Polska i Świat

Polska i Świat

W piątek przed Sejmem zorganizowano protesty. Rok temu też były i w tej samej sprawie. Co przez ten czas zrobili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przeanalizował Witold Tabaka.

Wiele poprawek, burzliwe obrady i w końcu finał. Sejm głosami PiS uchwalił zmiany w Sądzie Najwyższym. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. PiS triumfuje, opozycja nie przebiera w słowach.

Ryanair odwołuje 600 lotów. Powodem jest strajk pilotów i personelu pokładowego. Ze zwrotem pieniędzy za bilet nie będzie problemu, ale to nie pociesza turystów. Dla klientów oznacza to dużo utrudnień, a dla przewoźnika spore problemy.

Były szef CBA z zarzutami. Paweł Wojtunik jest oskarżony m.in. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, którego miał się dopuścić w celu osiągnięcia korzyści. Wojtunik do niczego się nie przyznaje, sytuację uważa za absurdalną - jak z "Procesu" Kafki.

Minister rolnictwa ogłasza - będzie utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych. Organizacje prozwierzęce czują się oszukane i rozczarowane. Minister na osłodę zapewnia jednak, że zaostrzone zostaną kryteria kontroli ferm.

Decydujący moment w historii Izraela. Po burzliwej debacie przyjęto ustawę, określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". Opozycja nie zgadza się z zapisem, a Komisja Europejska jest zaniepokojona ustawą. Wszystko dzieje się w czasie, kiedy Izrael odwiedza premier Węgier, określanego przez Benjamina Netanjahu przyjacielem Izraela.

Szczyt Putin - Trump nie schodzi z ust przywódców, mediów, polityków. Dyrektor FBI twierdzi, że Rosja do dzisiaj angażuje się w działania mające zgubny wpływ na Amerykę. Prezydent Stanów Zjednoczonych tłumaczy swoje spotkanie, zmienia zdanie i chwali samego siebie, twierdząc, że jeszcze nigdy Ameryka nie miała tak twardego w relacjach z Rosją prezydenta.

Minister zdrowia odpowiada na projekt antyszczepionkowców, którzy chcą zniesienia szczepień obowiązkowych. Minister nie zakłada takiego rozwiązania, a lekarze przekonują jak ważne są szczepienia. Problem szczepień w Polsce jest zauważalny, bo ich liczba z roku na rok spada.

Przed Sejmem trwają protesty. Straż Marszałkowska nie pozwoliła wjechać na jego teren trzem byłym posłom Nowoczesnej. Zaparkować musieli dalej. Decyzję wydał marszałek Kuchciński. Bał się, że posłowie w autach przemycą Obywateli RP.

Ocieplenie klimatu i ilustracja z Kanady. Tamtejsze lodowce znikają. Może nie w oczach, ale na zdjęciach rok po roku widać zmiany. Lodowce maleją, temperatura rośnie. Co do tego naukowcy nie mają wątpliwości. Pytania są o powody. Czy to tylko, przez złą robotę człowieka?

Wjedziesz - zapłacisz. Płatny wjazd do centrum miast coraz bliżej. Ustawa podpisana, wchodzi w życie. I tak pierwszym miastem, gdzie życie kierowców się zmieni, może być Kraków. Ekostrefa pod Wawelem w planach jeszcze w tym roku. Co dokładnie oznacza i ile kosztuje?

Pieniądze z Unii są, ale rewitalizacji parku Witosa w Bydgoszczy nie ma. Bo jest znalezisko sprzed lat - ewangelicki cmentarz. Na jego ślad wpadli archeolodzy. Powiedzieć "ślad" to mało. Skala odkryć jest ogromna i przez to parkowe plany ogromnie się skomplikowały.

Do Sejmu wstęp wzbroniony. Straż nie wpuszcza i nie słucha posłów opozycji, którzy do środka chcą zaprosić swoich gości. W środku kolejna ustawa o Sądzie Najwyższym. Stąd protesty przez parlamentem. Ale stąd także zakaz wydany przez marszałka. Znów były więc przepychanki i nieporozumienia.

Kłopotliwe referendum i kalendarz wyborczy. PKW apeluje, by inicjatywy prezydenta i pytań o konstytucję nie łączyć z wyborami samorządowymi. Bo zdaniem szefa komisji Wojciecha Hermelińskiego będzie tylko zamieszanie. Jeden lokal, dwie komisje i różne zasady głosowania. I to tylko niektóre problemy do rozwiązania.

Pierwsza prezes znów w pracy. - Walczę o państwo, praworządność i normy konstytucyjne - tak profesor Małgorzata Gersdorf mówiła dziennikarzom przed wejściem do gabinetu. Łatwa ta walka nie będzie. Dla PiS-u profesor nie jest prezesem - jest emerytem. Dla prezydenta tematu więc nie ma. W Sejmie jest kolejna nowelizacja, czyli sposób ma ekspresową zmianę w Sądzie Najwyższym.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej przypadków bąblowicy. Zagrożeniem mogą być niemyte owoce leśne, między innymi jagody.

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli pojawiły się nowe ustalenia w sprawie ubiegłorocznych nagród finansowych dla polityków PiS. Według Izby 17 osób - pracowników Kancelarii Prezesa Rady ministrów - otrzymało łącznie milion złotych. Informacja jest zaskakująca, ponieważ kwota jest wyższa od tej, którą ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza. Platforma pyta zatem znów: jak to możliwe, że wypłacono tak wysokie "pseudonagrody"?

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie byłych szefów CBA, w tym koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Prezydent może dokonać ułaskawienia, nawet gdy osoba nie została jeszcze prawomocnie skazana - orzekło czterech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Sprawa budzi kontrowersje od ponad roku i dziś nie cichnie, bo opozycja wyrok nazywa polityczną ustawką.

Zmiany w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej. Jest nowy prezes - Filip Rdesiński, a dotychczasowy wiceprezes - Maciej Świrski - zrezygnował. Pojawiają się pytania o zmiany kadrowe i dalsze losy fundacji.