Co dziesiąte dziecko na świecie zmuszane jest do pracy. Często w tragicznych warunkach. Był moment, że coś pod tym względem zaczęło się poprawiać, ale pojawiła się pandemia. Z jej powodu kolejni dorośli tracą szansę na zarobek, więc jedyną szansą dla rodziny na pieniądze jest wysłanie syna lub córki nie do szkoły, ale do pracy. Patryk Rabiega.
Mamy strategię i cztery głównie linie obrony. Polska została przygotowana na epidemię - mówi Mateusz Morawiecki. Opozycja jednak wytyka władzy kompletne przespanie okresu między pierwszą a drugą falą epidemii COVID-19 w Polsce. Maciej Warsiński.
Chcą przerzucić na mnie odpowiedzialność, a tej odpowiedzialności nie miałem, wiedzy nie miałem - mówi w rozmowie z Piotrem Kraśką kardynał Stanisław Dziwisz. Chodzi o sprawę pana Janusza, który jako nastolatek był wykorzystywany seksualnie przez księdza pedofila. Sprawa miała lata temu trafić właśnie do kardynała Dziwisza, a on sam miał w ogóle nie zareagować. Adrianna Otręba.
Myślałam, że to już koniec - mówi 62-letnia kobieta spod Krakowa. Zaraziła się koronawirusem i dla niej to była droga przez mękę. Nie każdy ma poważne objawy, ale niektórzy opowiadają o nich z płaczem i przerażeniem. Znani i mniej znani ku przestrodze opowiadają swoje historie walki z COVID-19. Sylwia Piestrzyńska.
Waga ciała jest kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na przebieg zakażenia. Nadwaga sprawia, że rośnie ryzyko powikłań, obniża też odporność, a niestety, ograniczenia ostatnich miesięcy sprawiły, że łatwiej przytyć niż schudnąć. Łukasz Wieczorek.
Jeśli chodzi o dane epidemiczne sytuacja jest niezwykle poważna, a w codziennym życiu pojawiają się kolejne ograniczenia, które skutkują niewygodami a czasem nawet utratą źródeł zarobku. Stąd powraca pytanie, dlaczego nie wprowadzono stanu klęski żywiołowej? Maciej Warsiński.
Zewsząd w ostatnich dniach słychać informacje o brakach w personelu medycznym. Rozwiązaniem mogłoby być sprowadzanie lekarzy z zagranicy, ale czy to wykonalne? Czy ich uprawnienia obowiązywałyby też w Polsce? Anna Wilczyńska.
To miał być dzień pod znakiem ustawy covidowej i informacji Mateusza Morawieckiego na temat walki z epidemią. Tak się nie stało. Na wniosek opozycji posiedzenie zostało odroczone do środy. Opozycja mówi, że ma dość tego, że dostaje tak mało czasu na zapoznanie się z projektami ustaw - zwłaszcza tak istotnych. Obóz władzy mówi, że to politykierstwo. Barbara Sobska.
Przez pandemię i obostrzenia matki zostały oderwane od swoich nowo narodzonych dzieci na tygodnie, a nawet miesiące - to rzeczywistość niejednego polskiego szpitala. Historie są różne, ale zawsze są łzy.
Łzy matek i ojców - to dramat całych rodzin związany z rozłąką przez pandemię. Czy faktycznie jest w pełni uzasadniona? Są pytania i specjalna petycja do ministra zdrowia. Materiał Karoliny Bałuc.
Koniec zakazu handlu w niedzielę? Na razie ze znakiem zapytania, ale jest taki plan. Bo jest pandemia, a rząd coś musi zrobić z potencjalnym tłokiem w sklepach. Zwłaszcza, że teraz z powodu obostrzeń kolejki już są większe. Materiał Michała Tracza.
Zamknięte siłownie i weselne sale – to dla przedstawicieli branży dramat i tragedia. Czują się pokrzywdzeni, bo uważają, że zostali nadmiernie przez rząd zamrożeni. W pandemii stracili wiele już raz. Teraz zaczyna być podobnie. W ministerstwie rozwoju trwają rozmowy. Materiał Adrianny Otręby.
Dlaczego zemdlał Roman Giertych? - pyta rodzina i obrońcy, bo jak sugeruje sam mecenas Giertych - to, że stracił przytomność, miało być związane z działaniem jednego z agentów CBA podczas przeszukania jego mieszkania. Materiał Jacka Tacika.
Czy pandemia nauczyła nas szanować jedzenie? Nadal sporo wyrzucamy, bo kupujemy za dużo. Z drugiej strony w czasie pandemii zaczęliśmy częściej gotować, a to może zmienić nasze nawyki. Materiał Karoliny Bałuc.