małych miasteczkach. Ale obrona sądów to nie tylko uliczne protesty. Jak się okazuje, apel o prezydenckie weta można było słać także z plaży. I to niekoniecznie tej w pobliżu letniej rezydencji prezydenta.