Polska i Świat

Polska i Świat

Posłowie PiS chcą zadbać o trzeźwość narodu i pracują nad ustawą, która ma dać samorządom możliwość zakazania sprzedaży alkoholu nocą. Planują także ograniczyć picie alkoholu w miejscach publicznych. Najmocniej skutki zmiany prawa mogą odczuć sklepy czynne całą dobę.

Zapadł wyrok Międzynarodowego Trybunału ONZ w sprawie "rzeźnika Bałkanów". Ratko Mladić został skazany na dożywocie za ludobójstwo. Wyrok został ogłoszony ponad 20 lat po wojnie w Bośni i Hercegowinie, w której zginęło ponad 100 tysięcy ludzi, a ponad dwa miliony musiało opuścić swoje domy.

Po ultimatum Trybunału Sprawiedliwości skierowanym do Polski ekolodzy patrzą ministrowi środowiska na ręce. Ten zapewnił, że wycinki w Puszczy Białowieskiej nie ma, że została wstrzymana, ale ekolodzy do końca w zapewnienia ministra nie wierzą. Wierzą mu za to pracownicy Lasów Państwowych, leśnicy, myśliwi i związkowcy, którzy murem stoją za ministrem Szyszko, a swoje poparcie dla niego demonstrowali przed Sejmem.

Kierowca, który na terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę, tracił prawo jazdy. Według nowego projektu, który trafił już do Sejmu, policjant w takim przypadku będzie mógł zabrać dokument, ale nie będzie już musiał. Łukasz Wieczorek pyta, którzy piraci drogowi unikną utraty prawa jazdy.

Ruszyła Szlachetna Paczka. Lista wspierających większa od oczekujących, co bardzo cieszy. To znak, że i w tym roku potrzebujące rodziny odczują moc świąt Bożego Narodzenia.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości patrole ekologów od rana monitorują Puszczę Białowieską. Wycinka drzew jest całkowicie zakazana, w przeciwnym razie Polska zapłaci drakońskie kary - 100 tysięcy euro dziennie. Minister środowiska ultimatum się nie martwi. Zapewnia, że Polska żadnej kary nie zapłaci, a odpowiedź Unia Europejska usłyszy w odpowiednim momencie.

Większe uprawienia dla marszałka Sejmu, które mogą zaboleć posłów. Bo według zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a przyjętych we wtorek na pierwszym czytaniu komisji, to od marszałka Sejmu będzie zależało, czy za niewłaściwe zachowanie poseł zostanie pozbawiony połowy pensji. Opozycja nie przebiera w słowach i mówi: to próba zastraszania posłów i kneblowanie nam ust.

Konkurs kuratorium o bohaterach opozycji. Bez Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, za to z Antonim Macierewiczem i Lechem Kaczyńskim. Dobór nazwisk budzi kontrowersje. Kuratorium się tłumaczy, ale wielu osób przyjęte kryteria nie przekonują. Bo trudno uwierzyć, że Kaczyński czy Macierewicz są mniej znani niż Wałęsa czy Frasyniuk.

Zakochała się w nim jako nastolatka. Postawny oficer zrobił na niej ogromne wrażenie. Związek nie przypadł jednak do gustu rodzinie, bo zdaniem jej ojca mężczyzna był zbyt ubogi, by prosić o rękę jego córki. Na szczęście zwyciężyła miłość i królowa Elżbieta oraz książę Filip świętują właśnie 70. rocznicę ślubu.

W ostatnim nawiązanym połączeniu zgłosił awarię - to najnowszy komunikat dotyczący zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego. Na pokładzie są 44 osoby załogi, wśród nich jedna kobieta, oficer polskiego pochodzenia.

Narodowy Instytut Wolności ma 100 milionów złotych do rozdania i nowego szefa, który wzbudza kontrowersje. W zeszłym roku Wojciech Kaczmarczyk - jeszcze jako pełnomocnik rządu uznał, że hotelarze nie powinni być karani za odmowę obsługi osób czarnoskórych.

Inwestycja zakończona. Perony pachną nowością, a tu znowu trzeba je rozbudować. Mieszkańcy cieszą się, że stacja Kraków Zabłocie powiększy się jeszcze bardziej, ale pytają, dlaczego nie można było zrobić od razu.

Czy budzący tyle politycznych komentarzy internetowy wpis Donalda Tuska to głos szefa Rady Europejskiej czy byłego polskiego premiera? Sebastian Wasilewski postanowił przyjrzeć się wymienionym zarzutom i zapytać o ich zasadność.

Donald Tusk "ćwierknął" w internecie i wywołał burzę. Były premier wypisał zarzuty, jakie w stosunku do polskiego rządu mają instytucje Unii Europejskiej. W odpowiedzi PiS mówi o zdradzie, a politycy opozycji - o ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki.

Dopalacze jak narkotyki. Ministerstwo Zdrowia rusza do walki o zdrowie i życie młodzieży. Resort ministra Radziwiłła chce, aby osoby, które nawet tylko posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków.

Brak nominacji generalskich, utrudnianie pracy doradcy prezydenta oraz brak zaufania. Konflikt na linii prezydent Duda - Antoni Macierewicz nie jest już tylko politycznym sporem. Zaczyna realnie wpływać na funkcjonowanie polskiej armii.

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyście jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę.

To nie fragment filmu fantastycznego, a rzeczywistość, która nas czeka. Boston Dynamics pokazało robota, który wskakuje i zeskakuje z podestów, robi nawet obrót w powietrzu, i jest w tym naprawdę dobry. Pytanie, co to oznacza dla nas, skoro technika tak szybko idzie do przodu.

Samolot dla VIP-ów po raz pierwszy na misji. Lot ważny, bo to pierwszy taki zakup po katastrofie smoleńskiej. Na pokład maszyny wszedł Łukasz Wieczorek i pokazał czym będą latać najważniejsze osoby w państwie.