Polska i Świat

Polska i Świat

Czy to kara za rozwód? Jest nowy pomysł rządu i nowe kontrowersje. Wszystko przez Pracownicze Plany Kapitałowe. O tym jak Związek Ubezpieczeń Społecznych i Skarb Państwa mogą zarobić na rozwodzie, a rozwodnik - stracić.

Wydawałoby się, że ludzkie ciało naukowcy znają jak własną kieszeń. Okazuje się że nic bardziej mylnego! Właśnie odkryli nowy organ. Jest naprawdę duży i aż dziwne, że do tej pory nie wykryty. Jaki wpływ ma na prace innych narządów i czy pomoże zrozumieć rozprzestrzenianie się chorób nowotworowych?

Zlikwidują straż miejską, w zamian będą walczyć ze smogiem. Burmistrz śląskiego Sławkowa szykuje się do rozwiązania formacji, by za oszczędzone pieniądze między innymi walczyć z trującym dymem. To już kolejna straż miejska, która zniknie z mapy Polski. W ciągu tylko ostatnich pięciu lat, miasta zdecydowały się na likwidację ponad 60 straży miejskich i gminnych. I to pewnie nie koniec.

Każdy z nas chciałby mieć receptę na szczęście, dlatego nie ma się co dziwić że wykłady o szczęściu na uniwersytecie Yale robią prawdziwą furorę. Na te zajęcia studenci walą drzwiami i oknami.

Na tę chwilę naukowcy czekają od ponad 60 lat i jest szansa, że w końcu nadejdzie historyczna chwila. Sonda już jest, teraz trwają ostatnie przygotowania do jej podróży, bo to właśnie podróż w tej całej misji może być najbardziej skomplikowana.

Rozdzieleni w dzieciństwie bracia spotykają się po pół wieku. Pomogły w tym testy genetyczne. Jak bardzo są ważne i do czego jeszcze wykorzystywane?

Całkowita cisza nocna na warszawskim Okęciu. Zmiana wchodziła stopniowo, teraz weszła na dobre. Wszystko w trosce o mieszkańców. Ci z decyzji mogą być zadowoleni, ale pasażerowie już niekoniecznie.

Pielęgniarka potrzebna od zaraz. Problem w tym, że chętnych coraz mniej, bo praca i płaca nie idą w parze. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł jak odwrócić ten trend: uruchamia program stypendialny. Pytanie, jak bardzo atrakcyjny?

Członek KRS - przedstawiciel Pałacu Prezydenckiego - zaprasza na spotkanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W jakim trybie jest ono zwołane i czemu to ma służyć? W trybie oficjalnym na pewno nie, bo musiałaby to zrobić prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Opozycja alarmuje o całej sprawie, a PiS uspokaja.

Według najnowszego sondażu Prawo i Sprawiedliwość nadal na czele, ale ze spadkiem o 12 punktów procentowych. Prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński na pytanie, skąd ten spadek, za bardzo nie chciał odpowiadać, ale dopytywany - w końcu powiedział, że z pokorą odnosi się do badań, ale jest też pełen optymizmu. Optymistycznie to w przyszłość patrzy opozycja, która jakby dostała drugie życie i rodzące się na nowe SLD - przynajmniej w badaniach sondażowych.

Minister Obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Przedstawiciele polskich władz nie kryją radości. Prezydent Andrzej Duda mówi, że udało się wynegocjować dobre warunki, a minister Błaszczak dodaje, że dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń za blisko 5 miliardów złotych.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak odwiedzają żołnierzy w Afganistanie. To pierwsza wspólna wizyta i pokaz jedności, który armii po poprzednim ministrze jest szczególnie potrzebny. O dobrej współpracy zapewniają oboje, ale na zapewnieniach się nie kończy: nowy minister obrony robi spore porządki po Antonim Macierewiczu, co widać w licznych podjętych decyzjach.

Nie stracił nadziei, choć sprawa wydawała się beznadziejna. Upór górnika, zaangażowanie mediów i dobrych ludzi sprawiły, że Stefan Pachulczak i jego niepełnosprawny syn mogą spać spokojnie we własnym mieszkaniu w Świnoujściu. Choć eksmisja była o krok.

Była premier w Sejmie pokazała co potrafi i broniła przyznanych przez siebie nagród dla ministrów i wiceministrów. Przekaz był jasny, bo wsparcie od prezesa duże. Pojawia się pytanie, czy teraz temat nagród dla partii będzie już z górki. Najnowszy sondaż pokazuje, że ta sprawa wcale dobrze przez badanych widziana nie jest.

Czy Mariusz Błaszczak przekroczył swoje uprawnienia? Stołeczny ratusz składa w prokuraturze zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, który w październiku ubiegłego roku - jeszcze jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - podpisał decyzję i sprawił, że plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym. Wiceprezydent Warszawy nie ma wątpliwości: zabrano ten plac, by realizować polityczny cel - postawić pomnik.

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przyszła na komisję weryfikacyjną, za co będzie musiała zapłacić. Komisja Patryka Jakiego chce 10 tysięcy złotych. Opozycja nie ma wątpliwości, że to polityczny teatr.

Wzruszające przemówienie i milczenie nastolatki, która przeżyła strzelaninę na Florydzie. Setki tysięcy Amerykanów wyszły na ulice. Protestują przeciwko przemocy z użyciem broni w szkołach.

Starsi Japończycy boją się samotności i bezradności, więc kradną - żeby trafić do więzienia. Wszystko dlatego, że brakuje dla nich miejsc w domach pomocy społecznej.

To największe w historii zbiorowe wydalenie rosyjskich oficerów wywiadu - komentuje szef brytyjskiej dyplomacji. Stany Zjednoczone i ponad połowa państw Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowały się na wydalenie rosyjskich dyplomatów. To reakcja na próbę otrucia Siergieja Skripala.