Polska i Świat

Polska i Świat

Według najnowszego sondażu Prawo i Sprawiedliwość nadal na czele, ale ze spadkiem o 12 punktów procentowych. Prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński na pytanie, skąd ten spadek, za bardzo nie chciał odpowiadać, ale dopytywany - w końcu powiedział, że z pokorą odnosi się do badań, ale jest też pełen optymizmu. Optymistycznie to w przyszłość patrzy opozycja, która jakby dostała drugie życie i rodzące się na nowe SLD - przynajmniej w badaniach sondażowych.

Minister Obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Przedstawiciele polskich władz nie kryją radości. Prezydent Andrzej Duda mówi, że udało się wynegocjować dobre warunki, a minister Błaszczak dodaje, że dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń za blisko 5 miliardów złotych.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak odwiedzają żołnierzy w Afganistanie. To pierwsza wspólna wizyta i pokaz jedności, który armii po poprzednim ministrze jest szczególnie potrzebny. O dobrej współpracy zapewniają oboje, ale na zapewnieniach się nie kończy: nowy minister obrony robi spore porządki po Antonim Macierewiczu, co widać w licznych podjętych decyzjach.

Nie stracił nadziei, choć sprawa wydawała się beznadziejna. Upór górnika, zaangażowanie mediów i dobrych ludzi sprawiły, że Stefan Pachulczak i jego niepełnosprawny syn mogą spać spokojnie we własnym mieszkaniu w Świnoujściu. Choć eksmisja była o krok.

Była premier w Sejmie pokazała co potrafi i broniła przyznanych przez siebie nagród dla ministrów i wiceministrów. Przekaz był jasny, bo wsparcie od prezesa duże. Pojawia się pytanie, czy teraz temat nagród dla partii będzie już z górki. Najnowszy sondaż pokazuje, że ta sprawa wcale dobrze przez badanych widziana nie jest.

Czy Mariusz Błaszczak przekroczył swoje uprawnienia? Stołeczny ratusz składa w prokuraturze zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, który w październiku ubiegłego roku - jeszcze jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - podpisał decyzję i sprawił, że plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym. Wiceprezydent Warszawy nie ma wątpliwości: zabrano ten plac, by realizować polityczny cel - postawić pomnik.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przyszła na komisję weryfikacyjną, za co będzie musiała zapłacić. Komisja Patryka Jakiego chce 10 tysięcy złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to polityczny teatr.

Wzruszające przemówienie i milczenie nastolatki, która przeżyła strzelaninę na Florydzie. Setki tysięcy Amerykanów wyszły na ulice. Protestują przeciwko przemocy z użyciem broni w szkołach.

Starsi Japończycy boją się samotności i bezradności, więc kradną - żeby trafić do więzienia. Wszystko dlatego, że brakuje dla nich miejsc w domach pomocy społecznej.

To największe w historii zbiorowe wydalenie rosyjskich oficerów wywiadu - komentuje szef brytyjskiej dyplomacji. Stany Zjednoczone i ponad połowa państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowały się na wydalenie rosyjskich dyplomatów. To reakcja na próbę otrucia Siergieja Skripala.

Policja miała o wszystkim wiedzieć wcześniej. Ale w trakcie happeningu Młodzieży Wszechpolskiej po prostu stała i tylko nagrywała spalenie kukły Ryszarda Petru. Niestety następuje przesunięcie granic ekspresji - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Nowoczesna składa w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

O jedno zdanie za dużo - mówi zaufana minister premiera Morawieckiego o słowach Beaty Szydło, która stwierdziła, że wysokie nagrody politykom PiS "po prostu się należały". O dwóch różnych postawach w sprawie nagród i dwóch różnych obozach w obozie władzy.

Pęknięte serce i śmierć na boisku. W siódmej minucie meczu piłkarz chorwackiej drużyny traci przytomność i umiera na murawie. Zawodnik był okazem zdrowia, ale chwilę wcześniej piłka uderzyła go w klatkę piersiową.

Tak słabe statystyki miał 15 lat temu. Mimo to nagrody zostały wypłacone. Trybunał Konstytucyjny, zmieniony przez Prawo i Sprawiedliwość, wydał w ubiegłym roku tylko 88 orzeczeń. To najgorszy wynik od 2003 roku.

Amerykańska wojna handlowa z Chinami i widmo wprowadzania ceł także dla Europy. Na razie ograniczenia dotyczą produktów z Azji, ale termin decyzji w sprawie Starego Kontynentu coraz bliżej.

Za czasów Antoniego Macierewicza - raczej nie do pomyślenia. Wspólna, świąteczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Afganistanie. Polska delegacja odwiedziła bazę Bagram.

Co realnie oznaczają poprawki do zmian w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości? Opozycja twierdzi, że niewiele, bo sędziowie, którzy mieli być wymienieni w sądach powszechnych, zostali już odwołani. Propozycje PiS nazywają zatem ruchami pozorowanymi, wtórują im eksperci. PiS się z tym nie zgadza i mówi: chcieliście zmian, to macie.

Jesienne wybory w wersji PiS mogą się nie udać. Montaż kamer w każdym lokalu wyborczym i relacja na żywo w internecie to plan nierealny - mówi naszemu reporterowi szef jednej z firm instalujących monitoring. W lokalach brakuje szybkiego łącza, a kilkadziesiąt tysięcy kamer nie leży tak po prostu na półkach.

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość, które od ponad dwóch lat odmawiał wydrukowania trzech orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, teraz idzie na ustępstwa? Wcześniej partia rządząca zasłaniała się konstytucją, złamaniem prawa, teraz Komisją Europejską. Co to zmieni?

Czarny Piątek na ulicach wielu miast. Wyszły kobiety i mężczyźni, którzy je wspierają. Protest trwał od popołudnia do późnych godzin wieczornych. Najliczniejszy był w Warszawie - według ratusza w proteście wzięło udział nawet 55 tysięcy uczestników. Protestujący byli przed kurią, Sejmem, doszli do siedziby PiS na Nowogrodzkiej. Wszyscy jednym głosem domagają się odrzucenia projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne. Projektu, który zakazuje przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.