Polska i Świat

Polska i Świat

Sprawa, która budzi polityczne emocje, bo cały czas jest wiele pytań prawnych. Sąd Najwyższy zawiesza sprawę kasacyjną byłego szefa CBA, obecnego ministra i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wnioskował o to prokurator generalny i prezes Trybunału. Sąd to uwzględnił i zaczeka na rozstrzygnięcie przez Trybunał sporu kompetencyjnego - między Sądem Najwyższym a prezydentem.

Miasta wprowadzają ograniczenia ruchu - samochody będą zwalniać i to znacznie, bo do 30 kilometrów na godzinę. Prace nabierają tempa, choć to akurat nie wszystkim się podoba.

Walczyli i ginęli za Polskę. Polska dziś o nich pamięta, a tę pamięć pielęgnuje Muzeum Powstania Warszawskiego, wolontariusze i harcerze. 1 sierpnia stanęli w miejscach, gdzie rozgrywała się wtedy historia, by przypominać i uczyć.

To nie matka miała przyczynić się do śmierci małego Maksymiliana. Nagły zwrot w śledztwie dotyczącym śmierci kilkumiesięcznego chłopca z Rzeszowa. Dramatyczne ustalenia śledczych wskazują na 40-latka, znajomego rodziny, który od jakiegoś czasu znęcał się także nad siostrą zmarłego chłopca.

Ostry i otwarty konflikt Zbigniewa Ziobry z prezydentem Andrzejem Dudą. "Albo przejdzie do historii jako wielka postać, albo będzie młodym komentatorem z własną ochroną" - w taki sposób minister sprawiedliwości mówi o prezydencie. Kancelaria Andrzeja Dudy czeka na reakcje premier.

W najśmielszych marzeniach nie myślałem, że uda mi się uczestniczyć w tej uroczystości - mówił na obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego stuletni generał Zbigniew Ścibor-Rylski. We wzruszającym przemówieniu mówił o pożegnaniu i zwracał się do młodych, aby byli dumni ze swojego kraju i szanowali innych ludzi.

Pani Iwona założyła hospicjum dla starszych zwierząt. Pod jej opiekę trafiają te odtrącone, schorowane, aby choć przez chwilę - przed tym prawdziwym - poczuć raj na ziemi.

Kolejne zapytania i kolejne kłody rzucane pod nogi organizatorów Przystanku Woodstock. Polskie MSW tak mocno angażuje się w sprawę, że zaczyna ingerować w relacje współpracujących ze sobą od lat polskich i niemieckich strażaków. O przekraczaniu granicy nie tylko polsko-niemieckiej w drodze na Woodstock.

Tak drogiego masła jeszcze nie było. Za kostkę tego produktu trzeba zapłacić już około 8 złotych. To ogromna różnica w porównaniu z poprzednim rokiem. A to nie koniec. Ceny mają rosnąć nadal. Czemu tak się dzieje?

Republikanom w Senacie nie udało się częściowo wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Jest to cios dla prezydenta Donalda Trumpa - przeciwko likwidacji programu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonych przez Baracka Obamę opowiadają się nawet jego zwolennicy.

Po uchwaleniu ustawy, która usuwa z polskiej przestrzeni publicznej pomniki Armii Radzieckiej rosyjskie MSZ ogłasza, że Rosjanie czują się obrażeni. W języku dyplomacji takie słowa oznaczają jedno: trzeba przygotować się na mocną odpowiedź.

Po 500 plus pora na Mieszkanie plus - chwali się Prawo i Sprawiedliwość. Już wiadomo, że lokali nie starczy dla każdego, a proponowane rozwiązania mają także co najmniej jeden minus. Zgodnie z ustawą państwo, które da będzie mogło mieszkanie zabrać. Bez wskazania lokalu zastępczego. Organizacje lokatorskie biją na alarm.

Weto prezydenta to incydent - mówi Jarosław Kaczyński i zapowiada, że i tak przeprowadzi reformę sadownictwa. I to radykalną. Do tej pory twarzami zmian w sądownictwie byli były prokurator w PRL Stanisław Piotrowicz i aktualny prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Teraz dołącza do nich sam prezes Jarosław Kaczyński. Pytanie, co zrobi prezydent Andrzej Duda, pozostaje aktualne.

Po wielotysięcznych manifestacjach, wecie prezydenta i oświadczeniu Episkopatu Jarosław Gowin zmienia postawę. Dziś twierdzi, że zagłosował za ustawami o sądach, żeby nie rozpadła się koalicja. Pytanie, czy polityczny interes jest ważniejszy od konstytucji.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego i prokurator generalny walczą o Mariusza Kamińskiego. Są dwa wnioski do Sądu Najwyższego o zawieszenie postępowania w sprawie ministra koordynatora służb specjalnych. Jego ułaskawienie budziło sporo emocji. Rodzi też wiele wątpliwości prawnych. Polityka też ma tu znaczenie.