Polska i Świat

Polska i Świat

Są zarzuty za zamieszki w czasie Marszu Równości w Lublinie. Prokuratura rozlicza chuliganów. 16 już usłyszało zarzuty, ale ta liczba może się jeszcze zwiększyć. Politycy chwalą szybką reakcję policji, a ganią słowa wojewody, które zdaniem opozycji mogły do ataku zachęcać. Michał Chlebowski.

Do tej pory nie mieli nic wspólnego z polityką samorządową. Teraz może się to zmienić. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w wyborach samorządowych będą walczyć o głosy wyborców, bo mają wizję, jak ich lokalne społeczności mogłyby wyglądać. O lokalnych debiutantach Maria Mikołajewska.

Ostatnia prosta przed wyborami, ostatnia walka o głosy wyborców i prognozowane wyniki i to w czterech dużych miastach. Kantar Millward Brown na zlecenie "Gazety Wyborczej" zbadał jak zagłosują w wyborach samorządowych mieszkańcy Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Kto ma jakie szanse, pewną wygraną, ale niepewną dogrywkę w II turze - Barbara Sobska.

Sąd Okręgowy w Białymstoku obniżył z roku do sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu wyrok wobec biznesmena Marka Falenty. Był on oskarżony w sprawie założenia podsłuchów w dwóch konkurencyjnych firmach w Bielsku Podlaskim.

Sąd w Irlandii wysyła kolejne pytania, tym razem do polskich sędziów zaangażowanych w prowadzone postępowanie. Irlandzki sąd pyta o praworządność i niezawisłość sędziowską. Odpowiedzi mogą się jednak różnić od wcześniej wysłanych.

Prezydent Lublina wciąż nie zgadza się na marsz równości, wbrew oczekiwaniom Platformy Obywatelskiej, której jest członkiem, i która popiera go w wyborach samorządowych. Krzysztof Żuk mówi o bezpieczeństwie, ale nie wszyscy mają do tej decyzji dystans. Dla niektórych to zdrada ideałów.

Trwają przygotowania do przekopu Mierzei Wiślanej. Na razie w teren ruszyli geolodzy. Ich pracy z bliska z kamerą przyglądał się Łukasz Wieczorek, który pokazał jak zaczynają się prace nad kontrowersyjną inwestycją wartą blisko 900 milionów złotych.

Nieznana karta historii gotowej na film, bo mowa o podrabianych paszportach, dyplomatach i uratowanych Żydach. Przed zagładą w czasie II Wojny Światowej ratowali ich w Szwajcarii polscy dyplomaci, tzw. grupa berneńska. Przypomniał o nich obecny ambasador. We wtorek w odsłonięciu nowego nagrobka jednego z nich wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Lady Gaga w nowej roli pojawiła się nie na scenie, a na ekranie i rzuciła na kolana krytyków filmowych. Ci zgodnie mówią o narodzinach nowej gwiazdy.

Amerykańska ambasador przy ONZ rezygnuje. Dyplomatka Nikki Haley uznawana przez część komentatorów za wschodzącą polityczną gwiazdę Partii Republikańskiej poprosiła prezydenta o przerwę w pracy. Jest pożegnanie w Białym Domu i pytanie kto ją zastąpi.

Prawnicy, artyści i wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko Kai Godek. Szesnaście osób składa wspólny pozew, bo domaga się szacunku dla każdego człowieka, a działaczka Fundacji Życie i Rodzina ich zdaniem znacznie naruszyła dobra osobiste osób LGBT, nazywając ich zboczeńcami.

Prezydent powołuje kolejnych sędziów do Sądu Najwyższego. Andrzej Duda nie czeka na decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zważa też na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonanie uchwał nowej KRS w sprawie powołania sędziów. W tym samym czasie Sędzia Igor Tuleya z warszawskiego Sądu Okręgowego po raz kolejny staje przed rzecznikiem dyscyplinarnym.

Neonazistowskie stowarzyszenie Duma i Nowoczesność nadal pozostaje organizacją pożytku publicznego i dostaje pieniądze z odpisu podatkowego. O stowarzyszeniu zrobiło się głośno po tym, jak dziennikarz "Superwizjera" opublikował nagrania, na których widać, jak członkowie obchodzą urodziny Adolfa Hitlera. Mimo wielu politycznych deklaracji o braku tolerancji dla takich działań wniosek o delegalizację nie został jeszcze rozpatrzony.

Polskie sądy odpowiadają sędziom z Hiszpanii. Pytania były ważne, bo dotyczyły praworządności i niezawisłości i to od odpowiedzi może zależeć, czy wydany będzie Polsce mężczyzna poszukiwany listem gończym. Według sądu w Rzeszowie po tym, jak Prokurator Generalny zyskał duży wpływ na funkcjonowanie sądów, są duże wątpliwości co do ich niezawisłości. Prezes tego sądu ma jednak odmienne zdanie i rozważa przesłanie do Hiszpanii swojej odpowiedzi.

Premier Morawiecki na wiecu chwali się i mówi, że rząd PiS-u dzięki uszczelnianiu VAT-u zdobył więcej pieniędzy niż wyniosły środki, jakie Polska dostaje z UE. Opozycja słowa premiera krytykuje, ekonomiści z wyliczeniami się nie zgadzają i przypominają, że uszczelnienie VAT-u to w dużej mierze zasługa Jednolitego Pliku Kontrolnego przegłosowanego za rządów PO.

Linia frontu pomiędzy Ukrainą a separatystycznymi republikami tylko pozornie jest spokojna. Cały czas w Donbasie słychać strzały - ranni żołnierze trafiają do szpitala.