Polska i Świat

Polska i Świat

Tragiczny wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy w Szaflarach w województwie małopolskim. Pociąg osobowy uderzył w samochód, który zatrzymał się na przejeździe kolejowym. Zginęła kobieta - kursantka.

Opozycja alarmuje, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa ściga się z czasem. Działania wybranej przez polityków KRS nazywa farsą, teatrem, bo wysłuchania kandydatów są ich zdaniem tylko formalnością. Niektóre trwały po kilka minut, a z protokołami nie zdążyli się zapoznać nawet członkowie Rady. PiS przekonuje, że to nie pośpiech, co sprawność.

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński wycofał swoją kandydaturę do Sądu Najwyższego. Procedura wymiany kadr jednak nie zwalnia. Wybór kandydatów do Izby Dyscyplinarnej i Karnej Sądu Najwyższego miał odbyć się we wrześniu, ale w błyskawicznym tempie prace przyspieszono i przesunięto na teraz.

Fijo dostał nowe życie. Pies został tak skatowany przez właściciela, że na leczenie i rehabilitację pojechał do Portugalii. Teraz wrócił do kraju i czeka na adopcję. A jednocześnie na lepsze życie.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej publikuje raport, a w nim studzi emocje tych, którzy uwierzyli, że Donald Trump odniósł sukces, spotykając się z Kim Dzong Unem. Przywódca Korei Północnej nie tylko nie wstrzymał prac związanych z programem nuklearnym, on je kontynuuje.

Jak będzie wyglądać obserwowanie wyborów samorządowych? Zgodnie z nowym prawem będą obserwatorzy społeczni i mężowie zaufania z większymi kompetencjami.

W Korei Północnej budują turystyczny raj. Nadmorski kurort ma robić wrażenie. Na pewno jest już o nim głośno, pytanie, kto ten kurort będzie mógł odwiedzać? Karolina Bałuc.

Trójwymiarowe przejście dla pieszych, znaki przecięte na pół czy światło czerwone świecące w chodniku. Nowości na drogach, które mają poprawić bezpieczeństwo. Na razie to tylko testy, ale niewykluczone, że wkrótce nowoczesne rozwiązania pojawiają się w całym kraju. Policja jest za. Łukasz Wieczorek.

Paul Manafort, były szef sztabu Donalda Trumpa, uznany za winnego oszustw finansowych,  a były prawnik obecnego prezydenta, Michael Cohen oddał się właśnie do dyspozycji FBI. Obaj panowie byli w bliskim otoczeniu Donalda Trumpa, a to dla prezydenta Stanów Zjednoczonych wygodne nie jest. Maciej Warsiński

Postanowienie Niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości - polski wyrok w sprawie niemieckiej telewizji ZDF nie obowiązuje w RFN. Stacja kilka lat temu w materiale użyła sformułowania "polskie obozy śmierci". Wiele razy za to przepraszała, teraz kolejny raz przepraszać już nie musi. Paulina Chacińska.

Kto zostanie Rzecznikiem Praw Dziecka? Największe kontrowersje wzbudza kandydatka popierana przez PiS. Nie chodzi tylko o sposób podejścia do dzieci, ale też o liczne, rzekome plagiaty, której jej zarzucono. Maria Mikołajewska.

Kampania samorządowa i bój o Warszawę, który nabiera coraz większego tempa. To oznacza, że padają konkretne tematy i konkretne rozwiązania. Kandydaci na fotel prezydenta Warszawy zmierzyli się z drogami i warszawską komunikacją, bo to od dawna problem mieszkańców. Barbara Sobska.

Jan Szyszko chce komisji śledczej w sprawie kornika drukarza. Opozycja nie mówi nie, bo uważa, że jako pierwszy były minister powinien przed komisją stanąć. Ministerstwo Środowiska w tej sprawie milczy. Dawid Rydzek pyta, co były minister chciałby dokładnie zbadać i co z kornikiem, i UE mają wspólnego Niemcy.

Opozycja chce szybkich wyjaśnień rządu w sprawie handlu węglem z okupowanego Donbasu, ale na razie brak jest informacji o działaniach rządu. Ukraińska firma, do której należą zajęte przez separatystów kopalnie antracytu w przygotowanym specjalnie dla nas oświadczeniu ocenia, że ten handel to pranie brudnych pieniędzy, a może nawet finansowanie terroryzmu. Sebastian Wasilewski.

To nie wina dzieci, tylko nasza. Bo to my kompletnie bezmyślnie wlewamy w nie całe kilogramy cukru ukryte w słodkich napojach. Nie czytamy etykiet, ślepo wierzymy reklamom. I nawet gdyby polscy politycy poszli tropem swoich amerykańskich kolegów, bez zmiany naszych nawyków kolejne pokolenia wciąż będą tyły w zastraszającym tempie. I żyły krócej niż my.

Gdy odejdzie gorące lato, wróci równie gorąca dyskusja o smogu. Tym bardziej, że ekolodzy już teraz protestują przeciwko projektowi rozporządzenia w sprawie norm jakości węgla. Według nich wprowadzenie nowych przepisów nie tylko nie oczyści powietrza, ale spowoduje, że w sprzedaży wciąż będzie węgiel najgorszej jakości i jego odpady.

Gdy zlikwidowano sklepy, handel w najlepsze kwitł w Internecie. Stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i niebywale groźnie. Ostatnio w ciągu zaledwie kilku dni zabiły 10 osób. Od dziś walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Wchodzi w życie nowa ustawa - przynosi nowe narzędzia dla policji i surowsze kary dla dilerów. Tylko wiedzy o niebezpieczeństwie, jakie niesie igranie z trucizną nie da się w niej zapisać.

Czy ówczesna opozycja wiedziała o podsłuchach? "Gazeta Wyborcza" utrzymuje, że Marek Falenta, który nagrywał polityków Platformy Obywatelskiej, pół roku przed wybuchem afery taśmowej poinformował polityków Prawa i Sprawiedliwości o treści zarejestrowanych rozmów. To wtedy miał powstać plan skompromitowania ekipy Donalda Tuska. Politycy PiS zaprzeczają tej tezie.

Ile kosztuje niedzielna msza? Jeden z białostockich księży wycenił ją na 2 złote i mnożąc przez liczbę tygodni w roku ustalił zaległą kwotę, której pisemnie domagał się od swoich parafian. Gdy jedni są poruszeni, inni przypominają, że wierni mają przywileje, ale i obowiązki. Jednym z nich jest konieczność utrzymania kościoła. O wpłacie co łaska, która łaską być nie chce.

Wyścig Patryka Jakiego z Rafałem Trzaskowskim do fotela prezydenta stolicy obserwują nie tylko mieszkańcy Warszawy, bo to najbardziej prestiżowa bitwa w walce o zwycięstwo w wyborach samorządowych. Zanim kampania na dobre się zaczęła, kandydat Platformy stracił jednak część deklarowanego poparcia.