Polska i Świat

Polska i Świat

Republikanom w Senacie nie udało się częściowo wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Jest to cios dla prezydenta Donalda Trumpa - przeciwko likwidacji programu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonych przez Baracka Obamę opowiadają się nawet jego zwolennicy.

Po uchwaleniu ustawy, która usuwa z polskiej przestrzeni publicznej pomniki Armii Radzieckiej rosyjskie MSZ ogłasza, że Rosjanie czują się obrażeni. W języku dyplomacji takie słowa oznaczają jedno: trzeba przygotować się na mocną odpowiedź.

Po 500 plus pora na Mieszkanie plus - chwali się Prawo i Sprawiedliwość. Już wiadomo, że lokali nie starczy dla każdego, a proponowane rozwiązania mają także co najmniej jeden minus. Zgodnie z ustawą państwo, które da będzie mogło mieszkanie zabrać. Bez wskazania lokalu zastępczego. Organizacje lokatorskie biją na alarm.

Weto prezydenta to incydent - mówi Jarosław Kaczyński i zapowiada, że i tak przeprowadzi reformę sadownictwa. I to radykalną. Do tej pory twarzami zmian w sądownictwie byli były prokurator w PRL Stanisław Piotrowicz i aktualny prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Teraz dołącza do nich sam prezes Jarosław Kaczyński. Pytanie, co zrobi prezydent Andrzej Duda, pozostaje aktualne.

Po wielotysięcznych manifestacjach, wecie prezydenta i oświadczeniu Episkopatu Jarosław Gowin zmienia postawę. Dziś twierdzi, że zagłosował za ustawami o sądach, żeby nie rozpadła się koalicja. Pytanie, czy polityczny interes jest ważniejszy od konstytucji.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego i prokurator generalny walczą o Mariusza Kamińskiego. Są dwa wnioski do Sądu Najwyższego o zawieszenie postępowania w sprawie ministra koordynatora służb specjalnych. Jego ułaskawienie budziło sporo emocji. Rodzi też wiele wątpliwości prawnych. Polityka też ma tu znaczenie.

Powstają specjalne oddziały dla kobiet, które już wiedzą, że ich nowo narodzone dziecko niebawem będzie trzeba pożegnać na zawsze. Obserwując radość macierzyństwa na sąsiednim łóżku, byłoby im jeszcze trudniej.

Bankructwo na zielonej energii. Boją się go ci, którzy w nią zainwestowali i właśnie usłyszeli, co w tej sprawie zdecydował parlament. Znów w błyskawicznym tempie. Znów bez konsultacji posłowie, a potem senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Chmielna 70 - adres-symbol w niechlubnej historii warszawskiej reprywatyzacji z kolejną decyzją. Tym razem komisji weryfikacyjnej. Działka wraca do miasta. "Unieważniamy wcześniejsze rozstrzygnięcie ratusza" - głosi oświadczenie. Tak naprawiamy błędy poprzedników - dodaje minister Jaki. I to prawda, że skandaliczne błędy były, ale ich naprawianie nie zaczęło się dziś.

Powstańcza poezja - współczesna muzyka. Jutro o tej porze w TVN24 niezwykły koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Inspiracją - wiersze Anny Świrszczyńskiej - świetnej, choć zapomnianej poetki tamtego czasu. W muzycznej interpretacji Moniki Borzym i z gościnną obecnością Wojciecha Waglewskiego.

Wiadomo kto i wstępnie wiadomo co napisze w nowej ustawie o Sadzie Najwyższym. Prezydent wskazał swojego urzędnika, a pałac zdradził, o jakich możliwych zapisach mowa. O prezydenckich wetach mówi za to prezes Jarosław Kaczyński. Mówi zasadniczo: to był błąd.

W sieci to prawdziwa plaga. Szacuje się, że 80 procent medykamentów zdobywanych przez internet to fałszywki. Groźne fałszywki, bo zamiast leczyć mogą poważnie zaszkodzić, a nawet uśmiercić. Warto posłuchać i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedenaście wierszy znakomitej, choć zapomnianej poetki i uczestniczki Powstania Warszawskiego Anny Świrszczyńskiej znalazło się na płycie "Jestem przestrzeń" wydanej tuż przed kolejną rocznicą bohaterskiego zrywu. Wiersze zaśpiewała Monika Borzym i gościnnie Wojciech Waglewski. W piątek premiera albumu, a u nas transmisja koncertu prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego

Po dramatycznej walce i podjęciu wszelkich możliwych środków i terapii, zrozpaczeni rodzice zgodzili się na odejście umierającego Charliego. Kilkumiesięczny chłopiec od urodzenia nie słyszy i nie widzi. Jego mózg jest uszkodzony. Lekarze uznali, że nie powinien cierpieć i od miesięcy zalecali odłączenie od aparatury sztucznie podtrzymującej chłopca przy życiu.